V dnešní době, která je hodně zaměřená na výkon, jsme všichni permanentně unavení. A to i přesto, že si v noci dopřáváme standardně dlouhý spánek. To samozřejmě není příliš pozitivní, protože to může vést k horší soustředěnosti, ke zvýšenému stresu nebo k nezvykle nízkým pracovním výkonům.
Jelikož si ale ne každý může dovolit odejít na několik týdnů z práce, během kterých by se soustředil jen na to, jak se co nejlépe zregenerovat, uděláte nejlépe, když se pokusíte o alespoň malou změnu vašeho životního stylu. Uvidíte, že vás cestování, ale i všechno ostatní začne najednou víc bavit!
Příčiny nedostatku energie
Abyste mohli proti nedostatku energie bojovat, potřebujete vědět, co ho způsobuje. Proto si uděláme přehled několika důvodů, mezi kterými možná objevíte svého viníka.
Na únavě se podílí:
- Sedavý způsob života
- Přílišná konzumace sacharidů (po nich vám energie sice vyletí nahoru, ale následně zas spadne)
- Nedostatek spánku
- Potravinová intolerance
- Špatná výživa s malým množstvím živin
- Nerespektování biologických hodin
- Nedostatečná hydratace
- Stres
Samozřejmě ale nelze vyloučit ani nemoc, jako je například cukrovka, alergie nebo třeba únavový syndrom. (Který se ale velmi těžko prokazuje.)
Jak dodat tělu energii na cestách?
Když víte, že vás čeká cestování do cizí země, nebo i jen do jiného města, vždy je dobré se na něj připravit. Stačí i pouze s denním předstihem. Uvidíte, že následně rozpoznáte rozdíl. Víte, jak získat více energie pro vaše tělo?
Zelený čaj
V průběhu cestování byste měli dodržovat pitný režim. Proto si vezměte do vlaku, auta nebo do jiného dopravního prostředku termosku s teplým (nebo vychlazeným) zeleným čajem. Ten je mezi lidmi velmi ceněný kvůli tomu, že je bohatým zdrojem antioxidantů. Také může podpořit normální fungování mozku. Podle mnoha lidí jde navíc o velmi osvěžující nápoj, který (údajně) prodlužuje život.
Dopřejte si pořádný spánek
Den před odjezdem vám taktéž doporučujeme nařídit si budík a jít do postele dřív. Díky tomu předejdete nejen případnému zaspání, ale i nedostatku energie při vstávání v časnějších ranních hodinách.
Aby se vám spalo doopravdy dobře, nezapomeňte si zatáhnout žaluzie, nebo závěsy. Je-li to nutné, nasaďte si spací masku na oči, nebo si dejte špunty do uší. Je lepší být připraven než být později zaskočen tím, že nemůžete zabrat.
Připravte si zdravou svačinu
Aby vás po cestě nepřepadl hlad, před odjezdem si připravte zdravou svačinu. Ta by měla obsahovat celozrnné, nebo zakysané výrobky, bílkoviny, čerstvé ovoce a zeleninu. Naopak se vyhněte sušenkám, slaným pochutinám, bagetám a vysoce zpracovaným potravinám, ve kterých je nadbytečné množství tuku, soli nebo cukru.
Vyzkoušejte bylinky
Dobrým nápadem jsou i bylinky a přírodní doplňky stravy. Třeba ty, které obsahují ženšen pravý, který je považován za významný životabudič. Hodně lidí si oblíbilo i macu peruánskou, která se spojuje i s pozitivním vlivem na (především mužskou) potenci. Ženy mohou zase těžit z jejích účinků na poruchy menstruace, nebo na příznaky menopauzy. V tomto případě ale nelze spoléhat na občasné užívání. Aby mělo vaše snažení nějaký efekt, je nutné doplňky stravy tohoto typu brát pravidelně a trochu delší čas.
Informace byly čerpány z:
https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/kolik-hodin-spanku-lide-skutecne-potrebuji-275970
https://www.onefit.cz/co-jist-pred-cvicenim
https://ladyweb.cz/bmi-kalkulacka/