Maurice Herzog (1919-2012) se proslavil především roku 1950, kdy spolu s Louisem Lachenalem vylezl na první ze čtrnácti vrcholů světa vyšších než osm tisíc metrů.
Paradoxní je, že Herzog byl amatérským horolezcem, jehož jediným zaznamenání hodným činem byl výstup na Annapurnu. Lachenal měl za sebou hvězdnou lezeckou kariéru, z níž vyčnívalo především druhé přelezení severní stěny Eigeru roku 1947 s Lionelem Terrayem.
Nebezpečná hora se špatnou pověstí
Na Annapurnu (8091 m) vylezli tzv. Francouzskou normálkou, která je dodnes považována za velmi nebezpečnou. Poté, co ji o čtvrt století později roku 1977 zkrátili Holaňďané svojí variantou, leze se už málokdy. Není technicky těžká, ale velmi dlouhá a ohrožují ji pády obrovských séraků i celých lavinových svahů. Druhý výstup na Annapurnu zvládla až o dvacet let později po Francouzích britská vojenská expedice. Na vrchol se dostala ve stopách Herzoga a Lachenala.
Herzog přišel o všechny prsty na nohou i rukou
Lachenal s Herzogem zaplatili za svůj prvovýstup, podporovaný obrovskou francouzskou státní horolezeckou expedicí, doslova svými těly.
Při sestupu z vrcholu jeden ztratil ledovcové brýle a druhý rukavice. Trpěli sněžnou slepotou, podchlazením, omrzlinami a celkovou zmatečností. Došly jim síly. Lachenal se dokonce zřítil, naštěstí bez následků, ale Herzog si toho ani nevšiml.
Zachránili je v nejvyšším táboře dva špičková horolezci z jejich výpravy Gaston Rebuffat a Lionel Terray, kteří je přes nepřízeň počasí dostali dolů. Strávili spolu s nimi děsivé bivaky s jedním spacím pytlem pro čtyři muže, přežili laviny i pády do ledovcových trhlin.
Ze základního tábora byli Maurice Herzog a Louis Lachenal odneseni do indické nemocnice pod horami a teprve tam ošetřeni. Kvůli omrzlinám přišli o prsty. Mezi tím jim část prstů amputoval expediční zdravotník na cestě bez umrtvení, přístrojů a bez dostatečné hygieny. Nakonec Herzog přišel téměř o všech dvacet prstů a Lachenalovi jich bylo několik také amputováno.
Politika hraje v horolezectví velkou roli
Annapurna byla zdolána jako první osmitisícovka, protože se Francouzům otevřelo do té doby přísně střežené pohraniční pásmo Himálaje, kde se všechny osmitisícovky nacházejí. Původně mířili k Dhaulágiri pod vedením Maurice Herzoga, ale ještě než se pokusili o výstup, usoudili, že je příliš náročná. Přenesli tedy svoji pozornost na severní stěnu Annapurny, kterou zdolali.
Maurice Herzog se později stal ministrem mládeže a sportu ve Francii, byl starostou Chamonix a členem Mezinárodního olympijského výboru. Byl držitelem jednoho z nejvyšší státních vyznamenání Légion d'honneur.
Annapurna účtovala: Jaroš přišel o prsty a Tráva málem umřel
Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě