Maurice Herzog: horolezec, který zdolal první osmitisícovku

Maurice Herzog: horolezec, který zdolal první osmitisícovku
Maurice Herzog po návratu z Annapurny v roce 1950.
Autor snímku REPRO z knihy Velké himálajské dobrodružství
SDÍLEJ:

Maurice Herzog, první horolezec, který šlápl na vrchol osmitisícového vrcholu, zemřel. Skonal v posteli přirozenou smrtí ve věku třiadevadesáti let. To se poštěstilo málokterému souputníkovi z tehdejší světové horolezecké špičky. 

Maurice Herzog (1919-2012) se proslavil především roku 1950, kdy spolu s Louisem Lachenalem vylezl na první ze čtrnácti vrcholů světa vyšších než osm tisíc metrů.

Paradoxní je, že Herzog byl amatérským horolezcem, jehož jediným zaznamenání hodným činem byl výstup na Annapurnu. Lachenal měl za sebou hvězdnou lezeckou kariéru, z níž vyčnívalo především druhé přelezení severní stěny Eigeru roku 1947 s Lionelem Terrayem.  

Nebezpečná hora se špatnou pověstí

Na Annapurnu (8091 m) vylezli tzv. Francouzskou normálkou, která je dodnes považována za velmi nebezpečnou. Poté, co ji o čtvrt století později roku 1977 zkrátili Holaňďané svojí variantou, leze se už málokdy. Není technicky těžká, ale velmi dlouhá a ohrožují ji pády obrovských séraků i celých lavinových svahů. Druhý výstup na Annapurnu zvládla až o dvacet let později po Francouzích britská vojenská expedice. Na vrchol se dostala ve stopách Herzoga a Lachenala.

Herzog přišel o všechny prsty na nohou i rukou

Lachenal s Herzogem zaplatili za svůj prvovýstup, podporovaný obrovskou francouzskou státní horolezeckou expedicí, doslova svými těly.

Při sestupu z vrcholu jeden ztratil ledovcové brýle a druhý rukavice. Trpěli sněžnou slepotou, podchlazením, omrzlinami a celkovou zmatečností. Došly jim síly. Lachenal se dokonce zřítil, naštěstí bez následků, ale Herzog si toho ani nevšiml.

Zachránili je v nejvyšším táboře dva špičková horolezci z jejich výpravy Gaston Rebuffat a Lionel Terray, kteří je přes nepřízeň počasí dostali dolů. Strávili spolu s nimi děsivé bivaky s jedním spacím pytlem pro čtyři muže, přežili laviny i pády do ledovcových trhlin.

Ze základního tábora byli Maurice Herzog a Louis Lachenal odneseni do indické nemocnice pod horami a teprve tam ošetřeni. Kvůli omrzlinám přišli o prsty. Mezi tím jim část prstů amputoval expediční zdravotník na cestě bez umrtvení, přístrojů a bez dostatečné hygieny. Nakonec Herzog přišel téměř o všech dvacet prstů a Lachenalovi jich bylo několik také amputováno.

Politika hraje v horolezectví velkou roli

Annapurna byla zdolána jako první osmitisícovka, protože se Francouzům otevřelo do té doby přísně střežené pohraniční pásmo Himálaje, kde se všechny osmitisícovky nacházejí. Původně mířili k Dhaulágiri pod vedením Maurice Herzoga, ale ještě než se pokusili o výstup, usoudili, že je příliš náročná. Přenesli tedy svoji pozornost na severní stěnu Annapurny, kterou zdolali.

Maurice Herzog se později stal ministrem mládeže a sportu ve Francii, byl starostou Chamonix a členem Mezinárodního olympijského výboru. Byl držitelem jednoho z nejvyšší státních vyznamenání Légion d'honneur.

Horydoly.czAnnapurna účtovala: Jaroš přišel o prsty a Tráva málem umřel


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Houby AKTUÁLNĚ 2025

Houby AKTUÁLNĚ 2025

SMRŽ Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!... celý článek

TEST Trekingové kotníkové boty Columbia Escape

Matka zastřelené studentky na Filozofické fakultě spáchala sebevraždu v Macoše

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Zvyšte hru: Fairspin TFS token vylepšuje zážitek z online hazardních her

Zvyšte hru: Fairspin TFS token vylepšuje zážitek z online hazardních her

Prostředí online hazardních her se vyvíjí elektrizujícím tempem, poháněné pokroky v technologii blockchain a rostoucí touhou po transparentnosti a platformách zaměřených na hráče. Průmyslová zpráva předpovídá, že celosvětový trh s online hazardními hrami dosáhne
Za snowbikovým guru do Obertauern

Za snowbikovým guru do Obertauern

"Nezatáčej řídítky! Otoč hlavou, a zatočí to samo! Hlava, nic jiného!" Povely Hermanna Kocha, světového rekordmana a instruktora jízdy na snowbiku, se rozléhají sjezdovkou v rakouském skiareálu Obertauern. Stačí hodinový dril, abyste se
Kocába - vodácký průvodce

Kocába - vodácký průvodce

RIVER GUIDE Kocába pramení na jižním okraji příbramské čtvrti Nová Hospoda nedaleko obce Dubno. U Dubence řeku podtéká dálnici D4, u Višňové napájí tři rybníky. Pak se stáčí na sever a protéká obcí Daleké Dušníky. Pod Tuškovským vrchem se stáčí na východ a protéká hlubokým lesem pod Starou
Zkoumání bohatství kultur: Spojení přes hranice

Zkoumání bohatství kultur: Spojení přes hranice

Kulturní rozmanitost je jednou z nejvíce fascinujících a obohacujících vlastností lidstva. Každá společnost, etnická skupina a geografický region s sebou přináší jedinečné bohatství tradic, zvyků, jazyků a uměleckých projevů, které přispívají ke kráse a složitosti světa,
Ľadopád v Patrii ve Vysokých Tatrách

Ľadopád v Patrii ve Vysokých Tatrách

CLIMBING GUIDE Ľad v Patrii je jedním z nejoblíbenějších ledopádů ve Vysokých Tatrách. Není divu, protože je poměrně lehký (WI 2-3), dlouhý (2 délky) blízko od Popradského plesa (30 min) a zajištěný (pro

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Pstruhová sezona
Česko Začátek lovu 16.4.
Soutěž o nejlepšího velikonočního beránka Nové Strašecí, Muzeum T.G.M. 16.4. 17:00
Král Záhoria - cyklomaraton Skalica Horská kola 19.4.
Krakonošovo Labíčko Labe, Vrchlabí Divoká voda 19.4.
Půlmaraton Pardubice Běh, koloběžky, vozíčkáři 19.4.
Jizerské hory Trail Run Severák 19.4.
Mastník - splutí Sedlčany, kasárna 20.4.
Pohár Plzeňského kraje XCO Město Touškov Horská kola 20.4.
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 7.-20.4. 20.4.
Velikonoce Česko 21.4.

Diskuse

Retirees 'stunned' as mar... MichaelWhese, 16.4.2025 2:09, 1 příspěvek
Smrt Horydoly - Kuba Turek, 15.4.2025 20:45, 7 příspěvků
Smrt Linda, 15.4.2025 18:37, 7 příspěvků
Smrt Pišišvor, 15.4.2025 9:44, 7 příspěvků
Smrt PK, 15.4.2025 9:33, 7 příspěvků
Smrt Honza, 15.4.2025 6:56, 7 příspěvků
turecký mystifikátor Horydoly - Andrea Černá, 15.4.2025 2:40, 3 příspěvky
turecký mystifikátor turčíkolog, 15.4.2025 1:42, 3 příspěvky
hrozná instituce na peníze Huze, 14.4.2025 18:34, 1 příspěvek
Smrt Ondřej, 14.4.2025 13:26, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Pražský veletržní areál Horydoly , 10.4.2025 0:45
Jak Bosch eBike Systems s... Horydoly , 7.4.2025 11:00
Špindlerův Mlýn startuje ... Horydoly , 5.4.2025 0:33
Prahou proběhne 16 tisíc ... Horydoly , 4.4.2025 19:01
Veletrhy Ostrava Horydoly Open, 3.4.2025 21:36
Křivoklátské lesy Horydoly , 2.4.2025 13:29
Polička? Věda nebo Veliko... Horydoly , 24.3.2025 0:53
Prague Bike Fest Na Výsta... Horydoly Open, 20.3.2025 22:13