Problémy s prostatou trápí poměrně dost mužů. Jde ale o tak osobní a delikátní téma, že o něm téměř nikdo nemluví. Což je obrovská škoda, protože by to mohlo narušit náš přirozený stud, který nám brání o něm otevřeně hovořit.
To by mohlo vést k tomu, že nebudeme své potíže přecházet a tiše trpět při putování vzhůru. (Řekněme si to totiž zcela upřímně. Hledat na frekventované horské cestě, nebo na špatně přístupném vrcholu toaletu, nebo odlehlejší místo, na které bychom si mohli odskočit, není nic snadného.) Místo toho bychom je začali okamžitě řešit.
Abychom vám ukázali souvislost mezi problémy s prostatou a častým močením, sestavili jsme pro vás chytrého průvodce, který vám vše objasní.
Příznaky problémů s prostatou
Z televizních a tištěných reklam už asi máte nějakou mlhavou představu o tom, jak mohou potíže s prostatou vypadat. Ve skutečnosti však nepopisují jejich plnou šíři. Proto se podíváme na to, co možná ještě nevíte.
Problémy s prostatou se mohou projevovat:
- Inkontinencí
- Častým močením
- Nočním močením
- Slabým proudem moči
- Neschopností dokonale vyprázdnit močový měchýř
- Náhlým nucením na močení
- Bolestí během močení
- Krví v moči
Aby to bylo trochu komplikovanější, většina z výše uvedených znaků je společná pro všechny problémy s prostatou. I když může jít o průvodní jev nezhoubně zvětšené prostaty, která je běžná u stárnoucích mužů, může jít i o příznak zánětu prostaty, který se dá léčit, nebo dokonce rakoviny prostaty. Taktéž se dá léčit, když se na ni přijde včas.
Zvětšená prostata
Jak už bylo řečeno, nás muže většinou trápí nezhoubně zvětšená prostata. To znamená, že dochází k jejímu růstu bez toho, aniž by byl přítomen nádor, nebo jiný závažný stav, který by nás ohrožoval na životě. K tomu dochází tak, že prostata začne pozvolna zvětšovat svou velikost. Jelikož je to odchylka od normálního stavu, může být oteklá a citlivá.
Samo o sobě to neznamená nic, kvůli čemu byste se museli začít znepokojovat. Na druhou stranu, i taková drobnost vám může dost otrávit život.
Jak souvisí s častým močením?
Možná vás zajímá, jak je možné, že zvětšená prostata ovlivňuje naši schopnost normálně se vymočit. Je to vlastně docela jednoduché a dost to souvisí s její polohou. Kdybychom prostatu hledali, našli bychom ji okolo mužské močové trubice. Její primární funkce je výroba tekutiny, která vyživuje a transportuje spermie.
Když tedy začne růst, obvykle začne močovou trubici utlačovat a zužovat. Což může vést nejen k pocitu osobního diskomfortu, ale i k tomu, že nejsme schopni se normálně vymočit. Druhotným efektem může být negativní vliv na sexuální potenci, nebo na častější záněty močového ústrojí. Ty hrozí hlavně v případě, že nám v měchýři zůstávají zbytky staré moči.
Léčba a prevence
Nikdo z nás se nechce trápit s častým močením, záněty močových cest ani s problémovou erekcí. Proto je důležité vědět, co se dá s rozdivočelou prostatou udělat. Způsobů řešení existuje několik.
Patří mezi ně:
- Cílená prevence
- Odborně vedená léčba
Naprostou nezbytností je pravidelná docházka k urologovi. Než se zdravě vyděsíte, ubezpečíme vás, že prohlídka u něj ani trochu nebolí. Ten zkontroluje stav močových cest a prostaty a probere s vámi další osobní záležitosti, o kterých si nemáte s kým promluvit. Také vám dokáže poradit, co pozitivního pro sebe můžete udělat.
V případě, že vaše potíže nejsou vážné, poradí vám bylinky na prostatu. Mezi ty, které se v souvislosti s ní skloňují nejvíc, patří kopřiva dvoudomá, slivoň africká nebo serenoa plazivá. Většinou se dají užívat samostatně (třeba ve formě čaje), ale vhodnější jsou volně prodejné potravinové doplňky, které kombinují jejich účinky.
Dále pomáhá:
- Cvičení Kegelových cviků, které posilují svaly pánevního dna (což je super na močovou inkontinenci)
- Přestat pít tolik kávy, alkoholu a nápojů, které hodně odvodňují
- Přestat pít tolik tekutin najednou
- Nepít tolik před spaním
- Jít na toaletu ve chvíli, kdy cítíte potřebu
- Strávit na toaletě tolik času, kolik je nutné pro naprosté vyprázdnění močového měchýře
Pozitivní vliv na prostatu má taky udržování zdravé tělesné váhy a omezení stresu. Naprosto klíčová je ale komunikace s vaším okolím. I když se můžete cítit trapně, je to jedna z cest, jak předejít posměškům a nepochopení ze strany vašich nejbližších.
Další zdroje informací:
WIKIPEDIE Předstojná žláza
TAJEMSTVÍ ZDRAVÍ Bylinky na prostatu
IDNES Pozor na časté močení