verdikt Horydoly ****
* zhola zbytečná publikace
** je dobře, že kniha vyšla
*** za ty peníze to stojí
**** výborná a poučná publikace
***** to musíte mít
Publikaci koupíte u nakladatele Cykloknihy.
Kniha Šťastná to země bychom mohli považovat za deník. Autor Rosťa Gregor občas promlouvá ke čtenáři a nabádá ho k jeho vlastním cestám. Popisuje většinou jen vtipné momentky z cestování v sedle, občas sklouzne ke geografickému popisu. Čtenáři méně znalému mapy Československa to může vadit, protože se ve změti místopisných názvů ztratí.
Putování kolem hranic Československa
V roce 2013 Rosťa podnikl cestu kolem československých hranic. Vypráví příběh své cesty. Můžeme spolu s ním sledovat změny krajiny i obyvatelstva. Spí pod širákem, stan je moc těžký. Na rozdíl od běžných lidí ujede denně přes dvě stovky kilometrů. Na kole sedí dvanáct hodin denně za deště i větru.
Kdo na popisovaných místech byl, nebo dokonce šlapal podobnou trasu, osvěží si je v paměti a zavzpomíná: "Tady jsem taky byl." Ostatní se třeba na dané místo vypraví.
DALŠÍ ROSŤOVA KNIHA: Slovensko v duši českého poutníka
Rosťa některá místa vyloženě obdivuje a podle jeho mínění by je měli navštívit i všichni ostatní. Nevybírá při tom jen z atraktivích památek, které zná aspoň z doslechu téměř každý. Třeba Neratov je vesnička v Orlických horách, kde se mu líbí kostel s prosklenou střechou.
Jiné příběhy
Dalších čtrnáct příběhů je výrazně kratších. Na některé vystačí jen pět stran. Výlety jsou řazeny chronologicky od roku 1991 dodnes. Můžeme si přečíst, jak se jezdilo po Podkarpatské Rusi, Rumunsku či Albánií. Člověk by se tam hned vydal. Dnes to ale bude vypadat dost jinak než před dvaceti lety.
Několik povídek popisuje dobu, kdy Rosťa podnikal nonstop dálkové cesty. Nejkratší byla z Jižních Čech do Bratislavy a zpět. Pět set kilometrů pro něj byla brnkačka. Postupně výlety protahoval. Nakonec pokořil hranici 600 kilometrů za 33 hodin. Nad tím lze jen kroutit hlavou.
Z rytmu knihy vystupují čtyři povídky. V jedné se dovíme o testování spacáku na břehu zamrzlého rybníka. O cyklistice je zde jen málo. Hlavní jsou pocity a popis krajiny. Druhá je o cyklistice z dětmi. Nepopisuje přesně jednu cestu, ale několikaleté poznatky z pohledu otce dvou kluků.
Kapitola Best of Třeboňsko je přesný popis jedné trasy. Podle autora nejkrásnější v místě jeho bydliště. Konečně napsal něco pro normální lidi – je jen 84 km dlouhá. Jde o přesný itinerář s kilometry a popsanou skoro každou zatáčkou. Pokud by se někdo rozhodl jet stejnou trasu, přečte si to. Pro ostatní je to zbytečnost.
Poslední kapitola je hold Slávkovi, který nemá obě nohy a přesto se svojí manželkou dokázal vystavět srub a provozovat v něm příjemné občerstvení.
Kniha je vhodná pro fanoušky dálkové cyklistiky, kdy si člověk s sebou veze všechno, co bude potřebovat.
Plzeň, Cykloknihy 2014. Vázené. Orientační cena 279 Kč.