Podívejte se na základní lezecké a jistící techniky, které se používaly před sto lety a v poněkud upravené podobě se používají dodnes.
Ledovcové trhliny jsou stále velkým strašákem pro každého horolezce, který se vydává do vysokých hor. Musí je vidět, vyhnout se jim a případně je překonat s důkladným zajištěním.
Co se může na ledovci stát?
Pád do ledovce Gepatschferner: Spadla do trhliny. Co následovalo?
Přečtěte si o podobné příhodě na Ortleru: Z ničeho nic do trhliny
VIDEO zachráněného: Lyžař nenápadně spadl do trhliny
Ledové pasti číhají i jinde: Sněhová trhlina ve Vysokých Tatrách
Tréning: Ledovcové trhliny je potřeba nacvičit
VIDEO z nácviku v Jizerských horách: Ledopády v údolí Štolpich
Zatloukání skob je dnes technika vyhrazená pouze pro prvovýstupce. Skoby zatloukají také extrémisté ve velmi obtížných cestách zvláštní klasifikace A0-A4, kdy umělé pomůcky používají k postupu vzhůru. Běžný horolezec nosí na horské túry v batohu pro jistotu pár skob, které zatlouká v případě nouze - například zabloudí v neznámé stěně, potřebuje slanit, nebo se připoutá ke skále na neplánovaný bivak.
Naprostá většina standardních horolezeckých túr v horách i na skalách je dnes zajištěná nastálo umístěnými kruhy, skobami, nýty či borháky, nebo je může prvolezec dojistit vlastními vklíněnci, smyčkami či friendy, které nepoškozují skálu, a druholezec potom vezme s sebou.
Slaňování se zdá na celém lezení nejzábavnější a nejjednodušší. Mnozí horolezci se ovšem šeredně zmýlili! Během sestupů a slaňování se odehraje naprostá většina smrtelných úrazů v horolezeckém sportu. Stačí chvilková nepozornost, omyl, nebo jenom smůla a stane se neštěstí.
Naposledy o tom může vyprávět bývalá předsedkyně Českého horolezeckého svazu Alena Čepelková, svého času špičková horolezkyně, která v ženských družstvech lezla stejně těžké výstupy, jako nejlepší muži na světě. Loni ji spolulezec pustil v Labských pískovcích až na zem a ona to odnesla těžkým úrazem. Byla to stejná situace jako v případě další české lezecké hvězdy Dany Havlíkové, která bohužel nepřežila. Další předseda Českého horolezeckého svazu Zdeněk Hrubý zahynul při slaňování během ústupu ze stěny Gasherbrum I. Udělal osudovou chybu, omylem otevřel karabinu a zřítil se do hlubiny.
Na obrázku je vidět archaický Dülferův sed, neboli omotané lano okolo těla, po kterém se laňuje. Člověk sám zde působí jako slaňovací pomůcka. Není tedy potřeba osma, kýbl, reverso, poloviční lodní uzel na HMS karabině ani jiné zařízení.
Jak se slaňuje?
Stále použitelné: Dülferův sed
Zastaralé způsoby slanění: Slaňování historické
Historické foto: Nebezpečná cesta
V ledu: Slanění ze sněhové hrušky
Ve sněhu: Slanění pomocí lyží
Když ti nic jiného nezbývá: Slaň ze dvou cepínů
Zvýšení bezpečnosti: Prusik - stačí smyčka, uzel a lano
VIDEO: Bezpečné slanění ve Svatém Janu pod Skálou
Horolezecké RETRO
Skialpové lyže v mém životě
Mountaineering podle Němců
Lyžařská vázání dědečků a pradědečků
Jak prokopat převěj
Jak dobře chodit
Kafe na čundru
Rámové mačky neznámého ruského výrobce
Sáňkování a lyžování na sídlišti
Nepískovcovým skalám je 30 let
První nepískovcové skalní oblasti v Čechách
Stěna ledovcové skoby
Slaňování historické
Půjde to i bez uzlu?
Jak dobře chodit