Horští záchranáři během letošní zimy zasahovali už u 6219 případů, přičemž zimní sezóna ještě není u konce. Přibylo vážnějších úrazů, které většinou způsobila neopatrnost, bezohlednost nebo vlastní přeceňování sil lyžařů a snowboardistů. Letos však Horská služba také častěji pomáhá pátrat po ztracených běžkařích.
Nejrušněji bylo v Krkonoších, které jsou našimi nejnavštěvovanějšími horami, a kde už členové Horské služby během letošní zimní sezóny vyjížděli ke 2245 případům. V Jeseníkách zasahovala Horská sužba v 840 případech, 682 zásahů eviduje také v Jizerských horách a 717 v Krušných horách. Naopak nejméně výjezdů zaznamenali horští záchranáři v Beskydech, kde ke zraněným turistům vyráželi v 526 případech.
Zranění si z hor odvážejí převážně sjezdoví lyžaři a vyznavači snowboardingu, ale Horská služba eviduje také přes 300 zraněných běžkařů a 360 turistů, kteří potřebovali pomoc na pěší túře.
Nejnebezpečněji je na sjezdovkách, které jsou, zejména během jarních prázdnin, plné. A právě přetlak lyžařů v kombinaci s nedodržováním pravidel FIS přináší nová zranění. "K mnoha nehodám by nemuselo dojít, kdyby lyžaři důsledněji dodržovali pravidla FIS pro bezpečné chování na sjezdovkách, byli k sobě ohleduplnější a rychlost jízdy přizpůsobili aktuálním podmínkám vytížených sjezdovek," uvádí Jiří Brožek, náčelník Horské služby České republiky.
FOTOREPORT: Služba s anděly našich hor
Údaje Horské služby doplňuje Jan Vlček ze Slavia pojišťovny: "V letošní zimní sezóně opět vzrostl počet případů, kdy lyžaři zavinili zranění dalších osob. Náhrada škody na zdraví se v podobných případech může vyšplhat na několik desítek až stovek tisíc korun. Kromě bolestného a nákladů na léčení musí viník uhradit i další náklady, jako např. ušlý zisk poškozeného. V podobných případech pojišťovny hradí vzniklou újmu v rámci pojištění odpovědnosti."
Nejčastějšími zraněními, která Horská služba ošetřuje, jsou poranění kloubů, zhmožděniny a zlomeniny. Horští záchranáři se už postarali také o 196 lidí v bezvědomí. Během letošní zimní sezóny na horách došlo už k 15 smrtelným případům, v polovině února například devětadvacetiletý lyžař bez přilby v Jeseníkách podlehl mnohočetným zraněním poté, co v plné rychlosti vyjel ze sjezdové trati.
ČTĚTE TAKÉ: Lyžař v Karlově vyletěl ze sjezdovky a zabil se
Záchranáři tráví mnoho času také pátráním po nezvěstných běžkařích nebo turistech, kteří se v dohodnutý čas nevrátili zpět na místo pobytu. Horská služba zachraňovala například mladíky, kteří si v džínách a obyčejných botách vyšli na výlet po hřebenech. "e velice důležité před každou túrou ověřit předpověď počasí, dobře odhadnout náročnost trasy, nahlásit dalším osobám cíl a přibližný čas návratu, patřičně se vybavit. Zároveň, pokud má někdo informace, že jeho blízký nedorazil z túry ve smluvený čas, měl by zavolat Horskou službu co nejdříve. Za tmy je totiž pátrání velice ztíženo a může tak dojít k ohrožení hledané osoby," varuje návštěvníky hor Jiří Brožek.
Top Lékárničky