Doprava
Nejvíce horolezců jezdí vlakem do Všenor na trati Praha - Beroun. Odtud jdeme po silnici do prudkého kopce směrem na Řitku. Asi za půl hodiny projdeme Černolicemi a nad námi se zvednou jasně viditelné skály. Do Černolic občas zajíždí příměstský autobus ze Smíchovského nádraží. Až pod skály se dá dojet autem po příbramské silnici přes Cukrák a Řitku.
Kde se najíst a napít
V Černolicích není stálá restaurace a obchod. Dříve populární hospoda Zdeňka na horním konci Všenor je zavřená. Hospodu Na Staré Rychtě proti všenorskému zámku potkal stejný osud. Nejistý je provoz hospody Na Kovárně nedaleko kostela.
Doporučené vybavení
Přilba, hrudní a sedací úvazek, 3 karabiny se zámkem, 5 expresek, jistítko, lano 50 m, 5 smyček, základní sada vklíněnců a několik friendů, šťáradlo, magnezium, lezečky, bunda, funkční prádlo, ponožky a čepice, batoh 30-40 l, čelovka, mobil, mapa nebo GPS, podrobné TOPO, pití a jídlo na den, lékárnička, fotoaparát. Legitimace pražské MHD nebo jídenka ze Smíchova do Všenor.
Na konci prázdnin opravil největší hrůzy v Černolických skálách (snad!) Jan Puš s Tomášem Frankem, Pavlem Novákem a Kubou Turkem a díky Jindřichu Pražákovi z Českého horolezeckého svazu, který zařídil vrtačku a dodal materiál.
Nemůžeme nevzpomenout dvou nám známých aktérů předchozích dojišťovacích a přejišťovacích akcí. Zásluhou Petra Jandíka jsou umístěné bytelné kruhy a Petr Rybíz Piskač byl iniciátorem umístění několika dobíracích borháků.
Problémy
a) Myslíme si, že je třeba zachovat klasický ráz místního lezení, které kromě jiného slouží jako příprava na hory a terény, kde je potřeba používat vlastní jištění a hlavně vlastní hlavu.
b) Skála je často natolik nekompaktní, že osazení pevného jištění by byl nonsens.
Tedy:
Dali jsme dobírací borhák na místo, kde končí Kazatelna a Zbojnická. Na konec Ploten a zároveň Panikáře, aby se obě cesty daly dolézat až na vrchol. Opravili jsme konec Tří převisů, kde se dolézá také Destrukce a Velký převis. Ve stejné cestě jsme odstranili skobu s kroužkem, místo níž lze umístit dobrý vklíněnec, a umístili dobírací borhák.
V Jižním rysu jsme doplnili jištění v horních partiích, které je v průvodcích uvedené, tak aby se někdo neděsil, že ho nenajde, a zároveň umístili nový dobírací borhák. Doplněný dobírací borhák najdete také nad Černým dolem, takže jsou tam teď dva.
Nové borháky místo starých shnilých skob jsme dali do Kulisy, kude se lezou především Velké chyty, a do Stiskátka, kde jsme měli potíže s nalezením aspoň plus/mínus dobré skály.
Některé nefunkční skoby jsme odstranili, jiné ponechali jako památku a na dokreslení místního koloritu. Ve Štekrově převisu je pro opravdové zajištění nutné založit nad skobu vlastní jištění. Do Suché břízky je dobré do cesty nastoupit jen v případě, že na cestu máte. Skoby jsou pofidérní, skála rozbitá... prostě kompletní lezení.
Falešný pocit jistoty
Zvláště pro horoškoly je důležité, že jsme odstranili zbytky dvou uřezaných kruhů na vrcholu Hlavní věže, a začátečníci o ně nemohou zakopnout.
Pokusili jsme se nekráčet cestou některých pokusů na českých skalách, kde jištění vězí ve volných blocích. Takové budí falešný pocit jistoty a je tedy nebezpečnější, nežli holá skála.
Celkem jsme umístili osm boháků. Někdo nám během práce jeden borhák zabavil. Předpokládáme, že s oprávněným pocitem, že když se hýbá, je nebezpečný, a tudíž se jedná o zabavení s ušlechtilým motivem...
Do Tří převisů byla vrácena stěnová knížka v nové krabici.
CLIMBING GUIDE: Čertovy skály v Černolicích
Černolické skály na Horydoly
Borháky do Černolic
Podzimní lahůdka Černolice
Podzimní panika v Černolicích
Nevidomé Černolice
V pohorkách na skalách