Říká se, že muži jsou díky testosteronu agresivnější a soutěživější. Jelikož pouliční bitky nejsou úplně optimálním způsobem trávení volného času, je lepší si vybít energii jinde. Třeba na horách.
V ideálním případě zkuste oslovit několik svých přátel a naplánujte si několikadenní pánskou jízdu. Během ní můžete spát v horských chatách, nebo ve stanu. Jelikož jsou hory v průběhu každého ročního období dost nepředvídatelné, o akční momenty rozhodně nebude nouze. Co když vás ale fyzická aktivita nějak neláká? A celkově máte pocit, že už máte to nejlepší za sebou?
Viníkem může být andropauza!
Projevy nedostatku testosteronu
Na to, že hladina pohlavních hormonů v průběhu života klesá, jsme zvyklí především od žen. Jakmile projdou menopauzou, skončí jejich reprodukčně aktivní období. A tím pádem se dost zásadně změní způsob fungování jejich těla. Ani muži ale nejsou vůči změnám zcela imunní.
I když vám to ve škole možná neřekli, faktem je, že jak mužské tělo stárne, dochází k pozvolnému poklesu hladiny testosteronu. Dříve svalnatá postava se může začít povážlivě zakulacovat. Dokonce se může pozvolna ztratit i vaše vůle žít. Samozřejmě, může to být deprese. Viníkem ale může být i andropauza, která je takovým mužským přechodem.
Na co si dát pozor?
Patrně vás bude zajímat, čím dalším se může pokles testosteronu u mužů projevovat. A pak určitě i to, jestli má jeho nižší hladina nějaké negativní dopady na tělo.
Mezi příznaky, kterých byste si měli všímat, patří:
Nízká hladina testosteronu může mít negativní dopad i na kvalitu kostí, či na produkci červených krvinek.
Vliv testosteronu
Z výše popsaných jevů lze celkem snadno vydedukovat, na co vše má testosteron v těle vliv. V první řadě, má velký podíl na mužské sexualitě a na produkci spermatu. Také mužům pomáhá udržovat si typicky mužskou postavu. Kromě silných kostí a svalů totiž ovlivňuje specifické rozložení tuku v těle. Mluvit bychom ale měli i o mužské duševní pohodě a emocích. Existuje ale způsob, jak zvýšit testosteron zpět na dřívější hodnoty?
Doplnění testosteronu - jaké existují způsoby?
Když půjdete k lékaři a ten vám naměří nízkou hladinu testosteronu, jednou z variant, kterou vám může (ale také nemusí) nabídnout je hormonální terapie. Ačkoliv je účinná, není zcela bez vedlejších účinků.
Proto vám lékař s největší pravděpodobností poradí změnu životního stylu. Pozitivní vliv na testosteron má pravidelná fyzická aktivita. Pokud vás nebaví zvedání činek, chůze po horách by mohla být vhodnou alternativou. Pracovat byste měli i na stravě. Na túru si vezměte svačinku plnou proteinů, zdravých tuků a sacharidů. Prospěšná bude i redukce stresu. Pohyb venku má navíc vliv na hladinu vitamínu D v těle. Který se taktéž doporučuje jako jeden z podpůrných prostředků. A nesmíme zapomínat ani na spánek.
Extra tipem je pak dlouhodobé užívání doplňků stravy na testosteron, které obsahují bylinky.
Zdroje:
https://www.hlidejsizdravi.cz/zdravi-a-krasa/prechod-u-muzu/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Testosteron
https://tajemstvizdravi.cz/stitna-zlaza/