Zatímco o neblahém vlivu soli a slunečního záření na naše vlasy už toho bylo řečeno poměrně dost, málokdo se zabývá tím, jak jim (ne)prospívá celodenní nošení teplé čepice a chladný vítr s mrazem.
Dobrým příkladem, jak by to asi mělo správně vypadat, je naše celoroční péče o pleť. Zatímco v létě vyhledáváme přípravky s lehkou a hydratační texturou, v zimě preferujeme hutné krémy a pečující oleje, které vytvářejí účinnou bariéru proti nepříznivým vlivům počasí. I když vlasy nejsou kůže, i jim bychom měly poskytovat správnou sezónní péči. Jinak hrozí, že z nich na jaře budeme mít pěkné vrabčí hnízdo.
Krásné vlasy i na horské túře
Na horách panuje trochu jiné počasí než v nížinách. Zatímco ve městě může být několik stupňů nad nulou, hory mohou být zasypané sněhem a může na nich panovat teplota hluboko pod bodem mrazu. Proto bychom měly vědět, co v takové situaci dělat.
Aby vlasy netrpěly, hodí se:
- Pečovat o pokožku hlavy a o konečky (ideální je aplikace olejů)
- Vynechat používání nástrojů pro tepelnou úpravu
- Prodloužit interval mezi mytím
- Nechodit ven s mokrými, ani s vlhkými vlasy (kromě toho, že si koledujete o nachlazení se vystavujete tomu, že voda ve vlasech zmrzne, což způsobí nedozírné škody)
- Nosit teplou čepici (při pobytu v teple si ji ale sundejte, jinak se vám zapaří hlava)
Kromě toho, že bychom měly dodržovat výše uvedené tipy bychom měly podnikat i další kroky, které nám pomohou udržet naše vlasy krásné a zdravé.
Začněte tím, že se podíváte, jakou používáte vlasovou péči. Její součástí by měl být šampon, kondicionér a maska. Ideálně ze stejné řady a od jednoho výrobce. Pokud si nejste jisté výběrem správných přípravků, není na škodu se poradit se svou kadeřnicí, která vaše vlasy zná a zároveň má přístup k profesionálním kadeřnickým značkám. Vzhledem ke změnám ročních období i ke změnám, které se odehrávají ve vašem těle (jako je třeba stárnutí, nebo působení hormonů) se nemusíte bát průběžného střídání.
Před odjezdem na hory vám uričtě prospěje i zkrácení konečků. Když jsou suché a roztřepené, mají tendenci opadávat (takže vlasy vypadají kratší), cuchat se, nebo pokračovat v poškozování v délkách. Jelikož je může studený vzduch a mráz ještě více narušit, jde o logický krok, který by se neměl před odjezdem vynechat.
Také vyzkoušejte vitamíny na vlasy, ideálně:
- Vitamíny skupiny B
- Vitamín A
- Vitamín C
- Vitamín D
- Vitamín E
Vlasům prospívá i železo a zinek. Z bylinek pak kopřiva dvoudomá, přeslička rolní a extrakt z pivovarských kvasnic.
Ranní rutina při péči o vlasy
Některé ženy jsou zvyklé si ráno umývat vlasy. Pokud vám smíme radit, v zimě na horách tento zvyk přesuňte na večer, nebo si dejte velmi záležet na tom, abyste si je opravdu důkladně vyfénovala. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv tepelný styling, pokaždé použijte přípravek, který vlasy ochrání před působením nadměrného tepla. (Také nikdy nekartáčujte vlasy, dokud z nich odkapává voda.)
V případě, že svítí sluníčko, vůbec nic nepokazíte, pokud si na vlasy nastříkáte lak, nebo jiný druh spreje, který obsahuje UV ochranu. (Jak víme, slunce na horách má mnohem větší sílu a odráží se od sněhu, takže je velmi jednoduché se například spálit.) Kromě toho, že předejdete jejich poškození tak lépe ochráníte intenzitu barvy.
Další zdroje:
https://www.idnes.cz/onadnes/moda/vlasy-pece-krasa.A191010_201947_modni-trendy_abr
https://www.provlas.cz/vitaminy-na-vlasy/
https://www.novinky.cz/zena/styl/clanek/nekolik-rad-pro-krasnou-plet-a-zdrave-vlasy-ktere-nevyzaduji-vetsi-vydaje-40267255
https://tajemstvizdravi.cz/vitaminy-jako-zachrana-pro-slabe-a-vypadavajici-vlasy/