Celý rok se těšíte na odjezd na hory, ale v předvečer dne D začnete cítit únavu a slabost? Možná za to může nedostatek odpočinku a hektické životní tempo, ale taky to může být způsobeno tím, že k vám oslabený imunitní systém propustil nějakého bacila. Abyste tomu předešli, je nutné dlouhodobě posilovat imunitu. Víte jak?
Imunitní systém je prostředek, kterým se naše tělo brání proti nemocem a infekcím. Když funguje správně, jsme vitální a zdraví. A když ne, sedne na nás každá druhá choroba, ze které se navíc nejsme schopni urychleně dostat.
Ke slabému imunitnímu systému ale většinou nepřijdeme jen tak z ničeho nic. (Snad až na výjimečné případy, kdy je nám do vínku dána autoimunitní choroba, nebo nějaká vážná nemoc.) Může být způsobená nedostatkem odpočinku, stresem a nezdravým životním stylem. Proto vám povíme, jak na oslabenou imunitu vyzrajete (nejen) před svým plánovaným odjezdem.
Slabá imunita a náchylnost k nemocem
Imunita každého člověka se skládá z několika systémů, které buď brání vstupu patogenů do těla, vylučují je pryč, nebo jim ztěžují postup. Za normálních okolností je tělo schopné rozpoznat, že se v něm nachází něco, co mu není vlastní. (Skvělým příkladem nám mohou být bílé krvinky.) To vede k nastartování mechanismů, které mají za cíl nezvané hosty přemoci a zničit. (Jedním z nástrojů jak toho docílit je zvýšená teplota, pocení nebo častější močení.)
Ochrannou funkci však mají i naše sliznice, které v případě ohrožení produkují hlen. Problém je však v tom, že se to může poměrně snadno zvrhnout v zánět dutin.
To, že vaše imunita nepracuje správně většinou poznáte podle:
Častějšího výskytu nemocí, které nejsou v populaci až tak běžné (zápal plic, bronchitida…)
Kožních infekcí
Poruch imunity
Častých zánětů
Anémie a dalších krevních abnormalit
Častých zažívacích potíží
V případě, že se s něčím podobným pravidelně setkáváte i vy, je moudré se spojit s vaším ošetřujícím lékařem a promluvit si s ním o podezření na sníženou imunitu.
Imunitu posilujte preventivně
Situace ale nemusí zajít tak daleko. I zdravý člověk občas podlehne účinkům chladného a nepříznivého počasí, stresu a dalších negativních jevů, které ho v nějakou chvíli (obvykle v tu, která je nejméně vhodná) oslabí. Proto bychom měli být zodpovědní a dlouhodobě posilovat imunitní systém. Výhodou je, že tím omezíme vznik mezer v našem obranném valu, které by mohly oddálit náš odjezd, nebo způsobit pracovní neschopnost.
Jak podpořit imunitu v zimě
Imunita není automat. Nelze do ní něco hodit (ač jsou to třeba vitamíny a bylinky) a čekat, že to okamžitě zabere. Ve skutečnosti to chce dlouhodobou změnu přístupu a mnohdy i pravidelné užívání volně prodejných přírodních doplňků stravy. Když naznáte, že byste je chtěli vyzkoušet, vybírejte si takové, které obsahují vitamín D s vitamínem C a echinaceu.
Mezi další tipy, které vám mohou v dlouhodobém horizontu prospět patří:
Pravidelné umývání rukou (když to zrovna nejde, používejte dezinfekci)
Omezení kontaktu s nemocnými lidmi
Redukce stresu a psychické zátěže
Dostatek spánku
Zdravá strava bohatá na vitamíny, minerály a stopové prvky (zapomínat by se ale nemělo ani na probiotika a vlákninu)
Pravidelný pohyb
Kdo pro sebe chce udělat ještě něco navíc, tomu doporučíme otužování (klidně začněte jen rukama a nohama), pobyt v přírodě, během kterého si vyčistíte hlavu a přijdete do kontaktu s běžnými patogeny, které udrží váš imunitní systém v pohotovosti a omezení neřestí. Mezi ně patří popíjení alkoholu, kouření a užívání návykových látek.
Zájemci mohou v neposlední řadě podstoupit i očkování proti chřipce, které omezí riziko, že u vás bude mít nemoc těžký průběh. Když tohle všechno dáte dohromady, uvidíte, že vaše imunita bude v mnohem lepší kondici.
RECEPT Domácí kuchařka Magdaleny Dobromily Rettigové vyšla 1868 v desátém vydání. V předmluvě píše Antonie Dušánková: "Podáno jest vše tak zřetelně a tak srozumitelnou řečí, že i pouhá začátečnice, zdravým rozmyslem nadaná, bez další... celý článek
TIP HORYDOLY Tři díly výpravné knihy Zmizelá koleje, zmizelé nádraží, vyprávějí o významných železničních tratích, které byly zrušeny nebo přeloženy. Mnohé úseky železnic můžeme vystopovat v terénu ještě dnes.
AKTUALIZACE Zimní Polsko je lákavé především pro lyžaře, kteří bydlí nedaleko a zároveň chtějí poznat něco jiného. Nevýhodou polských svahů je menší množství sněhu. Jsou orientované nejčastěji na severní a tedy návětrnou
Online kasino Rabona je zajímavým místem pro milovníky hazardu, protože nabízí široký výběr her a atraktivní bonusy. Nicméně i ti nejzkušenější hráči se mohou dopustit chyb, které mohou ovlivnit jejich herní zážitek
V ranním oparu se tyčí silueta monumentálního hradu. Mrazivý vzduch štípe do tváří a pod nohama křupe čerstvě napadaný sníh. Karlštejn v zimě odhaluje svou jinou, tajemnější tvář. Zatímco v létě se zde musíte