Lehké cesty na Jastrabku

Lehké cesty na Jastrabku
Petr zdolává severozápadní hřebenovku na Jestřábí věž.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Kam v létě, v zimě, či na podzim do hor? Do Vysokých Tater!  Počasí nemusí být dost dobré na těžké výstupy, ale něco lehkého na Jastrabiu vežu bychom mohli vylézt skoro vždy.

Lehké cesty na Jastrabku
Kube leze úvodní rampu z Jastrabiehio sedla na hřebenovku Jastrabej veže.
Autor snímku David Kučerka

Jastrabia veža - lehké cesty

Vysoké Tatry
Chata Pri Zelenom plese, dolina Bielej vody

Přístup

Od chaty po žluté značce strmým svahem do Červené doliny, okolo Červeného plesa nad Belasé pleso. Za kopcem vysunutým od Jastrabieho sedla do doliny zabočíme ze značky doleva na úzký, ale dobře vystavěný chodníček k meteorologickému zařízení. Po stezce stále vzhůru k sedlu. Asi v polovině svahu uhýbá cesta doprava vodorovným traverzem na boční travnaté žebro. Po něm vede až do sedla.

Dá se jít také přímo pod severní stěnou Jastrabej veže, ale výstup vede rozlámanými a mokrými skalkami. Tato varianta je výhodná pouze v zimě.

Jastrabia veža, Vysoké Tatry.

Sestup

V zimě je nejbezpečnější slanit od hrotu uprostřed druhého záseku ve vrcholovém hřebeni (počítáno ve směru Severozápadního hřebene) 50 metrů na horní suťovou římsu Sestupové cesty a po ní dolů. Doporučujeme nechat na hrotu vlastní smyčku. Za vlhka nebo námrazy lze slanit od hrotů nad Severozápadním hřebenem 25 metrů do druhé štrbiny tohoto hřebene, přelézt přes špičatou věžičku a slanit dalších 25 metrů z hrotu dva metry pod první štrbinou na Jastrabie sedlo ke skobě s kroužkem. Za sucha nebo pevného sněhu je nejpraktičtější Horní lávka.

Horní lávka (Sestupovka)

Prvovýstup: snad již Maciej Sieczka kolem roku 1880, jistě L. Petrik a vůdci J. a M. Faithové 28. 7. 1891

Obtížnost: 1 UIAA, jeden krok 3 UIAA, 1/4 hodiny.

Popis: Z Jastrabieho sedla podél severní stěny asi třicet metrů dolů do Červené doliny. Odtud vidíme dvě rovnoběžné římsy v severní stěně věže. Nahoře se spojují. K začátku horní římsy musíme překročit strmý žlábek (nejtěžší místo). Po horní římse (spodní římsa je méně praktická) až k jejímu konci, pak po travnatém pásu v prodloužení říms na suťovou terasu ve východním úbočí věže, obráceném k Zelenému plesu. Jsme několik desítek metrů za vrcholem vysunutým poněkud k západu. Vystupujeme na něj po suti, trávě a hřebínku z balvanů.

V sestupu: Po ostrém vrcholovém hřebínku lezeme krátkou délku lana, až se ocitneme na travnato-skalnatém úbočí. V létě sledujeme vyšlapanou stezku, která se stáčí doleva do severní stěny. V zimě sestupujeme libovolně nejjednodušším směrem. Terasa se mírně sklání a na okraji severní stěny se láme do dvou lávek. Horní je výraznější a lépe dostupná. Po pevné skále pokryté hrubou sutí se vydáme opatrně asi dvě délky lana. Slaňování je nemožné kvůli hrozícímu kyvadlovému traverzu, jištění je problematické a možné pouze skobami v kolmých skalách nad lávkou.

Závěrečný několikametrový traverz vhloubení je v zimě a v mačkách nepříjemný, protože nebývá zasněžený ani vyledněný. "Nad rampou je v platničke osadený borhak vhodný i v zime na zlanenie. Je pravda, že nie je velmi viditelný, v rijnu nan zavesím nejaku červenu mašličku alebo repku kvoli viditelnosti," napsal do redakce Peter Kalenský koncem prázdnin 2005. V říjnu doplnil další potěšující informace: "Na spodku dolnej rampy su umiestnene dva nove borhaky (asi vdaka Horskej zachrannej službe). Takisto, ako aj ten zlaňákový na hornej rampe sú oba od 15. 10. 2005 označené červenou mašličkou."

Jastrabia veža, Vysoké Tatry.

Severozápadní hřeben

Prvovýstup: Janusz Chmielowsky, J. Nowicky a vůdci Klimek Bachleda a St. Stopka 11. 8. 1903

Obtížnost: 2, jedno místo 2-3 UIAA, 1/2 hodiny. Velmi pěkný a exponovaný výstup.

Popis: Přímo od Jastrabieho sedla po hřebenu pod převislé stěny. Hned u nástupu ještě v sedle je z levé strany hřbítku skoba s kroužkem na stanoviště. Těsně pod stěnami traverz doprava přes nakloněnou, hladkou plotnu k pravé hraně těchto stěn (za hranou výborný balkon na jištění). Nejtěžší místo v traverzu plotny lze v létě dobře zajistit tenkými smyčkami. V zimě se hodí střední friend nebo velký vklíněnec. Stará skoba v klíčovém místě má uražené ucho. Stanoviště za hranou stěny je dobré ke stání, ale špatně se zajišťuje. Po této hraně (ostré žebírko) doleva na věž, kterou vrcholí převislé stěny a jež jsme obešli. Nyní stále hřebenem strmě dolů do sedélka a z něho po hraně téměř kolmého hřebenu, výše těsně vlevo od hrany na vodorovný štítový hřeben a na vrchol. Ze stanoviště ke koni a po něm do první štrbiny. Z ní na špičatou věžku dobře viditelnou z doliny. Její vrchol obcházíme těsně vpravo a sestupujeme do druhé štrbiny. Z něho těsně vlevo od hrany na vrcholový hřeben. Přes dva záseky v něm na nejvyšší místo Jastrabej veže.

Jastrabia veža, Vysoké Tatry.

Narovnávací varianta

Prvovýstup: ?

Obtížnost: 4 UIAA

Popis: Jako severozápadní hřeben. Lávkou na začátku ploten doleva pod kolmé skály. Spárou přímo vzhůru na první štrbinu Severozápadního hřebene.

Jastrabia veža, Vysoké Tatry.

Východní hřeben

Prvovýstup: E. Lindner, T. Szaffka 17. 8. 1911, rokli vylezli Gyula A. Hefty a Gyula Komarnicky 17. 8. 1912 v rámci výstupu jihovýchodní stěnou Jastrabej veže.

Obtížnost: 2 UIAA, celkem 3 hodiny od chaty, samotný hřeben trvá asi 1 hodinu. Výstup vhodný na zimu, je v něm hodně travnatých poliček a žlábků, rokle v dolní části bývá úplně zasněžená. Lze lézt samostatně horní stěnu i spodní rokli.

Popis: Od chaty U Zeleného plesa k severozápadu vzhůru k ústí rokle, vedoucí šikmo doprava mezi Jastrabí veží a Jastrabím zubem. Roklí nejdříve po skalách vpravo, pak dnem, do poloviny její výše, kde se rokle rozšiřuje. Poté až k jejímu uzávěru, kde se zužuje. Zde doprava na hřbet a po něm strmě (kleč, tráva a skály) na Východní hřeben, poněkud vpravo od Jastrabieho zubu. V zimě je lépe se držet spíše skal po levé ruce, kde je možnost jištění. Podle okolností se překonávají až tři ledo-travnaté prahy. Rokle může být lavinézní! Jastrabí zub dělí výstup na dvě odlišné poloviny a lze zde ukončit nebo začít výstup.

Jastrabí zub obcházíme po travnatých pásech v pravém úbočí. Zpět na hřeben, ale zakrátko zase do pravého boku a skalami s trávou nad výšvih. Následující zub obcházíme vlevo. Pak širším hřebenem vzhůru až k travnatému pásu, vedoucímu doprava do severní stěny. O pás se opírá odštěpená plotna. Ručkováním doprava 3 m přes plotnu, pak dlouhý krok doprava na travnatou římsu (nejtěžší místo). Dlouhý překrok není v létě příliš psychicky náročný, protože v úrovni chytů na plotně je skrze trávu vyhrabaný velký pevný chyt.

Po římse několik kroků doprava, pak přes balvany vzhůru na suťovo-travnatou terasu v Sestupové cestě. Na vrchol po suti, trávě a hřebínku z balvanů. Od travnaté římsy se leze cestou nejmenšího odporu mezi skalkami a trávou.

Jastrabia veža, Vysoké Tatry.

Doporučené vybavení

Horolezecká výzbrojpřilbahrudní a sedací úvazek3 karabiny se zámkem5 expresekjistítkolano 2x50 m5 smyček, 2 dlouhé prchačky, sada vklíněnců a friendůlezečky, podrobný popis (horolezecký průvodce).

Nezbytnostipohorky, nepromokavé kalhoty a bunda, návleky na boty, funkční prádlo, ponožky a čepice, batoh 25 l, čelovka, mobil, mapa nebo GPS, doklady, peníze a pojistka, bivakovací pytel.

Další potřebytmavé brýlekrém proti sluncilékárnička, pití v termosce, jídlo na celý den, nůžfotoaparátkamera.

Zima: 2 cepíny, mačky, rukavice, lavinová výbava. Na přístup do Červené dolinky nebo až na Jastrabie sedlo se hodí skialpové lyže.

MAPA: Hlaváčkova podrobná mapa Vysoké Tatry

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vrcholy, štíty a věže

Horydoly.czHOROLEZECKÝ SVAZ: 100 nejlepších cest II-V v Tatrách

Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Chtěl bych podotknout, že sestupovce se častěji říká Horní lávka. Hore zdar!
  • Autor Milan
  • Datum a čas 21.10.2004 10:47
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Krajinou domova - fotografie, které znáte z televize

Krajinou domova - fotografie, které znáte z televize

TIP HORYDOLY Reprezentativní fotografická kniha Krajinou domova navazuje na výborný dokumentární seriál České televize. Obsahuje desítky nádherných snímků české, moravské a slezské krajiny, místních zvířat, rostlin a celé přírody. Doplňují je dobře napsané doprovodné... celý článek

Mrazivé znovuzrození Anuraga Maloo

Kluziště na Vypichu v Praze

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Zmizelé koleje, zmizelá nádraží

Zmizelé koleje, zmizelá nádraží

TIP HORYDOLY Tři díly výpravné knihy Zmizelá koleje, zmizelé nádraží, vyprávějí o významných železničních tratích, které byly zrušeny nebo přeloženy. Mnohé úseky železnic můžeme vystopovat v terénu ještě dnes.
Lyžujeme v Polsku: spíš běžky než sjezdovky

Lyžujeme v Polsku: spíš běžky než sjezdovky

AKTUALIZACE Zimní Polsko je lákavé především pro lyžaře, kteří bydlí nedaleko a zároveň chtějí poznat něco jiného. Nevýhodou polských svahů je menší množství sněhu. Jsou orientované nejčastěji na severní a tedy návětrnou
Jak se vyhnout běžným chybám v online kasinu Rabona

Jak se vyhnout běžným chybám v online kasinu Rabona

Online kasino Rabona je zajímavým místem pro milovníky hazardu, protože nabízí široký výběr her a atraktivní bonusy. Nicméně i ti nejzkušenější hráči se mohou dopustit chyb, které mohou ovlivnit jejich herní zážitek
PF 2025 Horydoly

PF 2025 Horydoly

Vždy vykročte pravou nohou! Co nejlepší outdoorový rok přejeme všem čtenářům, spolupracovníkům, kolegům a také inzerentům.
Karlštejn v zimním hávu: Když císařský hrad šeptá do ticha

Karlštejn v zimním hávu: Když císařský hrad šeptá do ticha

V ranním oparu se tyčí silueta monumentálního hradu. Mrazivý vzduch štípe do tváří a pod nohama křupe čerstvě napadaný sníh. Karlštejn v zimě odhaluje svou jinou, tajemnější tvář. Zatímco v létě se zde musíte

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
La Grande Odyssée Francie, Haute Maurienne 11.-23.1. Mushing 11.1.
Šediváčkův long Deštné v Orlických horách. 21.-25.1. Psí spřežení a sněžná kola 21.1.
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 22.-26.1. 22.1.
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 23.1.-2.3. 23.1.
Eis Total Festival Rakousko, Pitztal 24.-26.1. 24.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 24.-26.1. 24.1.
O dřevěného Krakonoše Rokytnice nad Jizerou Skialpinismus 25.1.
Jilemnická 50 - běžky Roudný 25.-26.1. 25.1.
Dunajec - zimný splav Červený Kláštor 25.1.
Branické ledy - otužilci Praha, kemp Kotva   25.1.

Diskuse

CBD DouglasNuh, 21.1.2025 5:51, 1 příspěvek
Sněžka historická Horydoly, 20.1.2025 15:49, 5 příspěvků
INU Honza, 20.1.2025 14:07, 5 příspěvků
Ještě stěna v Telči Jenna Yaine, 20.1.2025 13:36, 118 příspěvků
INU Honza, 19.1.2025 13:57, 1 příspěvek
Dotaz na přechod vrcholu přechod, 17.1.2025 22:13, 12 příspěvků
Popradské Skiák, 16.1.2025 14:25, 2 příspěvky
Popradské pikovoda, 14.1.2025 22:11, 2 příspěvky
trasa na běžkách Jarda, 13.1.2025 10:24, 5 příspěvků
trasa na běžkách Kuba Turek, 13.1.2025 10:09, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Závod rohaček – Memoriál ... Horydoly , 21.1.2025 2:46
DECOLED Horydoly , 9.1.2025 21:34
Češi začínají v lednu hub... Horydoly Open, 9.1.2025 9:53
termíny testovaček lyží B... Horydoly Open, 9.1.2025 9:50
Troja Florbal Cup Horydoly , 8.1.2025 19:25
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 6.1.2025 14:18
Novoroční virtuální běh p... Horydoly Open, 2.1.2025 17:12
Nesmírně zásadní text, uk... milan šupa, 27.12.2024 19:27