Horská nemoc nemoc je zákeřná potvora
AKTUALIZACE Aklimatizace je možná do výšky 5500 metrů nad mořem. Větší nadmořská výška pro lidský organismus znamená, že jenom přežívá a zároveň chátrá. Proto všechny horolezecké expedice staví základní tábory v Himálaji v údolích 5300 - 5500 m n.m. Ve stejných výškách najdeme také poslední obydlené výspy místních pastevců. Výšková nemoc ovšem hrozí už od tří tisíc metrů!
Proces aklimatizace téměř vůbec nezávisí na fyzické zdatnosti ani trénovanosti. Je daný osobními dispozicemi a okamžitým fyzickým i psychickým stavem organismu.
3000 m n.m.
Tlak v hlavě a mírná bolest se objevuje u citlivých jedinců už od 2500 metrů. Pomáhá hodně pít (2-3 litry za den bez pocení, při aktivním pohybu více).
Dýchání se zrychluje a prohlubuje, aby organismus vstřebal dostatek kyslíku. Mozek mírně otéká, čehož projevem je nevolnost bolest hlavy. Ledviny zvyšují vylučování hormonů, které spouští tvorbu červených krvinek.
4000 m n.m.
Akutní horskou nemoc (AMS) dostane v této výšce polovina všech lidí. Projevuje se to zvracením, bolestmi hlavy, závratí, vyčerpáním a velkou únavou. Kromě vydatného pití je třeba nasadit léky (ibuprofen, ibalgin, acylpirin).
5500 m n.m.
Do vysokých nadmořských výšek je nutné podstoupit proces aklimatizace. Nelze ho uspěchat, protože téměř nikdo ho nemůže zkrátit ani zjednodušit. Vhodné je každý den vystoupat jen 300 výškových metrů a každý nastoupaný kilometr prokládat jedním dnem odpočinku.
Plíce vylučují více kysličníku uhličitého, což narušuje rovnováhy pH krve. Ledviny následně vylučují více tekutiny, aby vyrovnaly kyselost krve, což vede k dehydrataci organismu.
8850 m n.m.
Nad pět a půl tisíce metrů je nutno postupovat podle předchozích pravidel, ale tělo zároveň nemůže regenerovat při pobytu v těchto výškách. Obnova organismu je možná až po sestupu pod tuto hranici. Nad sedm tisíc metrů je zóna smrti, kde organismus bere z podstaty, rychle chátrá a ztrácí nejen fyzické, ale i psychické síly.
Nadmořskou výšku je nutné plánovat
Obecně platí, že aklimatizaci lze získat jen tím, že vystoupáte maximálně 300 výškových metrů za den, tam přespíte a podle svého stavu po ránu buď o něco sestoupíte, nebo pokračujete o dalších tři sta metrů výše. Pokud vás bolí hlava, nebo na sobě poznáte některý z příznaků začínající horské nemoci, sestoupíte o něco níže, a teprve, až se vám udělá lépe, pokračujeme ve stoupání.
Zjistěte, jak určit nadmořskou výšku ZDE. Není to nic složitého. Již doma si naplánujete cestu a do svých plánů zahrnete i tak zvaný výškový profil trasy. Na něm přesně uvidíte, kde a jak budete stoupat, nebo klesat, a v jaké nadmořské výšce se budete pohybovat.
Zkušenějším stačí pohled na papírovou mapu a ihned mají zhruba představu, jak bude jejich cesta vypadat. Kde je například čeká nejvyšší sedlo při turistickém pochodu v Himálajích, nebo kde postaví horolezecké tábory během lezení na vysokou horu.
Podrobný výškový profil získáte ze všech lepších mapových aplikací v mobilním telefonu nebo počítači. V Česku jsou populární Mapy.cz od Seznamu, ve světe jsou nejznámější Google Maps a jejich přiřazený modul Googe Earth zobrazující mapu jako reliéf.
Přímo na místě zjišťujete nadmořskou výšku buď podle mapy, pokud víte, kde se právě nacházíte, nebo pomocí výškoměru. Ten určuje výšku pomocí tlakoměru (barometr) uvnitř přístroje nebo pomocí vestavěného modulu GPS. První způsob je přesnější, ale náročnější na obsluhu, kdežto druhý způsob je jednodušší. Výškoměr je buď samostatný přístroj, nebo je zabudovaný do jiných univerzálních zařízení. Najdete ho například v některých sportovních hodinkách, outdoorových navigacích nebo telefonech.
Jak vypadá akutní horká nemoc
Akutní horská nemoc (AHN) neboli Acute Mountain Sickness (AMS) či Altitude sickness je komplex symptomů vyskytujících se u člověka ve velkých nadmořských výškách. Týká se především horolezců, někdy turistů a také letců včetně paragliderů a vyznavačů balonového létání.
Problémy lidského organismu ve výškách způsobuje nedostatek kyslíku, ale především snížený atmosférický tlak. Na nejvyšším evropském vrcholu Mont Blanc (4810 m) je jeho hodnota jen 2/3 při mořské hladině a na nejvyšším světovém vrcholu Mount Everest (8850 m) dokonce jen 1/5. Horolezci tak dostávají do těla jen 30 % molekul kyslíku než u moře.
Akutní horská nemoc je dobře rozeznatelná i pro laiky. Projevuje se nechutenství, zvracení, nespavost, smrtelná únava nebo slabost, nejistota pohybů i přemýšlení, vrávoravá chůze a časté močení. Ohrožený člověk ztratí pocit žízně.
Běžný je výškový otok (edém) plic a mozku. Proti těmto onemocněním pomůže jen urychlený sestup co nejníže. Pozor! Žádné předchozí příznaky tyto problémy nesignalizují. Projeví se teprve tehdy, když už je horolezec v ohrožení života. Někdy velmi rychle zemře bez zjevné příčiny.
Navenek je postižený bez soudnosti a zcela zmatený. Fyzicky odrovnaný.
Vědci ani lékaři zatím nemají jasno, co přesně otok způsobuje. Vědí, že se v plících nebo mozku nahromadí nadbytečné množství tekutiny v extrémních nadmořských výškách. V mozku prosákne plazma z mozkových kapilár. V plících se stlačují krevní cévy, což vede k úniku tekutiny z kapilár do okolních tkání a postižený se prakticky utopí ve výměšcích vlastního těla.
Výškový otok plic (HAPE)
* suchý kašel
* vykašlávání napěněné krve
* tlak na hrudi
* snížená výkonnost
* modré rty
* bušení srdce
* pacient odmítá ležet a chce se posadit
Vyskytuje se už od 3000 m a musí následovat okamžitý sestup.
Výškový otok mozku (HACE)
* porucha rovnováhy
* zmatenost
* změna chování a myšlení
Vyskytuje se už od 4000 m a musí následovat okamžitý sestup. Nepodáváme alkohol.
Hyperbarická komora slouží jako první pomoc
Výškové otoky a akutní výškovou nemoc pozastaví přenosná hyperbarická komora. Ve formě nafukovacího přetlakového pytle ji s sebou vozí velké a komerční horolezecké expedice a také bývají k dispozici v turistických noclehárnách na frekventovaných himálajských trecích.
Při nástupu těchto nemocí můžeme hyperbarickou komoru použít pro postiženého kamaráda, aby se trochu zotavil, ale poté je nutné okamžitě sestoupit. Zlepšení stavu je totiž jen přechodné.
Princip hyperbarické komory je jednoduchý. Uložíme do ní nemocného a natlakujeme okolo něho vzduch tak, že jeho tělo se cítí jako v nížině.
INFO: hyperbarické komory Certec a ChinookMed
Jak čelit nebezpečí ve vysokých horách
Když se nestačíte vrátit z túry:
Jak dobře bivakovat?
Největší nebezpečí zasněžených hor:
Laviny číhají na každém kroku a Lavinová situace 1.-5. stupeň
Lavinová výbava:
Skialpinistova Svatá trojice a Lavinový vyhledávač
Když se propadnete na ledovci:
Vytahování z ledovcové trhliny v Jizerskách a Vytahování v Krkonoších
Zdravotní komplikace:
Omrzliny jsou nevyzpytatelné a Podchlazení zabíjí a Horská nemoc
Jak se cítí nováček v zimních horách:
Poprvé ve Vysokých Tatrách
Diskuse
Diskuze k článku
Doba trvání aklimatizace
Tohle je velmi individuální. Nějaká aklimatizační pamět zřejmě existuje, protože jsem vícekrát soukromě i pracovně pobýval v La Pazu a obvyklé aklimatizační projevy byly pouze při prvním příjezdu. Pak např. po vícedenním pobytu v Beni nebo Santa Cruz byl již návrat nahoru bez jakýchkoliv problémů. Na druhou stranu také se mi stalo, že po kombinaci Mendoza, okolí Aconcagui, Valparaiso, Salta, vlak na Polvorillu, Antofagasta, vždy po pár dnech; při další cestě přes Salar čtvrtý den v Potosí přišla taková ataka, že jsem se horko těžko doplazil na autobus do Sucre a noc hrůzy v tamním hotelu bych už nikdy zažít nechtěl.
Ale podle toho vašeho popisu, kdy se vracíte do 3500 a jen krátce vystoupíte výše, bych se toho až tak nebál. V případě jakýchkoliv vážnějších potíží ale mějte záložní plán, jak se dostat někam alespoň do 2000.
- Autor Viajero
- Datum a čas 10.9.2021 09:21
Doba trvání aklimatizace
Takhle rychlé výjezdy jsou samozřejmě nebezpečné. Každý organismus je ovšem jiný a jediná laická pomoc je neustálé vzájemné pozorování.
Doba trvání aklimatizace
Dobrý den,
jsme na dovolené v Peru. Již 1,5 týdne se pohybujeme ve výškách 3300, (přejeli jsme sedlo 4900) 2000, 3800, 3500 (nyní). V každé ze zmíněných výšek jsme bylu několik dní. Žádné závažné příznaky vysokohorské nemoci jsme nepociťovali, jen ze začatku zvýšenou únavu a bolest hlavy. +při přejezdu sedla zaléhání uší. Nyní se chystáme na 3 dny do pralesa (nížina). po návratu do 3500 druhý den bychom rádi vylezli do 5000 - ze 3500 cesta autem 3h., 2h. výstup, 1,5h. sestup a zpět autem do 3500. Zajímalo by mne, zda to není nebezpečné a zda nynější "aklimatizace" při sestupu na několik dní "vydrží" či po návratu z nížiny bude stav jako bychom aklimatizovaní nebyli a byl by tento výstup nebezpečný. Moc děkuji za odpověď!
Anežka + Michal
opakem hyperbarické komory je hypobarická
a v té je možno na výšku natrénovat a aklimatizaci zmáknout na pohodu doma bez nutnosti mrhat dovolenou. prostě budete chodit spát o tři tisíce metrů výš. a taky si můžete pěstovat červené krvinky - jak to ostatně občas dělají skoro všechny špičky ve vytrvalostních sportech (především běžci na lyžích), mají-li strach z dopingových testů.
ovšem podtlak se vyrábí složitěji než přetlak,
- Autor Lukas B.
- Datum a čas 10.6.2020 09:26
Dotaz
Pokud jsi členem Českého horolezeckého svazu, zkus se zeptat na sekretariátu www.horosvaz.cz - mají tam jednu nebo dvě komory k půjčování expedicím. Koupit je lze u výrobců - viz odkazy INFO na konci tohoto článku.
Ohledně použití: Hyperbarické kompory jsou určené především pro poučené laiky, aby dokázali zlepšit stav nemocného natolik, aby ho bylo možné transportovat do nížiny k lékaři.
- Autor Kuba Turek
- Datum a čas 22.5.2012 13:06
Dotaz
Potřebuju vědět jestli se to fá koupit a jestli je to jenom pro lékaře nebo i pro normální horolezce.
- Autor Borek
- Datum a čas 22.5.2012 09:14
Zprávy od horolezců 2024
Alpy AKTUÁLNĚ 2024
Může se hodit
Nejčtenější články
Nová feráta Skab vede po pískovci v Bezděčíně
Dolomity a Julské Alpy 2024
Chyba metodiky Českého horolezeckého svazu: jištění dvěma lany v jedné karabině je smrtelná past
Švýcarské alpské chaty mají potíže s globálním oteplováním
Columbia Omni-Heat Arctic - tepelná ochrana inspirovaná ledními medvědy
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Touristik a Caravaning - veletrh | Německo, Lipsko | 20.-24.11. | 20.11. | |
Międzynarodowe Targi Turystyczne - veletrh | Polsko, Varšava | 21.-23.11. | 21.11. | |
Mezinárodní festival outdoorových filmů | Chvalkovice na Hané | 21.-23.11. | 21.11. | |
Mezinárodní festival outdoorových filmů | Frenštát pod Radhoštěm, kino | 21.-24.11. | 21.11. | |
Life - veletrh | Brno, Výstaviště | 22.-24.11. | 22.11. | |
Vertical Pro - veletrh | Německo, Friedrichshafen | 22.-23.11. | 22.11. | |
Mezinárodní festival alpinismu | Praha, International | 22.-24.11. | 22.11. | |
Halls & Walls - veletrh | Německo, Friedrichshafen | 22.-23.11. | 22.11. | |
Kolem světa | Praha, Clarion | 23.-24.11. Cestovatelský festival | 23.11. | |
Riders od the Storm - diashow | Praha, Jungle | Přednáší Nico Favresse a Sean Villanueva O'Driscoll | 23.11. | 18:00 |
Diskuse
новые займы онлайн на кар... | Bezaimebuive, 23.11.2024 7:01, 120 příspěvků |
seo интернет accommodatio... | WlasoffStarsesel, 23.11.2024 1:34, 14 příspěvků |
Віск | Evazky, 23.11.2024 0:02, 1 příspěvek |
Дженерик сиалис 40мг, 22.11.2024 22:42, 120 příspěvků |
IsmaelEvirm | OLanebal, 22.11.2024 20:24, 120 příspěvků |
Doplnění | Honza, 22.11.2024 15:07, 6 příspěvků |
když hoří pod plechem | Lukas B., 21.11.2024 14:39, 5 příspěvků |
nasrat@hovno.ch | pikovoda, 21.11.2024 11:28, 5 příspěvků |
Ta informace o zedníkovi ... | Honza, 20.11.2024 23:57, 8 příspěvků |
plechovka pohoda | Honza, 20.11.2024 23:44, 5 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Podzimní školení Akademie... | Horydoly , 21.11.2024 16:23 |
Cestování v digitální éře | Horydoly , 21.11.2024 16:10 |
Regionální muzeum Mělník | Horydoly , 19.11.2024 18:24 |
Svatba | Horydoly , 18.11.2024 14:12 |
Litr balené vody obsahuje... | Horydoly Open, 6.11.2024 23:42 |
Podzim ve Velkých Karlovi... | Horydoly , 6.11.2024 2:28 |
Metropolitní trail Motols... | Horydoly , 1.11.2024 0:17 |
Das war der Cybathlon 2024 | Horydoly , 30.10.2024 23:53 |