Normální cesta na Divou Máří

Normální cesta na Divou Máří
Vrchol Divé Máři (fotografováno ze sousední Malé Máří).
Autor snímku Lukáš Bludský
SDÍLEJ:

Před 123 lety byl vylezen první horolezecký prvovýstup v Jizerských horách. Roku 1895 zdolala dominantní Divou Máří (tehdy to byla Wilde Marie v Isergebirge) sportovním způsobem trojice místních sportsmenů Gahler - Scholze - Wolleschak.  

Jak na to

Doporučené vybavení

Lano 50 m, 7x expreska, lezečky, 3x karabina se zámkem, jistítko, friendy a vklíněnce, spárové rukavice, šťáradlo, smyčky, přilba, hrudní a sedací úvaz, horolezecký průvodce, lékárnička, mobil, hodinky, batoh, nůž, trekové boty na přístup, nepromokavá bunda, čepice, bunda softshell, funkční triko, ponožky, batoh 30 l, jídlo a horké pití v termosce. Na strmý výstup se hodí trekingové hole, pro pozdní návrat není od věci čelovka. Milovníci přírody ocení dalekohled, dobré fotky udělá zrcadlovka.

Adolf Gahler byla významná postava tehdejšího lezení! Byl u toho, když se rodila horolezecká pravidla. 

Lana, žebříky, skoby

Připomeňme, že Adolf Gahler roku 1891 zdolal žulovou Uhlířovu čapku, první horolezecky dosažený vrchol v Jizerkách. V červenci toho roku přišel se Scholzem pod  významnou skalní věž a zjistili, že Dříčský komín nevylezou férovým způsobem. V září tedy dorazil s Kahlem, uvázali na laně několik uzlů, přehodili ho přes vrchol a nesportovně po něm vyšplhali nahoru.

Poté roku 1894 podobným způsobem vylezl s jinou partou na pískovcovou Fellerovu věž, tehdy zvanou Schachtwand (Šachtová stěna). Josef Matouschek, známý kartograf Jizerské, Ještědské a Krkonošské oblasti, nechal v Liebiegově továrně vyrobit provazový žebřík. Ten pomocí přehozeného provazu přetáhli z nedaleké a lehce dostupné Šachtové věže do jižní stěny Fellerovy věže. Po něm vyšplhali na vrchol. První byl profesor Theodor Feller, po něm následoval Ferdinand Siegmund a nakonec Adolf Gahler. Josef Matouschek výstup pouze sledoval. 

Mezi jeho čtyři nejvýznamnější prvovýstupy patří ještě Stará cesta na pískovcovou Kavčí skáluDěvínském polesí z roku 1895. Tam si zřejmě pomohl už jen dvěma skobami, z nichž horní byla časem nahrazena standardním kruhem.

Úžasná doba pro turistiku a horolezectví

Považme, jaká přelomová doba nastává v Jizerských horách v posledním desetiletí 19. století: 

Roku 1891 je otevřena Štolpišská silnice, která zpřístupňuje turistům divoké kouty Jizerských hor. Ve stejném roce otevírá v Liberci (Reichenberg) svůj obchod s fotografickými potřebami Wilhelm Kahl. Roku 1892 se ustavuje liberecký Klub fotografů (Club der AmateurPhotographen für Reichenberg und Umgebung). Roku 1893 je založena Liberecká sekce Německého a Rakouského Alpského spolku (DuOeAV). Roku 1894 umírá Willi Kahl pod lavinou na Marmoladě. Roku 1895 je Adolf Gahler zvolen místopředsedou fotografického klubu. Toho roku zdolává s přáteli Divou Máří.

Roku 1896 navazuje Adolf Gahler tam, kde tragicky skončil přítel Willi Kahl, a přebírá jeho fotografický obchod. Dlouhá léta poté prodává fotografické vybavení, vyvolává zákazníkům jejich snímky a fotografuje na zakázku výrobců pohlednic z Jizerských hor. Zachovala se též jeho alba snímků z regionu (moderní i staré budovy, továrny, průmyslové provozy, krajina a stavby) a několik snímků je otištěno v kultovní knize Wandern und Klettern od Rudolfa Kauschky.  

Jizerské hory, Štolpich.

Po 1. světové válce umírá Adolf Gahler v blázinci. "Těžký osud zasáhl tohoto nadšeného horala a vždy ochotného a pracovitého muže záludnou nemocí, takže se ve svých nejlepších mužných letech stal obětí nevyléčitelného chřadnutí, ze kterého jej vysvobodila smrt 1. února 1919 v Kosmonosích," píše Rudolf Kauschka ve své knize Wandern und Klettern.

Lezení je sport s pevnými pravidly

Normální cesta na Divou Máří je považována za vůbec první sportovní prvovýstup v Jizerských horách. Trojice libereckých Němců ji vylezla čistě v pojetí, jaké se tehdy rodilo v hlavách Oscara Schustera a Rudolfa Fehrmanna ze saských pískovců a které platí na celém světě dodnes.

Lezení fair stylem předpokládá, že lezec překoná skálu pouze svými silami a veškeré pomůcky slouží pouze k případnému zachycení pádu, pokud se něco nepovede. Současně čím méně železa ve skále zůstane, tím je styl lepší. Na Divé Máří nezůstává v Normálce nic a pouze se slaňuje od vrcholového slaňovacího kruhu.

Klasická cesta je dosud interesantní, neboť poskytuje skvělé výhledy do údolí, dominantní vrchol, dlouhé lezení a techniku všeho druhu - široký i úzký komín, položenou stěnu, exponované kroky nad hlubinou, spáru a rajbas.

NORMÁLNÍ CESTA / ALTE WEG

Divá Máří / Wilde Marie

Obtížnost: 3 UIAA. Vlastní jištění pomocí smyček, vklíněnců a friendů.

Prvovýstup: 14. července 1895. Adolf Gahler, Hans-Joachim Scholze, E. Wolleschak.

Výstup: Od jihozápadu širokým komínem. Je přerušený lištou (neuhýbat doleva na rameno!) a pokračuje zúžením na plošinu nad plotnou (vklíněnce, friendy). Žlábkem se dostaneme nad severní srázy (smyčka na zubu), okolo stromku (smyčka) zpět na západní rameno, na další zub (vklíněnec v odštěpu nad ním) a výšvihem na vrchol (dobré chyty) k vrcholové knížce.

Sestup: Slaněním od slaňovacího kruhu do jihozápadní stěny a k nástupu. Cca 20 metrů. 

Přístup: Autem po silnici Liberec - Hejnice - Ferdinandov až na parkoviště na horním konci obce. Pěšky od rozcestníku u bývalého hostince po Štolpišské silnici k pamětní desce císařovny Alžbety. Před ní doprava strmě do svahu po špatně znatelné stezce (zašlé horolezecké značky na stromech) nejprve na jih a poté se stáčíme k západu. Podejdeme Jeskyní věž a stoupáme strmým údolíčkem okolo Strážce Divé Máří až pod západní stěnu Divé Máří. Skály máme po levé ruce. Pokud se ocitneme v těžko průchodném mokrém údolíčku a skály máme po pravé ruce, nakonec se ocitneme v sedélku nad Malou Máří, za ní uhneme doprava a sejdeme podél skal pod západní stěnu Divé Máří.

Na zmíněném sedélku se ocitneme také, pokud zvolíme příjezd na kole po Oldřichovské silnici z Bedřichova, Smědavy či Oldřichova v Hájích k vyhlídce Krásná Máří, a vpravo od ní sestoupíme obtížným terénem.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Kde přespat?

Pozor! Jsme v národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny, a proto je zde přespávání v přírodě sice obvyklé, ale nelegální. Hotely a penziony najdete v Hejnicích. Úplně nejblíž je Chalupa pod vodopády. Naproti přes ulici funguje hospoda U Tetřeva.

Parkovat zdarma lze na parkovišti na začátku Viniční cesty v nejvyšší části Ferdinandova. 

Stáhněte knihu WANDERN und KLETTERN (PDF, 37 MB)

Stáhnětě knihu Topografie skal Jizerských hor (PDF, 22 MB)

Horydoly.cz Horolezectví v Jizerských horách

ZVON Severní cesta 5 UIAA
PALIČNÍK Kohoutí hřeben 5 UIAA
ČERVENÉ SKÁLY Maria Theresia 5 UIAA  
UHLÍŘOVA ČAPKA Dříčský komín 4 UIAA 
KULIČKA NA TIŠINĚ Normální cesta
 4 UIAA
STOJKA Východní spára 4 UIAA 
DIVÁ MÁŘI Normální cesta 3 UIAA
VĚŽ GRÁLU Normální cesta 3 UIAA
OSTRÝ ROH Frýdlantská cesta 3 UIAA
SEDLO Vnitřní komín 2 UIAA

Ledopády v Jizerských horách
Ledopády ve Štolpichu 

 

Obtížnost, ostrá žula a náročné hledání skal

Pozor! V Jizerských horách je stále uplatňována Jizerská klasifikace, jejíž stupnice přibližně odpovídá staré uzavřené Welzenbachově stupnici. Prakticky to znamená, že nejvyšší stupeň je VIc. Při tom VI, VIa, VIb a VIc může znamenat cokoliv - od klasické šestky do devítky ve stupnici UIAA. Nezkušené mohou nejspíš překvapit stupně I, II a III, které jsou výrazně těžší než ve sportovních oblastech, neřkuli na umělých stěnách.

Stupnice sice již byla otevřena a někdy se lze tedy setkat i s moderním označováním obtížnosti podle UIAA, ale to je spíš výjimka.

Poslední tištěný horolezecký průvodce Jizerské hory vyšel v nakladatelství Savana roku 2010 a aktualizovaný dotisk 2012. Stáhněte si mapu Jizerské hory 1:25 000. Průvodce, mapy a obrazové publikace o Jizerských horách si vyberte v knihkupectví Kosmas.

Horolezecký průvodce Jizerské hory.

Zároveň je nutno upozornit na velmi hrubou jizerskou žulu s ostrými krystaly, která "žere" oblečení a kůži na rukou i nohou, zvláště na kloubech a kotnících, ale také rychle ničí lezečky a oblečení. Často se tedy leze se spárovými rukavicemi.

Na přístup jsou potřeba dobré pevné boty, protože hledání skal se odehrává v náročném terénu mezi kameny, bažinami a padlými stromy.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2024

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2024

Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont Blanc.... celý článek

Bouldering na Modřínu v Labských pískovcích

Cyklojízda pod dohledem OSN a EU

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Běžecké ponožky pro trailový běh

Běžecké ponožky pro trailový běh

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Volné prsty, prodyšnost a protiskluzové vlastnosti potřebuje každý běžec, tím spíš když běhá v terénu. Vhodný výběr ponožek předchází vzniku puchýřů a přispívá ke komfortu, ale také může zlepšit výkon –
Plánujete kempování? Pořiďte si odolnou army výstroj, může se vám hodit

Plánujete kempování? Pořiďte si odolnou army výstroj, může se vám hodit

Dobrá příprava je pro kempování v přírodě naprostým základem. Abyste si užili chvilky v přírodě na maximum, stačí, když bude vaše výbava kvalitní a odolná. To se týká nejen oblečení a obuvi, ale i dalších
Čarodějnice, pohanský zvyk

Čarodějnice, pohanský zvyk

Pálení čarodějnic se koná každý rok 30. dubna. Planou velké ohně.
TEST Horolezecká helma Simond Rock

TEST Horolezecká helma Simond Rock

Začátečníci, softmoveři, rekreační horolezci, ferátisté - pro ně je určená horolezecká helma Simond Rock, která se prodává v Decathlonu za 749 korun.
TOP 8 krásných destinací pro páry

TOP 8 krásných destinací pro páry

Chcete oslavit výročí nebo plánujete svatební cestu? Nebo jen toužíte zažít s partnerem výlet plný památek, dobrého jídla a krásných míst mimo prostředí českých hor?

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Závod Míru Krnov 30.5.-2.6. Silniční cyklistika 30.5.
Frankenjura Kletterfestival Německo, Königstein 30.5.-2.6. Horolezectví 30.5.
Vltava - konec splutí Borová Lada Povolené splutí 15.3.-31.5. 31.5.
Vydra - konec splutí Modrava 15.3.-31.5. Jen víkendy 31.5.
Dračí lodě malé Kadaň 31.5.-1.6. 31.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Pohádkový les na loděnici Hradec Králové, loděnice na Orlici 31.5.
Historické hornické vybavení - výstava Tuklaty, obecní úřad 31.5.-2.6. 31.5.
Seakajak sympozium Dalešice, Wilsonka 1.-2.6. 1.6.
Dračí lodě Třeboň, Svět 1.6.

Diskuse

mgzopvlm sale, 30.5.2024 6:37, 123 příspěvků
suewupub zithromax z pak, 30.5.2024 6:29, 14 příspěvků
qkaufuva pharmacy, 30.5.2024 6:24, 4 příspěvky
lvzxvbze cheap, 30.5.2024 6:04, 123 příspěvků
zzhmwfxd azithromycin brand name in india, 30.5.2024 6:01, 123 příspěvků
xguczoyd azithromycin penicillin, 30.5.2024 5:52, 123 příspěvků
vyfkumku azithromycin coupon, 30.5.2024 5:47, 4 příspěvky
lhgnnexa pills, 30.5.2024 5:34, 4 příspěvky
hixnximp azithromycin otc price, 30.5.2024 5:19, 1 příspěvek
rhlfoxok tablet, 30.5.2024 5:13, 14 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47