Na Setkání cestovatelů v Praze se představí čtyřicet cestovatelů a fotografů z Čech i Moravy.
Během prvních tří dubnových dnů se zaplní kulturní dům Ládví v Praze cestovateli a dobrodruhy z celé České republiky. Na programu jsou cestopisné projekce diapozitivů ze všech koutů světa.
Jednotliví nezávislí cestovatelé připravili 45minutová pásma diapozitivů, jenž budou doprovázet vlastním komentářem a zajímavými hudebními ukázkami nahranými na cestách. Pro mnohé to bude opět velká příležitost k výměně cestovatelských tipů a nebo inspirace, kam se vydat na prázdniny.
Ve velkém sále proběhnou projekce doprovázené hudebními ukázkami a v malém sále budou probíhat spíše klubové pořady s intenzivnější vazbou mezi přednášejícím a publikem a s důrazem na diskusi.
Pátek 1. dubna
Třídenní maratón začne v pátek 1. dubna. Zahájí ho známý cestovatel Martin Mykiska se svými dvěma filmy, které doprovází jeho nově vydané knížky. První film se bude věnovat Himalájím, kde strávil pět měsíců s manželkou a dvěma malými syny (3 a 5 let). Druhý film bude dokumentovat unikátní přechod po zamrzlé hladině soutěskou řeky Zanskar do nitra Himaláje.
Dalším cestovatelem bude námořník Michal Nešvara, který spolu s několika přáteli našel tak silnou lásku k lodím, že si vlastnoručně postavili dřevěnou plachetnici, na které brázdili světové oceány. Během pěti let obepluli Zemi a několikrát přepluli Atlantský oceán. Tento projekt teprve nedávno skončil a cestovatelé chystají velkou výpravnou knihu, výstavu a sérii přednášek o celé cestě.
Sobota 2. dubna
Sobota představí velkolepé projekce, které dosud nebylo možné shlédnout. Přijedou totiž fotografové z Trutnova, Pardubic, Břeclavi, ale i Rakouska.
Ctibor Košťál a Jiří Havel jsou známí především krásnými snímky našich Krkonoš, ovšem oba mají za sebou mnoho fotografických cest do exotických krajin. Ctibor Košťál předvede diashow věnovanou Indii, po které bude následovat komponovaná série padesáti nejlepších snímků jeho tvorby doprovázených pouze melodickou hudbou. Legenda českých fotografů Jiří Havel, jenž je znám převážně krásnými nástěnnými kalendáři českých i světových horských masívů, promítne své snímky z nedávné cesty za pouštěmi Namíbie.
Svou výtvarně pojatou projekci o červeném Utahu plného skalních půvabů nazvanou Cesta za sluncem představí autorská dvojice Kateřina a Miloš Motanovi, kteří v současné době žijí v Rakousku. Veškerou svou prezentaci promýšlí do posledního detailu. Ať už se jedná o barevné fotografie ručně vyvolávané na materiál cibachrome a rámované do dřevěných rámů, nebo profesionální grafiku či příjemný komentář během jejich diashow.
Sobotní večer ukončí Jakub Havel povídáním o vývoji celosvětových expedičních soutěží v posledních desetiletích – od historie slavné Camel Trophy, které se osobně účastnil v roce 1996, až po jejího pokračovatele – moderní G4 Challenge i několika podobných podniků.
Neděle 3. dubna
Nabitý program nedělního programu zavede opět na všechny kontinenty. Švýcarsko představí outdoorový specialista Michal Bulička, který si ve švýcarských Alpách oblíbil mnoho sportů, například horskámkola, canyonig, skialpinismus či via ferraty. Vietnam představí novinář Martin Dufek, který používá během svých naprogramovaných projekcí nejen statické obrázky, ale i videosekvence pro silnější vtáhnutí diváka do příběhu.
Společně s fotografem Ladislavem Hoškem se podíváme do šumavských hvozdů. Cestování do exotických krajin nelze provozovat každý měsíc v roce, a proto bude tato projekce od profesionálního fotografa krásnou inspirací, kam se vydat s fotografickou výbavou během některého z jarních víkendů.
Závěr celého setkání bude patřit cestovatelské duši Kamile Berndorffové, která tráví každoročně půl roku v Indii se svými přáteli a která nám předvede malou módní přehlídku indických sárí a naučí nás je vázat.
Poslední tečkou bude mladý biolog Petr Kuneš, který se 30. března vrátí z měsíční expedice na Galapágy.