Desetimetrová skalka Svatojánská Kobylka je nezajímavá, lámavá, lezecky nevýznamná, navíc stojí na soukromé zahradě a zároveň v rezervaci. Jestli chceme vystoupit na vrchol, musíme být úplní blázni nebo patrioti vápencových skal v Českém krasu.
Vždyť přímo ve Svatém Janu pod Skálou se leze na dvoudélkovou Dušičkovou stěnu a hlavně na třídélkovou Křížovou stěnu vedlejší o něco nižší Trojúhelníkovou stěnu a stěnu Za klášterem.
O pár kilometrů dál jsou na výběr stovky cest v těžké, ale kultivované skalní oblasti stěn u Srbska, v bývalém obrovském lomu Alkazar a také v dobrodružném Šanově koutě.
Čtete další díl nekonečného seriálu Kdybych to věděl... Můžete si v něm přečíst o horolezeckých výstupech, které ze svých plánů raději vynechejte. My do popsaných cest už také nikdy nevlezeme. Pokud máte podobné zkušenosti, rádi je uveřejníme.
Jednoho prosincového dne
Výška Svatojánské Kobylky je deset metrů. Veškeré cesty nejsou zajištěné, a proto si je každý lezec musí zajistit sám pomocí vklíněnců nebo malých friendů.
Sestup vede krátkým slaněním nebo slézáním Normální cestou. Na vrcholu není slaňovací skoba ani kruh! Nově je tam umístěná vrcholová knížka.
Všechny výstupy poprvé vylezli J. Melo a V. Sedláček 12. prosince 1981. Normální cesta však již byla jistě zdolávána místními lidmi před tím.
a) Normální cesta 2. Nástup jeden metr vpravo od pravé náhorní stěny a šikmo doprava na vrchol.
b) Pravá náhorní hrana 3. Hranou přímo na vrchol.
c) Maternův převis 4+. Středem převislé náhorní stěny na vrchol.
d) Lámavá cesta 3+. Středem úzké údolní stěny na vrchol.
Doprava
Svatojánskou Kobylku najdeme v zahradě nad Obecnou školou, ve které je dnes restaurace. Do Svatého Jana pod Skálou dojedeme autem (odstavit ho můžeme na parkovišti u kláštera) nebo autobusem pražské městské hromadné dopravy ze Zličína. Pokud pojedeme vlakem, vystoupíme v Srbsku a dojdeme do Svatého Jana po turistické značce za hodinu, nebo v Loděnici a značka nás přivede do obce za půlhodinu.
Čtete další díl nekonečného seriálu Kdybych to věděl... Můžete si v něm přečíst o horolezeckých výstupech, které ze svých plánů raději vynechejte. My už do nich také nikdy nevlezeme. Pokud máte podobné zkušenosti, rádi je zveřejníme.
Doporučené vybavení Lano min 20 m Přilba Sedací a hrudní úvazek Vklíněnce (základní sada) 3 expresky 2 karabiny 2 smyčky Jistící a slaňovací brzda Lezečky Lékárnička Mobil
TIP HORYDOLY Reprezentativní fotografická kniha Krajinou domova navazuje na výborný dokumentární seriál České televize. Obsahuje desítky nádherných snímků české, moravské a slezské krajiny, místních zvířat, rostlin a celé přírody. Doplňují je dobře napsané doprovodné... celý článek
TIP HORYDOLY Tři díly výpravné knihy Zmizelá koleje, zmizelé nádraží, vyprávějí o významných železničních tratích, které byly zrušeny nebo přeloženy. Mnohé úseky železnic můžeme vystopovat v terénu ještě dnes.
AKTUALIZACE Zimní Polsko je lákavé především pro lyžaře, kteří bydlí nedaleko a zároveň chtějí poznat něco jiného. Nevýhodou polských svahů je menší množství sněhu. Jsou orientované nejčastěji na severní a tedy návětrnou
Představte si teplé letní odpoledne na zahradě plné šťavnatých plodů. Sníte o tom? Chcete-li si tuto touhu splnit, věnujte chvíli výběru ideálních stromů. Začněme analýzou, které odrůdy třešní a višní by se nejlépe hodily do
V ranním oparu se tyčí silueta monumentálního hradu. Mrazivý vzduch štípe do tváří a pod nohama křupe čerstvě napadaný sníh. Karlštejn v zimě odhaluje svou jinou, tajemnější tvář. Zatímco v létě se zde musíte