Příčiny a následky nehod na ferátách si vzala na paškál věhlasná organizace zaměřená na bezpečnost v horském terénu. Kuratorium pro bezpečnost v Alpách podrobně prozkoumalo 340 nehod na tyrolských ferátách, jejichž účastníky bylo 467 osob.
Polovina se jen bála nebo unavila
Ukázalo se, že 178 nehod bylo bez zranění a bez nutnosti lékařského zásahu. Ve skutečnosti se jednalo pouze o zablokování dalšího postupu po ferátě a zároveň nemožnost sestupu. V nouzových situacích se ocitli ferátisté, kteří nebyli schopni vlastními silami dolézt nebo slézt ferátu. Byli úplně zdraví, ale buď se báli, nebo byli vyčerpaní. Záchranné akce a jejich vyproštění byly v jejich případě bezpečné.
Pády bez jištění vedly ke smrti
Zbylých 162 nehod s účastí 167 ferátistů souviselo se zraněním nebo náhlou nemocí či kolapsem.
Ke smrtelným zraněním došlo především kvůli tomu, že se lezci na ferátě nejistili. Nejméně ve 3 případech měli ferátisté na sobě ferátový st, ale nezapnuli se do jistícího lana. V dalších 8 případech není známo, zda set na sobě měli, ale zřítili se také.
Pouze v jednom případě zemřel ferátista jistící se předpisovým způsobem. Měl smůlu, že smrtelná zranění si způsobil během jištěného pádu o kovové jistící pomůcky umístěné do skály pro ulehčení výstupu.
Významný je počet zkolabovaných ferátistů, jejichž srdce či celý organismus nevydržely námahu, a lezci zemřeli ne na úraz, ale na celkové vyčerpání.
Smrt na ferátách v Tyrolsku 2010-2016
Příčina |
Počet |
Podíl |
Nejištěný pád |
11 |
65 % |
Jištěný pád |
1 |
6 % |
Kolaps |
5 |
29 % |
Další zranění ferátisté, kteří měli štěstí, že pád na ferátách přežili, byli ve většině buď nezranění nebo jen s lehkým zraněním (70 %). Více než desetina těchto pádů byla nejištěná a ještě k tomu v lezeckých úsecích opatřených lanem!
Významnou část nehod s dobrým koncem představují úrazy z přetížení (8 %). Typicky se jedná o vykloubení ramenního či kyčelního kloubu, často po implantaci protézy.
Zranění byla též způsobena padajícím kamením (7 %). Jen jednu lehkou nehodu způsobil úder blesku v okolí ferátisty.
Doporučené vybavení
Přilba, ferátový set, ferátové rukavice, batoh 45 l, lékárnička, mobil, mapa nebo GPS, opalovací krém, tmavé brýle, bivakovací pytel, pevné kotníkové pohorky, čepice, kalhoty a bunda, návleky na boty, teplé rukavice, funkční prádlo, ponožky, softshellová bunda, čelovka. Peníze, doklady, pojištění, fotoaparát nebo kamera.
Na feráty horského typu: Lehký spací pytel nebo vložka do spacího pytle, které potřebujete na chatu, kde dostanete jen erární deky. Vhodné je vzít s sebou turistický cepín a mačky na případná zaledněná místa a krátké ledovce. Pokud máte s sebou slabší účastníky, nebo nováčky, vezměte s sebou horolezecké lano (stačí 20-30 m), pár karabin a několik smyček.
CLIMBING GUIDE: Feráty na Horydoly
Vybavení pro feráty
Feráty - pocity horolezců
Ledovce a feráty
Deset omylů českých turistů
Trénink na feráty
Schubert Pit: Lezení na zajištěných cestách
Dvě učebnice vysokohorské turistiky
Jako opičáci pod stropem
Strach a sebeovládání na vysokých lanech
SEZNAM: Lanové parky a centra
Průvodce po ferátách
Jak je feráta těžká? (stupnice obtížnosti)
Nejkrásnější feráty Dolomit (knižní průvodce)