Pokud si nejste jisti, zda vaše chodidla v pořádku nebo vás trápí potíže a bolesti, navštivte fyzioterapeuta, který s jistotou říká, kde je problém a jak ho řešit.
Správné držení těla
Přirozené držení těla není jen elegantní, ale je to základní kámen dlouhodobého zdraví. A tajemství dosažení lepšího postoje se skrývá v nohou. Obuv, kterou si vyberete, může totiž držení těla ovlivnit. Správný typ pak může pomoci přirozenému držení těla, poskytuje pohodlí a lepší rovnováhu.
Jak vypadá zdravé držení těla?
"Správné držení těla je takové nastavení pohybového aparátu, při kterém jsou vazy, šlachy, svaly a klouby v co nejmenším zatížení a napětí. Jde tedy o takové postavení, při kterém své tělo vlastně šetříme, a které bychom si měli podvědomě zafixovat tak, aby se pro nás stalo zcela přirozené," říká Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes.
V základu existují dva typy držení těla: dynamické a statické. Dynamické držení těla je způsob, který používáme například při chůzi, běhu nebo předklonu. Statické držení těla pak, když se nehýbeme, sedíme, stojíme, klečíme nebo ležíme. Špatné držení těla může mít dalekosáhlé důsledky ovlivňující naši fyzickou pohodu. Jedná se o nesprávné postavení pohybového aparátu, špatnou cirkulaci krve, bolest v zádech nebo v oblasti krku, vyšší náchylnost ke zraněním, nadměrnou zátěž na vazy a klouby, snížený rozsah pohybu, zvýšené napětí svalů, oslabení svalů či třeba i zhoršené dýchání.
Co způsobuje špatné držení těla?
Ke špatnému držení těla může přispívat řada faktorů. Sedavý způsob života, kdy trávíte delší dobu sezením nebo hrbením se nad stolem, negativně ovlivňuje držení těla. Nedostatek pohybu pak může oslabit svaly, které podporují držení těla. Špatná ergonomie na pracovišti, jako je nesprávné nastavení stolu, dlouhé sezení nebo nesprávné umístění obrazovek počítače, také ovlivňuje pohodu plynoucí ze správného držení těla. Také spánek v polohách, které nepodporují správné vyrovnání páteře dlouhodobě škodí. Stres, úzkost a vypjaté emoce vedou ke zvýšenému svalovému napětí. "Boty pak svou stavbou mohou také ovlivnit držení těla a nevhodná obuv může narušit přirozenou schopnost nohy nabídnout tělu stabilní základnu," říká pohybový specialista Jan Nevěčný z projektu Movementcamp.cz.
Zvýšené podpatky běžně používaných bot posunou těžiště dopředu. To mění přirozené postavení těla a může vyvinout dodatečný tlak na chodidla, kotníky, kyčle, kolena nebo záda, aby se přizpůsobily této změně těžiště. Úzká špička většiny konvenčních bot může stlačit prsty k sobě a bránit jejich přirozenému roztažení. To může ovlivnit celkovou stabilitu chodidel, rovnováhu a držení těla. Silné, tuhé podrážky snižují zpětnou vazbu a ovlivňují propriocepci, tedy komunikaci těla s mozkem a rovnováhu. Nohy poskytují smyslové informace mozku, abyste mohli efektivně pohybovat celým tělem. Když ztratíme kontakt se zemí, naše tělo může ztratit schopnost provádět drobné korekce, které nám pomáhají udržovat správné dynamické držení těla.