Jak se slaňuje ze sněhové hrušky?

Jak se slaňuje ze sněhové hrušky?
Slaňovací sněhová hruška na firnovém poli pod jižní stěnou Dachsteinu.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

HOROLEZECKÁ METODIKA Horolezecké túry skrývají mnohá překvapení. Jedno z nich je letní firnové pole. Nahoru se po něm stoupá obtížně a pomalu, ale za to dolů by to mohlo být zatraceně rychlé. Existuje ovšem jedna možnost, jak nebezpečí pádu omezit - slaníme ze sněhové hrušky.

Jak se slaňuje ze sněhové hrušky?
Dachstein jižní stěna: zleva Torstein, Mitterspitze, Dachstein, Dirndl.
Autor snímku Kuba Turek

Pokud je letní sníh tvrdý, zledovatělý a zfirnovatělý, můžeme slaňovací stanoviště vybudovat právě z této studené a pevné hmoty.

Na horách nemá jisté nikdo nic

Upřímně: nikdy to není úplně jisté, protože do ledu není vidět stejně jako do příslovečné ženské, ale pořád je to lepší, než se pokoušet sestoupit strmým sněhovým polem jen s cepínem v ruce, nebo dokonce bez něj.

Sněhová hruška není nic jiného, než umělý hrot vykopaný do tvrdého sněhu. Okolo něj obtočíme smyčku a přes ní slaníme, nebo okolo něho prostě obhodíme horolezecké lano a slaníme rovnou po něm. Záleží na tom, jak odhadneme, zda se nám nakonec podaří lano stáhnout.

Firnové pole pod jižní stěnou Mitterspitze v masivu Dachstein.

Tvar nehraje velkou roli, ale hruška se doporučuje

Důležité je, abychom se při odkopávání žlábku okolo jakéhosi centrálního hrbu dostali na opravdu pevný zledovatělý sníh. Pokud bychom se pokoušeli slanit za měkký sníh, jednoduše bychom ho prořízli a zřítili bychom se po sněhu do kamení pod ním. A věřte, že takový pád se nedá za žádnou cenu ubrzdit.

Tvar sněhové hrušky (anglicky ice bollard) není příliš důležitý, záleží spíš na kvalitě zledovatělého sněhu. Doporučuje se, pokud je to možné, podélný hruškovitý tvar s rozšířením nahoře, o délce aspoň jeden metr. 

VIDEO: Slanění ze sněhové hrušky

Horydoly.cz Horolezecká metodika na Horydoly

Jak správně upínat stoupací železa:
Mačky nasadit, raz-dva!

Jaké cepíny a mačky jsou potřeba:
Peníze u ledu

Jaká výstroj a výzbroj se bere na zimní túru:
Vybavení na lezecké akce

Když berete s sebou lyže:
Co je potřeba na skialpinismus

Jak lézt sněhové stěny:
Horolezectví v jarním firnu

Jak lézt v zimě po skále:
Drytooling kombinuje skálu a cepíny

Jak šplhat po laně:
Prusik: stačí smyčka, uzel a lano

Jak jistit přes tělo nebo přes rameno:
Horolezecké jištění přes tělo

Slaňování bez úvazku:
Dülferův sed

Když se nestačíte vrátit z túry:
Jak dobře bivakovat?

Největší nebezpečí zasněžených hor:
Laviny číhají na každém kroku a Lavinová situace 1.-5. stupeň

Lavinová výbava:
Skialpinistova Svatá trojice a Lavinový vyhledávač

Když se propadnete na ledovci:
Vytahování z ledovcové trhliny v Jizerskách a Vytahování v Krkonoších

Zdravotní komplikace:
Omrzliny jsou nevyzpytatelné a Podchlazení zabíjí a Výšková nemoc

Jak se cítí nováček v zimních horách:
Poprvé ve Vysokých Tatrách

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Hruška

Letos v zimě jsme to podle toho videa zkoušeli, ale je to ruská ruleta. Ve sněhu se nedalopoznat, jestli se ulomí nebo ne a nebo kdy. Nechtěl bych z toho slaňovat naostro.

  • Autor Piký
  • Datum a čas 20.4.2022 10:59
Reaguj
únosnost hrušky je obrovská

čau, rád čtu že jsi živej!

ty? bojácnej? já bych teda po pádu do trhliny povolovat lano nechtěl!

(mimochodem, to pravý vojenský umění je ponechávat si rezervu dostatečnou, ale při vytváření rezervy nezahynout vyčerpáním. denně jsi v područí nějakých těch obecných konsensů, kdy se jede na nějaký ten průnik kvantilů statistického rozdělení - a to u všeho na co se podíváš a na co šáhneš, od čištění pitné vody po izolaci vypínačů po propadnutí na schodišti. nikdo nezpochybňuje myšlenku hrušku vyrobit co největší - dejmetomu dobrá empirie bude deset patnáct minut usilovného sekání . když vidíš nebo slyšíš co unesou abalakovovy hodiny, kolik unese vývrtka v porézním sněholedu, že uzel na laně zařízlého do okraje trhliny unese chlapa....)

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 31.8.2015 12:37
Reaguj
únosnost hrušky je obrovská

Michale, měl by ses začít bát pořádně, když jedeš vlakem - na tom Lukáš dělá :-) A tuhle se zmiňoval o novém bratislavském mostě :-)

Reaguj
únosnost hrušky je obrovská

tak jsem si nějak říkal, že bych se mohl vrátit k lezení a zas něco zkusit, ale zrovna věřit těm Lukášovým výpočtům by se mi moc nechtělo. holt jsem z těch ustrašených. 

Reaguj
únosnost hrušky je obrovská
a na slanění zcela dostatečná, to snad i hrušky uplácané z prašanu a nechané trošku pokonsolidovat. když jsem začínal lézt a hltal metodické příručky, tak jsem zkoušel před barákem uplácat nízkého placatého sněhuláka (tedy spíš pahorek) a na něm hrušku a pak za něj tahat hupcukem upnutým za strom a držela fest.

ono u tvrdého bílého svinstva, do kterého nejde zakopnout špička tvrdé pohorky hlouběji než pár centimetrů a kde můžeme shybovat na zaseknutém piklu by bohatě stačila hruška velikosti lidské hlavy. ovšem to by jí nikdo nevěřil. na videu patrná hruška má nosnost výrazně vyšší než jakýkoli nejt ve skále. ale protože vysekat hrušku trvá zručnému trempovi slabou čtvrthodinku, tak samozřejmě větší hruška není na škodu. (i kdybychom snad přisoudili bílému svinstvu pevnost ve smyku pouhou půlku atmosféry, což je tak zhruba pevnost sněhu ze kterého se daljí pohodlně vykrajovat lopatou kvádry na hrací iglů, tak by nám na přiměřenou nosnost pro slanění dejmetomu 400 kg stačila plocha pod dvěma podrážkami). jiná věc je hrušku při nastupování do slanění zatěžovat žádoucím směrem a netahat nahoru, z toho plyne, že klíčová je schopnost rutinně plynule slaňovat a nastoupit do slanění.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 26.8.2015 10:25
Reaguj
Chce to nemít strach, ale respekt

Vtipné je, že tohle video jsem mohl natočit jenom kvůli tomu, že jsme se vraceli z cesty, kde jsem si zlomil kosti v noze, pohmoždil zápěstí a odrazil obě paty. Spolulezkyni jsem při pádu trefil a ta měla pohmožděné koleno, rozseklý ret a trochu obličej :-) To k tomu respektu :-) 

Reaguj
Chve to nemát strach, ale respekt

Dnešní horolezecká mladší generace mně připadá trochu moc ustrašená. Nejsou – li skalní cesty zajištěny nýty každé dva metry tak to zrovna není podle jejího gusta a nějaké slaňování bez minimálně dvou ledových šroubů na ledovci to také není její parketa. Spoléhání na nejnovejší technologické vymoženosti stojí většinou v první řadě a bez toho ani ránu. Jenomže v přírodě to často běží úplně jinak než příručkách – což může mnoho lidí dost vykolejit. Proto také dnešní generace kříčí: „Prosíme tu cestu dojistit, je nebezpečná“ – a neuvědomuje si, že pohyb v horách je spojen s jistými riziky, někdy strachem a psychickou zátěží. Na to mám jenom jednu odpoveď: „Když se Ti ta stará cesta zdá nebezpečná, nedokonale zajištěná, tak holt do ní nenastupuj a popojdi o kousek dál k cestě, která se Ti bude líbit“. Prvovýstupci jí udělali za určitých podmínek, tak si to může jeden s nimi za stejných podmínek rozdat.

Slaňovat z vykopané „hrušky“ se musí mnohokrát nacvičit, aby jeden neudělal nějakou chybu, který by mohla být fatální. Zkoušet, cvičit - nejdříve v pozvolném, nepříliš strmém terénu, končícím pěkně na širokem placatém sněhovém poli, a pomalu přidávat – strmost, délku a expozici. Teprve po důkladném nácviku se pak může jeden vydat někam do hor aniž by si tam pak někde rozbil čumáček.

Reaguj
Ou

Ale zase tak strašné to není, když to uděláš dobře a s rozvahou....Dřív to bývala jedna z metodických řad.

  • Autor JN
  • Datum a čas 25.8.2015 12:41
Reaguj
Ou

A já bych se bál.

  • Autor O.
  • Datum a čas 24.8.2015 23:34
Reaguj
Celkem 9 příspěvků v diskuzi


UCI Track Champions League vrcholí! O celkových vítězích se rozhodne v Londýně

UCI Track Champions League vrcholí! O celkových vítězích se rozhodne v Londýně

Letošní UCI Track Champions League se přehoupla do své druhé poloviny. Po třech z celkových pěti závodů prestižního seriálu v dráhové cyklistice má nejblíže k celkovému prvenství v jednotlivých disciplínách čtveřice Harrie Lavreysen z Nizozemska,... celý článek

České Budějovice: bruslení na náměstí, zimním stadionu i v přírodě

Na slovenských horách leží sníh. Pozor na to!

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

TEST Xero Breckenridge - kotníkové barefoot

TEST Xero Breckenridge - kotníkové barefoot

Dámské kotníkové barefoot boty Xero Breckenridge dostaly jméno po turistickém resortu v americkém Coloradu. Odpovídá to totiž jejich schopnostem - zvládnou procházky do přírody, seriozní turistiku, nevadí jim mokrá tráva, bláto, tu
Botič 2024: po pěti letech do podzimního potoka!

Botič 2024: po pěti letech do podzimního potoka!

Vodáci čekali na Botič pět let! Tradici podzimních splutí Rio Botičo přerušila epidemie kovidu, oprava koryta potoka a stavba přelivu na přehradě. Kajakáři i kanoisté proto vyrazili natěšeně do barevné přírody hned,
Klasické vodácké maratony 2025

Klasické vodácké maratony 2025

Vodácké maratony se konají na řekách po celém světě. Přinášíme přehled nejdůležitějších závodů, které jsou otevřené pro výkonnostní sportovce i rekreační amatéry. Právě se otevírají registrace na rok 2025.
Napínáky na lezečky: mýtus malých lezeček?

Napínáky na lezečky: mýtus malých lezeček?

JEŽKOVY VOČI Mýtus příliš malých, bolestivě tlačících lezeček pro rekreační lezce byl už tisíckát vyvrácen. Přesto se stále objevují inzeráty na lezeckých stěnách nabízející zánovní lezečky o třetinu levněji. Na lezení
Základní rady, jak vybrat skialpové oblečení

Základní rady, jak vybrat skialpové oblečení

RADY DO OBCHODU Oblečení na skialpy musí splňovat trochu protichůdné požadavky – cestou dolů potřebujeme teplo jako na sjezdovkách, cestou nahoru zase perfektní prodyšnost jako při běhání. Bundu nebo mikinu můžeme

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ISPO - veletrh Německo, Mnichov 3.-5.12. 3.12.
Gašebrum - diashow Praha, Bio Oko Přednáší Lenka Erlebachová a Karolína Grohová 3.12. 18:00
Staré mapy v nové době Praha, UMPRUM Přednáší Jindřich Prach 3.12. 18:30
Stravování ve středověku - přednáška Turnov, Muzeum Českého ráje Přednáší J. Zoul Sajbt 4.12. 17:00
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 5.-8.12. Cyklo a moto 5.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 2.-5.12. 5.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řepiště, U Máně 31.10.-5.12. 5.12.
Ptačí svět očima fotografa - diashow Pardubice, Východočeské muzeum Přednáší Tomáš Grim 5.12. 18:00
Tatry a Slovenský kras - diashow Dobřichivicem sál Dr. Fürsta Přednáší Milan Kapusta 5.12. 18:00
Lezenie je energia Prešov, Outdoor park Přenáší Martin Varga 5.12. 19:00

Diskuse

INU Honza, 3.12.2024 14:46, 1 příspěvek
tschechisch? kladivo, 2.12.2024 10:56, 1 příspěvek
Zase něco \"tajemnýho\" Honza, 30.11.2024 15:40, 7 příspěvků
Skialp? Lukas B., 29.11.2024 12:55, 4 příspěvky
Skialp? Zuza, 28.11.2024 20:25, 4 příspěvky
Skialp? Lukas B., 28.11.2024 9:58, 4 příspěvky
Skialp? Skiák, 28.11.2024 9:00, 4 příspěvky
Přepište dějiny! zeměpisář, 26.11.2024 23:09, 2 příspěvky
INU Honza, 26.11.2024 21:15, 2 příspěvky
PTP se pozdeji zmenily v ... Honza, 25.11.2024 13:23, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Advent České Budějovice Horydoly , 3.12.2024 10:16
Blíží se adventní maraton Horydoly , 2.12.2024 13:16
Staroměstská tržnice Horydoly , 27.11.2024 18:07
Finance Horydoly , 27.11.2024 13:06
Podzimní školení Akademie... Horydoly , 21.11.2024 16:23
Cestování v digitální éře Horydoly , 21.11.2024 16:10
Regionální muzeum Mělník Horydoly , 19.11.2024 18:24
Svatba Horydoly , 18.11.2024 14:12