Kapky, extrakty, čaje a obklady z léčivých rostlin
Lihové extrakty z rostlin ve formě kapek se považuji za nejúčinnější fytoterapeutika. Léčivé působení zajišťuje v rostlině obsažený komplex účinných látek, které se louhují do tinktury. Líh potom zlepšuje vstřebávání účinných látek do lidského organismu. Tinktury z léčivých rostlin (alopatické výluhy) působí podobně jako léky, jejich výhodou však je, že nemají vedlejší účinky na lidský organismus.
Léčivé rostliny se ovšem přidávají také do mastí, louhují se do nálevů, vaří se z nich čaje a dělají se z nich obklady.
Uvádíme nejznámější a nejpoužívanější léčivé rostliny ve střední Evropě. Dodáváme, že v jiných oblastech světa se k podobným účelům využívají jiné rostliny se stejnými účinky. Vždy závisí na tom, co v jakém podnebí roste.
Zároveň upozorňujeme, že rostlinné extrakty mohou být v rukou laiků pouze podpůrnými prostředky léčby. Při jakémkoliv závažnějším onemocnění nebo jenom zdravotních komplikacích je nutné se poradit s lékařem!
Podrobné účinky léčivek a jejich přípravu popisuje rumunský web BioD.
Léčivé rostliny a jejich účinky
Aronie (temnoplodec, černý jeřáb) je keř příbuzný hrušním a jeřábům. Pochází ze Severní Ameriky a v Evropě se začala pěstovat v roce 1700. Vyrábí se z ní víno a džemy. Aronie slouží jako bohatý zdroj antioxidantů. Snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, chronických zánětů, žaludečních vředů a zánětů oka. Plody aronie mají blahodárný vliv na krevní oběh, snižují hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak. Doporučují se při arterioskleróze. Obsahují přírodní sorbit, sladidlo vhodné pro diabetiky.
Bazalka pravá léčí nemoci dutiny břišní, močových cest a má uklidňující účinky.
Bedrník obecný se používá pro léčbu nemocí horních cest dýchacích, k celkové detoxikaci organismu a na zlepšení trávení.
Bez černý léčí horní cesty dýchací, snižuje horečku a detoxikuje organismus.
Borůvka černá desinfikuje, a proto se hodí proti průjmům, střevním zánětům a cukrovce. Využívají se plody i listy.
Brusnice brusinka má bakteriocidní účinky, kterých se využívá při léčbě močových infekcí a průjmů.
Bříza bělokorá je listnatý strom rostoucí v mírném pásu Evropy, Asie a Severní Ameriky. Lesníci ji považují za plevel lesa. Listy jsou farmaceutickou a kosmetickou surovinou. Čistí moč, žluč, krev a ledviny. Výluh léčí močové záněty a revmatické bolesti.
Čekanka roste kdekoliv na světě. Bylinka se používá při léčbě gastritidy (nemoc žlučníku), ledvinových a žlučníkových kamenů, angíny, žaludečních vředů a malárie. Léčí se s ní také roupy, tasemnice, žloutenka a slezina.
Divizna je statná rostlina s výraznými žlutými květy. Čaj ze sušených okvětních lístků omezuje kašel při bronchitidě a astmatu.
Dobromysl je koření a zároveň léčivá bylina. Nať v kuchyni se pod názvem oregano využívá typicky na pizzu. Léčitelé ji používají proti zánětům, usnadňuje odkašlávání a uvolňuje křeče.
Dobromysl obecná je účinná proti chorobám trávicí soustavy, kašli a též neurózám.
Dubovou kůru používá lidstvo k léčení od nepaměti. Je snadno dostupným lékem na mnoho zdravotních potíží. Nejdůležitější jsou dezinfekční účinky a schopnost zastavovat krvácení. Dnes se to využívá zvláště na hemoroidy, kožní záněty, omrzliny, popálenin a nadměrné pocení nohou.
Heřmánek pravý uklidňuje téměř cokoliv v lidském těle – hojí kožní záněty, ulevuje při bolestech břicha a snižuje nervové napětí.
Hluchavka je plevelná bylina rozšířená po celém světě. Vzhledem připomíná kopřivu, ale jejich příbuzenství je velmi vzdálené. Hluchavka bílá a nachová léčí nachlazení, kašel, angínu a chřipku. Hluchavka bílá se používá jako prostředek proti zažívacím potížím a proti menstruačním bolestem.
Hořec je modrá horská květina s hořkým kořenem. Výluh se používá při nechutenství a zažívacích potížích, pocitu plnosti, nadýmání, chorobné hubenosti (anorexie) a polykání vzduchu (aerofagie). Hořec je vhodný pro pacienty se stavy tělesné či duševní slabosti a po delších infekčních onemocněních.
Jetel a jahodník jsou důležitou součástí bylinkových čajů a nálevů. Nejde však primárně o jejich léčivé účinky, ale o chuť. Dodávají příjemné aroma i vůni. Jahodník obecný mírně zlepšuje trávení a pomáhá při dně.
Jitrocel je v podstatě plevel. Jeden druh jitrocel kopinatý je léčivý a působí proti kašli. Pomáhá při zahlenění, léčí záněty střev a zácpu.
Kontryhel je rostlina obsahující velmi účinnou drogu v nati a listech. Používá se pro zamezení průjmu, při silné menstruaci a k potlačení klimakterických příznaků. Mladší ženy ho využívají ke zmírnění menstruačních bolestí a starší ženy při zdravotních potížích v přechodu.
Kopřiva dvoudomá působí proti nemocem močových cest, zadržování vody v organismu a revmatismu.
Kostival lékařský je známý všem sportovcům a těžce pracujícím lidem. Urychluje hojení povrchových poranění, ale také natažených šlach a natržených svalů, zároveň tlumí bolest a brání vzniku zánětů.
Kotvičník je malá poléhavá rostlinka, o které se traduje, že povzbuzuje ženský i mužský sexuální apetit.
Kozlík lékařský patří mezi nejznámější byliny, které pomáhají proti nespavosti a nervozitě. Ženy ho využívají při menstruačních křečích.
Levandule lékařská zlepšuje trávení a také usínání.
Lípa obecná dává květy využívané proti nachlazení a průjmu.
Máta peprná pochází sice z Anglie, ale dnes se pěstuje po celém světě. Obsahuje mentol, který je blahodárný pro trávicí ústrojí. Využívají toho léčitelé, lékárníci, kuchaři a barmani. Máta pomáhá odstraňovat křeče, povzbuzuje vylučování trávících šťáv, působí protizánětlivě a proti nadýmání. Podporuje funkci jater, slinivky břišní a žlučníku. Inhalace máty pomáhá při zánětech dýchacích cest. Při nechutenství se podává mátový čaj, máta působí i proti nespavosti, stresu a bolestem hlavy. Čerstvé listy se používají do omáček, moučníků, nápojů a salátů. Máta je jednou z ingrediencí do oblíbeného míchaného nápoje Mojito, vyrábí se z ní likéry peprmintka a zelená. Ze sušených listů a vrcholků stonků se připravuje čaj.
Meduňka je velice oblíbená bylinka. Meduňkový čaj snižuje stres, uklidňuje, uvolňuje a zlepšuje zažívání. Sbírají se listy nebo celá nať. Tradičně se používá kombinace meduňky s kozlíkem a chmelovými šišticemi.
Měsíček lékařský hojí vyrážky a odřeniny, zároveň se podává při žaludečních a střevních katarech.
Ostružiník maliník se užívá proti průjmům, bolestivé menstruaci a pro usnadnění porodu.
Pampeliška lékařská čistí játra a léčí záněty střev a žlučníku.
Pelyněk pravý je tradiční lék při potížích s trávením a žaludečních křečích. Při požití velkého množství zvláště čerstvého pelyňku se jedná o silný jed!
Podběl lékařský (podběl obecný) je léčivá rostlina, která roste v celé Evropě a Asii. Má ráda vlhká místa, na polích, u vody, na loukách, na březích potoků a v podmáčených příkopech. Podběl lékařský má dezinfekční a protizánětlivé účinky. Používá se při zánětech horních cest dýchacích k lepšímu odkašlávání a k potlačení zánětu. Užívá se v nálevu nebo v čajových směsích. Podběl není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy!
Pohanka obecná obsahuje látky podporující správnou činnost cévního systému.
Popenec obecný je rostlina rozšířená v celé Evropě a severní Asii. V kuchyni se používá čerstvá i sušená nať k masu, do polévek a do omelet. Pití čaje ze sušené natě podporuje chuť k jídlu a působí proti průjmu.
Přeslička je jedna z nejstarších rostlin na zeměkouli. Rostla tu už před 400 miliony let. Některé druhy jsou jedovaté, například přeslička bahenní! Proti tomu přeslička rolní je používané jako léčivá rostlina především proti plísním a kožním chorobám.Také omezuje silnou menstruaci a krvácení z nosu.
Puškvorec roste po celém světě ve stojaté vodě i v bahně. Znají ho léčitelé už tisíce let a jeho hlavní využití se lety nemění. Léčí se jím onemocnění horních cest dýchacích od Indie, přes Čínu, Ameriku až po Evropu.
Pýr plazivý je tráva a zároveň velmi odolný plevel, kterého se lze zbavit jen obtížně. Pýr plazivý je také tradiční léčivá bylina. Z jeho oddenků se vaří čaje, které zmenšují otoky, snižují množství cholesterolu a hladinu cukru v krvi.
Rakytník je hitem evropské medicíny posledních let. Kromě posílení imunity je dobrý také na pleť, má antibakteriální účinky a využívá se jako doplněk léčby močového a zažívacího ústrojí. Západní zdravotnictví sice objevilo tento keř pro veřejnost docela nadávno, ale Mongolové, Číňané a Sibiřané užívají rakytník řešetlákový už tisíce let.
Rdesno ptačí neboli truskavec brání zadržování vody v těle, léčí záněty močových cest a čistí játra. Rdesno hadí kořen se dříve používal jako protilátka při hadím uštknutí. V současnosti se prášek z jeho kořene užívá proti průjmu při úplavici a jako stahující při krvácení trávicího traktu, při hemeroidech a silné menstruaci. Zlepšuje mokvající ekzémy a silné popáleniny.
Rozrazil býval velmi oblíbený lidový léčivý prostředek, v současné době jeho popularita poněkud opadla. Rozrazil lékařský snižuje cholesterol v krvi, omezuje bronchitidu, astma a záněty v trávicím traktu i močových cestách. Dnes se rozrazil přidává se do čajových směsí. Odvar je možné využít také jako kloktadlo, na výplachy a obklady.
Rybíz černý podporuje léčbu močových cest, nachlazení a revmatismu.
Řebříček obecný se využívá především při úpravě rozhozeného trávení. Druhotně pomáhá při bolestivé menstruaci a hojení drobných, ale zanícených ran.
Sléz přehlížený je lék proti zánětům horních cest dýchacích, dráždivému kašli a žaludečním vředům.
Svízel syřišťový se používá při dně, otocích, revmatismu, zánětech močových cest a je součástí diet na snížení váhy.
Šalvěj lékařská je desinfekční bylina. Léčí zažívací problémy, hojí ošklivé rány a tiší podráždění horních cest dýchacích.
Třezalka tečkovaná je známá jako pomocník při léčení nemocí od nervů. Zmírňují průběh deprese a nervového vyčerpání. Kromě toho léčí nemoci trávicího ústrojí a hojí menší poranění.
Vřes obecný se užívá při onemocnění ledvin, močového měchýře, zvětšené prostatě, ale také pomáhá snadnějšímu usínání.
Yzop lékařský obsahuje účinné látky proti žaludečním problémům, zánětům dutiny ústní a horních cest dýchacích. Omezuje nadměrné pocení.
Zázvor pravý je účinným lékem na poruchy trávení, chřipku a nachlazení.
Zeměžluč menší se používá jako nálev při problémech se zažíváním a při nervové únavě.
Bylinky na Horydoly
Bylinné čaje pro zdraví a lahodnou chuť
Síla přírody proi chřipce a nachlazení
Diskuse
Diskuze k článku
Ja len tak trošku rýpnem.
Zdravím Borku, tak jsem Vám ho tam přidala.
- Autor Horydoly - Andrea Černá
- Datum a čas 13.10.2021 11:09
Ja len tak trošku rýpnem.
Na upútávke máte rakytník, ale v texte o ňom nie je ani veta.
8 TIPŮ Kouzelná místa na svatbu ve středních Čechách
TEST Columbia Arctic Crest Sherpa Hooded
Může se hodit
Nejčtenější články
Perušič se Schweinerem budou příští rok obhajovat titul mistrů světa
Průmyslové mixéry: k čemu se používají?
Jak se dokonale připravit na běžecké lyžování
Personalizace řízená AI: Klíč k moderní zábavě
Chyba metodiky Českého horolezeckého svazu: jištění dvěma lany v jedné karabině je smrtelná past
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Touristik a Caravaning - veletrh | Německo, Lipsko | 20.-24.11. | 20.11. | |
Betlémy - výstava | Karlovy Vary, muzeum | 20.11.-19.1. | 20.11. | |
Międzynarodowe Targi Turystyczne - veletrh | Polsko, Varšava | 21.-23.11. | 21.11. | |
Czechbus - veletrh | Praha, Letňany | 19.-21.11. | 21.11. | |
Laviny v Česku - křest knihy | Vrchlabí, Krtek | Skialpinistická expedice | 21.11. | 18:00 |
CIBTM - veletrh | Barcelona | 19.-21.11. | 21.11. | |
Mezinárodní festival outdoorových filmů | Chvalkovice na Hané | 21.-23.11. | 21.11. | |
Irák a Írán - diashow | Pardubice, Východočeské muzeum | Přednáší Jindra a Daniel Dubských | 21.11. | 18:00 |
Mezinárodní festival outdoorových filmů | Frenštát pod Radhoštěm, kino | 21.-24.11. | 21.11. | |
Life - veletrh | Brno, Výstaviště | 22.-24.11. | 22.11. |
Diskuse
když hoří pod plechem | Lukas B., 21.11.2024 14:39, 5 příspěvků |
nasrat@hovno.ch | pikovoda, 21.11.2024 11:28, 5 příspěvků |
Ta informace o zedníkovi ... | Honza, 20.11.2024 23:57, 8 příspěvků |
plechovka pohoda | Honza, 20.11.2024 23:44, 5 příspěvků |
plechovka pohoda | Huze, 20.11.2024 16:28, 5 příspěvků |
Ta informace o zedníkovi ... | Kuba Turek, 19.11.2024 13:14, 8 příspěvků |
Ta informace o zedníkovi ... | Andy, 19.11.2024 12:55, 8 příspěvků |
Ta informace o zedníkovi ... | Michael Beranek, 19.11.2024 9:10, 8 příspěvků |
nasrat@hovno.ch | Lukas B., 19.11.2024 9:07, 5 příspěvků |
Ta informace o zedníkovi ... | Honza, 18.11.2024 18:45, 8 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Regionální muzeum Mělník | Horydoly , 19.11.2024 18:24 |
Svatba | Horydoly , 18.11.2024 14:12 |
Litr balené vody obsahuje... | Horydoly Open, 6.11.2024 23:42 |
Podzim ve Velkých Karlovi... | Horydoly , 6.11.2024 2:28 |
Metropolitní trail Motols... | Horydoly , 1.11.2024 0:17 |
Das war der Cybathlon 2024 | Horydoly , 30.10.2024 23:53 |
Bike sraz na Vysočině 2025 | Horydoly , 29.10.2024 22:57 |
sezona výlovů | Horydoly , 26.10.2024 23:13 |