Berg Heil! V Čechách.
Lužické hory jsou pro horolezce zajímavé především z německé strany, kde na ně čekají desítky veží z více méně pevného pískovce. I česká strana je však pro znalce docela pěknou lezeckou oblastí, kde se střídá nejpevnější cenomanský pískovec s měkkými mladšími pískovci. Významné jsou Obrvégry (Horní skály), Krkavčí skály, Vajoletky, Milštejn, Havran a Skály u Sloupu. Pátým dílem uzavíráme seriál o pískovových skálách, kde se dá za za teplých slunných dní lézt po celý rok.
SERIÁL Berg Heil!
Popisované výstupy
*** nádherná cesta
** hezká cesta
* ujde to
+ hnusná cesta
Popisuji pouze cesty, které jsem lezl. Hodnotím celkový dojem, kterým na mne cesta zapůsobila. Všechny popisované cesty jsem lezl, ale ne všechny jsem vyváděl. Hvězdičky vyjadřují můj názor, názor někoho jiného se může dost lišit. Klasifikace a názvy cest uvádím podle průvodce z r. 2001 a podle vrcholových knih. Žádná z popisovaných cest není opravdu nebezpečná (takovou bych nevylezl), některé jsou však trochu vzdušnější.
Snažím se popisovat věže a cesty tak, aby bylo možno vyrazit do skal jen s mapou a tímto povídáním, nicméně průvodce s půdorysy věží tím určitě nenahradím.
Méně významné jsou oblasti Císařské údolí u Dolního sedla, Poutník a Trojzubec u Horního sedla, Matoušova skála u Křižan (plně vynýtovaná skalka 200 m vlevo od otočky autobusu nad Křižany směrem na Ještěd), Křížová věž u Naděje a znělcové kupy Ortel a Klíč.
ÚDOLÍ BÍLÉHO POTOKA (Weissbachtal)
Údolí tvoří hranici mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo. Věže v něm jsou nižší, kromě Uhusteinů ukryté v lese, skála je hrubozrnná a často solivá. Jsou vhodné pro romantiky a milovníky klidu.
Nordliche Uhustein (Severní Soví věž)
Dvojice výrazných věží nad údolím Weissbachtall v hřebeni pod vyhlídkou Fuchskanzel (Liščí kazatelna). Od Fuchskanzel turistickou značkou tři sta metrů dolů přes zarostlou paseku, na kraji lesa ubíhá doprava vzhůru vozová cesta, která po chvíli zaniká. Po ní a podél okrajových skal dalších sto padesát metrů.
** Alter Weg – IV - Od jihu rozporem mezi věžemi, překrok na poličku a ke kruhu. Zleva rajbasem na vrchol. Věž s nádherným rozhledem, cesta z roku 1875 by se dala směle označit jako klasický výstup.
Südliche Uhustein (Jižní Soví věž)
** Alter Weg – VI, RP VIIa - Od severu spárou na polici (vpravo lze cvaknout kruh od cesty Schartenweg VIIb). Spárou s nepříjemným nástupem (postavením) přes tři výšvihy (dobré uzly). Namáhavé.
Mehlsack (Pytel mouky)
Věž je nutno najít v lese, asi 150 metrů nad turistickou značkou Karlsfried – Weissbachtall. Nad ní stojí věžička Weissbachspitze.
** Alter Weg – III - Z průchodu komínem, do bočního komína a zprava na vrcholovou hlavičku. Tam ovšem není slaňák a tak slézáním nebo přeskokem na boční vrchol.
* Südwand – III - Z náhorní strany stěnou po "bramborách" (oblázky) na vrcholek se slaňákem. Lehce lámavé, nejištěno.
Böhmische Tor (Česká brána)
Skála přímo nad cestou v údolí Bílého potoka.
* Alter Weg – III - Z náhorní strany (postavením) po hřbetě na plošinu a nějak (přeskok, přepad, sestup a komínem) na úzký vrcholový pilíř (kniha, slaňák).
Grenzkogel (Hraniční kužel)
Sto metrů proti proudu potoka od Böhmische Tor na levé německé straně údolí.
** Alter Weg – IV - Od jihovýchodu koutem na polici a vzhůru stěnou s železitými chyty na vrchol.
Kleine Grenzkogel (Malý Hraniční kužel)
Padesát metrů jihovýchodně od Grenzkogelu.
* Alter Weg – II - Vnitřním komínem.
* Südwand – IV - Středem náhorní stěny do žlábku a na vrchol.
ODLEHLÉ VĚŽE NA ČESKÉ STRANĚ
Uvádím především věže nepopsané v průvodcích a případně nezveřejněné výstupy. Přístup k věžím, které obsahuje český průvodce z Olympie Praha, nepopisuji.
Kostka
Přístup od rozcestí modré a červené značky v Kaisertalu (nejvyšší rozcestí pod hladkým skalním ostrohem) dvě stě metrů po červené značce. Věž je vlevo dvacet metrů nad cestou. Sestup přeskokem na masiv nebo slanění za strom.
* - Mukařovská finta – IV. Jakub Turek, Lukáš Bludský 2002 - Vlevo v údolní stěně rozporem mezi hranou a masivem, překrok do spáry a jí na lávku (borovice). Postavením nebo pomocí borovice na vrchol.
* - Přeskok – I - Přeskokem z masivu z vřesu do vřesu.
Perníková chaloupka
Věž stojí v Pohádkovém dole.
* Normální – II
* Zvonivá hrana – VI. Petr Slanina, 90. léta - Z náhorní strany levou hranou ke kruhu (dá se přizajistit přes hodinky asi 2 m vpravo od kruhu) a hranou na vrchol. Solivé.
Stoupa
Věžička 50 m severozápadně od Tuleňů.
* Tupouní tup - VII. Petr Slanina, 90. léta. - Z náhorní strany krátkou hranou přes kruh. Solivé.
Divoká věž
Nachází se na hřebeni po modré a zelené značce od rozcestí Nad podkovou směrem na jihozápad. Přístup také od křížku připomínajícího vraždu (žárlivý celník z Donína zastřelil svou milou a pak i sebe) na modré značce asi 400 m jihozápadně od Podkovy přímo vzhůru na hřeben.
+ Normální cesta - II - Špinavým mokrým komínkem a přes borůvčí.
Popova skála
Vyhlídka opatřená zábradlím. V údolní stěně jsou nějaké těžší cesty. Vynikající možnosti pro bouldrování na přilehlých balvanech.
Jehlička
Věžička nad cestou po červené turistické značce z Horního sedla přes Kozí hřbety na Jítravské sedlo.
* Normální cesta – II - Nejjednodušší logickou cestou.
POD PEKAŘOVOU BOROVICÍ
Část Kaisertalu (Císařského údolí) pod Pekařovou borovicí podél zelené značky roklí z Kaisertalu k Pekařově borovici (v mapě také jako Modla, směr Polesí).
Zarostlá stěna
Výrazná pětatřicetimetrová okrajová stěna nad pasekou po levé straně značené cesty (jdeme-li nahoru). Cesty vyšší obtížnosti, rajbasy v hrubozrnné skále s vystupujícími oblázky. Cesty od partičky okolo Petra Slaniny jsou pro rekreační lezce prakticky nelezitelné.
Zarostlá věž
Věž s tunelem s velmi těžkou spárou ve stropě asi 50 m vpravo od Zarostlé stěny. Vrcholová kniha ukrytá kdesi ve změti balvanů na vršku.
* Náhorní cesta – I - Cesta vhodná pro sběrače borůvek.
Milenci
Zelená značka z Kaisertalu k Pekařově borovici stoupá úzkou soutěskou, doleva odbočuje rokle která je po patnácti metrech zablokována obrovským balvanem tvořícím převis. Věž stojí třicet metrů nad tímto balvanem.
* Přeskok – I - Z masívu.
** Sonáta pro klavír – VII. Martin Hoetzel stř. Lukáš Bludský, 1998. Komínem mezi věží a malou věžičkou (kruh), rozporem a překrok vlevo na hranu (2. kruh), hladkou stěnou na tření na polici (obrovské hodiny, fixní smyce) a vhloubením na vrchol.
Balvan
V hustém mlází třicet metrů severně od prostředního rozcestí v Císařském údolí (odbočka zelené značky směr Polesí). Údolní stěna devět metrů, náhorní strana čtyři metry.
* Pravá – VII - Stěnou přes kruh.
* Levá – VIIb - Žlábkem a stěnou přes kruh.
SEDLECKÝ ŠPIČÁK
Skály na v hřebeni a na úbočích Sedleckého špičáku (též Kohoutí hřeben).
Bouldry na vrcholku
Několik nízkých balvanů z velmi pevného materiálu.
Věžička u vyhlídky
Pětimetrová věžička vedle vyhlídky, přístup z vrcholku Sedleckého špičáku 300 m směr Hrádek.
Věž pod vyhlídkou
** Údolní hrana IV. vlevo od spádnice hrany špinavým koutkem a spárou s vklíněným placákem na hlinitou polici (možnost jištění – vlevo výše borovice), traverzem v lištách doprava na hranu a po ní (špatně jištěno) na vrchol. (Přelez Lukáš Bludský, Jitka Zadinová, červenec 2003, zřejmě zde nějaká lezecká aktivita už byla. Na hlinité polici nalezena stará zcela zrezlá skoba, dala se vytáhnout holou rukou.)
Velký lom
Lomová stěna vlevo od turistické cesty směr Hrádek 150 m od vyhlídky. Pevný prokřemenělý pískovec, pozor na volné bloky.
** Levé žebro – IV. Lukáš Bludský, Jitka Zadinová, 2003 - Levým žebrem na vrcholovou stezku. Jištění za stromy.
* Pravá – IV. Lukáš Bludský, Jitka Zadinová, 2003. - Vlevo od nejpravějšího pilíře vhloubením (smyčka) a doleva spárkou na hranu (3 borovice). Pod převisem traverz 5 m doleva a talířovatou stěnou na vrchol.
Králičí kameny
Okrajová stěna a balvany, přístup od sedla pod Popovou skálou vozovou cestou na severozápad čtyři sta metrů.
* Králičí nora – II - Na hlavní masiv komínospárou od jihovýchodu.
*** Dětská stěnka – II - Údolní pětimetrovou kyzovitou stěnkou balvanu pod stěnou.
SKÁLY U SLONA
Skupina skalek a balvanů z velmi měkkého pískovce u Polesí. Přístup z návsi od dubu u koupaliště vzhůru na severovýchod úzkou asfaltkou a dále mírně vpravo vozovou cestou k chatám a závoře. Stále rovně lesem půl kilometru, skály jsou v lese vpravo. Většina věžiček a výstupů je znehodnocena vysekanými stupy nebo schody. Pro oblost, zarostlost a solivost jsou skály bezvýznamné na bouldering. Výrazně kvalitní jsou ovšem pro hru na Indiány.
Slon
Nejvýznamnější věž skupiny. Na vrcholu osazeno několik slaňáků a v severní svislé stěně několik kruhů pro nácvik chytání pádů.
+ Jižní pilíř – I – Po vysekaných stupech středem pilíře.
+ Jižní žlab – III – Dříve nejjednodušší cesta, po poklesu terénu na nástupu erozí výrazně obtížnější.
+ Levý jižní komín – I
+ Pravá jižní spára – II – Přepadem z předskalí do široké spáry.
+ Východní žlab - II - Extrémně solivým žlabem a doleva na pilíř pravé jižní spáry.
+ Východní cesta překroková – I - Od východu zprava na pilíř a stěnou.
+ Severovýchodní cesta – I - Od nástupu Překrokové vpravo.
* - Severní komín – II - Velmi úzkým svislým komínem pod slaněním. Jediná lezecky významná cesta neznehodnocená umělými stupy.
Mrož
Věžička čtyřicet metrů vpravo od cesty z Polesí ke Slonovi. Nachází se 250 m před Slonem.
+ Náhorní cesta - I - Po umělých stupech.
Kůň
Skalní jehlička padesát metrů severně od Mrože.
+ Náhorní cesta - I - Umělé stupy.
Hřib
Třicet metrů severovýchodně od Koně.
+ Náhorní cesta - I - Umělé stupy.
SKÁLY NAD POLESÍM
Havran
Rozhledna se zábradlím, tři sta metrů nad koupalištěm.
** Údolní cesta – IV - Vlevo v údolní stěně k hodinám a vpravo dlouhý traverz po liště až na její konec. Lámavou stěnkou doprava vzhůru do vhloubení (nejtěžší místo, špatně jištěno) a vpravo po žebru (velké hodiny) na vrchol.
Stěnky
Cestou z Polesí k Havranu vlevo před závěrečným stoupáním. Možnost několika kratších výstupů bouldrového charakteru v nekvalitní skále.
Diskuse
Diskuze k článku
Mrazivé znovuzrození Anuraga Maloo
Kluziště na Vypichu v Praze
Může se hodit
Nejčtenější články
Zmizelé koleje, zmizelá nádraží
Lyžujeme v Polsku: spíš běžky než sjezdovky
Jak se vyhnout běžným chybám v online kasinu Rabona
PF 2025 Horydoly
Karlštejn v zimním hávu: Když císařský hrad šeptá do ticha
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
La Grande Odyssée | Francie, Haute Maurienne | 11.-23.1. Mushing | 11.1. | |
Šediváčkův long | Deštné v Orlických horách. | 21.-25.1. Psí spřežení a sněžná kola | 21.1. | |
Fitur - veletrh | Španělsko, Madrid | 22.-26.1. | 22.1. | |
Vídeňský ledový sen - bruslení | Rakousko, Vídeň | 23.1.-2.3. | 23.1. | |
Eis Total Festival | Rakousko, Pitztal | 24.-26.1. | 24.1. | |
Adventur - veletrh | Litva, Vilnius | 24.-26.1. | 24.1. | |
O dřevěného Krakonoše | Rokytnice nad Jizerou | Skialpinismus | 25.1. | |
Jilemnická 50 - běžky | Roudný | 25.-26.1. | 25.1. | |
Dunajec - zimný splav | Červený Kláštor | 25.1. | ||
Branické ledy - otužilci | Praha, kemp Kotva | 25.1. |
Diskuse
Sněžka historická | Horydoly, 20.1.2025 15:49, 5 příspěvků |
INU | Honza, 20.1.2025 14:07, 5 příspěvků |
Ještě stěna v Telči | Jenna Yaine, 20.1.2025 13:36, 118 příspěvků |
INU | Honza, 19.1.2025 13:57, 1 příspěvek |
Dotaz na přechod vrcholu | přechod, 17.1.2025 22:13, 12 příspěvků |
Popradské | Skiák, 16.1.2025 14:25, 2 příspěvky |
Popradské | pikovoda, 14.1.2025 22:11, 2 příspěvky |
trasa na běžkách | Jarda, 13.1.2025 10:24, 5 příspěvků |
trasa na běžkách | Kuba Turek, 13.1.2025 10:09, 5 příspěvků |
trasa na běžkách | Jarda, 13.1.2025 9:50, 5 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Závod rohaček – Memoriál ... | Horydoly , 21.1.2025 2:46 |
DECOLED | Horydoly , 9.1.2025 21:34 |
Češi začínají v lednu hub... | Horydoly Open, 9.1.2025 9:53 |
termíny testovaček lyží B... | Horydoly Open, 9.1.2025 9:50 |
Troja Florbal Cup | Horydoly , 8.1.2025 19:25 |
Re: Střední Čechy turistické | Horydoly , 6.1.2025 14:18 |
Novoroční virtuální běh p... | Horydoly Open, 2.1.2025 17:12 |
Nesmírně zásadní text, uk... | milan šupa, 27.12.2024 19:27 |