Přes Říp na pískovnu Račice a k Hořínskému kanálu na koloběžkách
FOOTBIKE GUIDE Koupání v polabských pískovnách? Ano. Ale zasloužíme si ho koloběžkovým výletem přes Říp!
Trasa: 70 km
Čas výletu: celý den
Náročnost: vyšší
Terén: vedlejší silnice, cyklostezky, lesní a polní stezky
Highlights: Říp, Labe arena
Koloběžky: Crussis Urban 4.1
Strava: stáhněte trasu GPX
V největších horkách letošního léta usoudíme, že Praha už je k nepřežití a že se zajedeme vykoupat na pískovnu.
Trochu se zamyslím, naplánuji trasu přes Říp a o náročnosti před manželkou raději pomlčím. Po ránu sedneme na vlak a vezeme se do Kralup.
Cesta podél Vltavy
Na nádraží se chytíme červené turistické značky, která nás provede městem k Vltavě.
Po příjemné lesní cestě mezi řekou a železnicí jedeme po levém břehu. Míjíme pověstně obtížnou horolezeckou stěnu Kralupskej panťák a přijíždíme do Nelahozevsi.
Pokračujeme podél Vltavy po cyklotrase 7 do Miřejovic, dále po Zagarolské ulici do Nových Ouholic a u železniční stanice se zase napojíme na červenou značku.
Za chvilku si prohlížíme na kopečku ve Vepřeku velmi starý kostel Narození Panny Marie. Ačkoliv má dnes barokní podobu a gotický půdorys, odhaduje se jeho vznik někdy po roce 1200.
Dál míříme do Mlčechvost. Z nich únavně šlapeme po polní cestě do Jeviněvsi. V dálce vidíme obnovené vinice, které poukazují na změnu klimatu neboli ohřívání krajiny. Ve vrcholném středověku se zde víno pěstovalo ve velkém měřítku, pak přešly dvě malé doby ledové (které zapříčinily husitské války a třicetiletou válku) a vinice zanikly. Poslední hlavy zasostly buření v 80. letech minulého století.
Až v posledních letech se teplo vrátilo a tím pádem také vinná réva do Jeviněvsi. Došlo k tomu kuriozní náhodou. Nezkušený paraglider letěl z nedalekého startoviště a omylem dopadl k rozbité budově. Tak se mu zalíbila, že ji koupil, opravil a nastěhoval se do ní. Teprve později zjistil, že se jedná o staré Jeviněvské vinařství a 1997 ho obnovil.
Brutální kopec z návsi k zaniklému hradu Jevín vytlačíme po lesní stezce. Přes lesy a louky dorazíme do Ctiněvsi.
Podle názvu obce dovodil Václav Hájek z Libočan ve své Kronice české roku 1539, že je zde pochován Praotec Čech. V každém případě je o tom přesvědčená hospoda U Praotce Čecha na návsi.
Tady se poprvé můžeme napít a dát si k jídlu studenou uzeninu.
Praotec Boem (čili Bémák nebo Böhme)
Jestli nějaký Praotec Čech opravdu přivedl své lidi odněkud z bažin od Dněpru a zda to byl Slovan, nevíme. Určitě se ale nejmenoval Čech. Ještě první český kronikář ho pojmenovává Boemus neboli člověk ze země Bohemorum, čili země Bójů. Jestli Bójové byli Slované, Keltové, snad i Germáni nebo Hunové či Avaři, nebylo jasné Kosmovi a nevíme to ani my.
Máme ovšem podezření, že Kosmas vzdělaný v latinských spisech, znal podobná vyprávění o Romulovi, zakladateli Říma, či Hellénovi, zakladateli Hellady neboli Řecka, nebo Francovi, prvním Frankovi čili Němci a zároveň Francouzovi, a jenom je je napasoval na tuzemské reálie. A vlastně na čtenáře přes časovou propast celého tisíciletí pomrkává, že to je vlastně pohádka, co nám o Řípu vypráví.
Kosmas a později Václav Hájek z Libočan lokalizovali hrob praotce Čecha do Ctiněvci. Pokud je to pravda, stalo se to plus mínus okolo roku 600 našeho letopočtu.
Jenže legendy o postavách jako měl být Praotec Boemus, mají daleko hlubší a starší kořeny, než z doby evropského Stěhování národů.
Kde se údajně nachází jeho hrob, vypráví řada pověstí. Možná je to v místě, kam v poledne dopadá stín špičky ctiněveského kostelíka. Nebo u skupiny vysokých topolů, viditelných při pohledu z Řípu na levém okraji obce. Snad také východně od kostela, na návrší Želiv.
Jeden z prvních českých archeologů Václav Krolmus se orientoval podle stínu kostelní věže a opravdu 1853 našel zbytky mohyly a kamenné kladívko, sekeromlat zbytky mohyly a kamenné kladívko, sekeromlat. Jenže dnes víme, že se nejednalo o ranný středověk, ale o pravěk. Našel artefakty z roku 1500 před naším letopočtem z pozdní doby kamenné, čili o dva tisíce let starší, než byl Praotec Čech.
Přesto si Václav Krolmus poznamenal do deníku, že Praotcovo tělo leží se zlatými zbraněmi a zlatou kvočnou s kuřaty. Najde prý ho oráč, který v tom místě bude orat s párem černých a nebo strakatých krav.
Ze Ctiněvsi jedeme stromořadím rovnou pod Říp. Manželka mě prosí, abychom objeli horu po úpatí zprava, ale na to nedbám a stoupáme stále po červené značce zleva. Kilometr strmého stoupání je znovu brutální. Koloběžky tlačíme, neseme i táhneme přes skalní stupně. Až se ocitneme na Pražské vyhlídce. V dálce opravdu zahlédneme věže Svatovítského chrámu na Pražském hradě.
Říp: strmě nahoru i dolů
Pak už strmost poleví a lehce stoupáme okolo hospody Turistická chata až k rotundě svatého Jiří na temeni Řípu. Bohužel výhled odtud není skoro žádný kvůli vysokému lesu.
Svahy hory jsou zalesněné od konce 19. století, před tím bývala románská rotunda svatého Jiří viditelná ze širokého okolí. Říp je vlastně stolová hora, poslední odvětraný zbytek jádra třetihorní sopky a geologicky patří do Českého středohoří. Nikdy nebyl osídlen, protože prameny vyvěrají až nízko ve svazích.
Rotunda byla postavena snad kolem roku 1039, kdy byly do Prahy přeneseny ostatky svatého Vojtěcha, jemuž byla kaple na Řípu zasvěcena. První písemná zmínka je k roku 1126, kdy nechal kníže Soběslav I. na paměť vítězství v bitvě u Chlumce na Nakléřovském průsmyku stávající kostelík opravit a rozšířit. Roku 1138 získal kostelík Strahovský klášter. Teprve od 16. století je známo zasvěcení svatému Jiří, patronu Přemyslovců.
Současná podoba rotundy je výsledkem puristické přestavby, která proběhla v letech 1869–1881, a potom necitlivých úprav v 60. letech 20. století.
Restauraci škrtáme z našeho programu kvůli vysokým cenám. Na sjezd se chystáme pečlivě. Nevzali jsme si z domova helmy, protože jediný sjezd vede právě z Řípu. Betonová a kamenitá vozovka je tak strmá, že jen málokterý cyklista je schopen ji vyšlapat nahoru. Na sjezdu má už několik obětí, které své bicykly neubrzdily. Zastavujeme na Mělnické vyhlídce a vidíme nejen Mělník, ale také Bezděz, Vlhošť a na obzoru mizí v oparu Ještěd.
Podobná alej, jaká nás přivedla pod Říp, nás zpod něj odvádí. Ještě si všímáme kiosku s kávou, kde se platí 70 korun za kafe.
Koupání v Račicích
Dlouze a rychle sjíždíme po silnicích přes Rovné, Krabčice a Bechlín do Předonína. Do terénu vjedeme naposledy po zarostlé šíji mezi vytěženými a zatopenými pískovnami Dobříň (vlevo na západě) a Račice (vpravo na východě). Vybíráme malou osamělou pláž u Račické pískovny a užíváme si čisté, teplé, modré vody.
Pískovna Račice Pískovna Dobříň Roudnice
Jenže večer se blíží, a tak po půl hodině znovu vyrážíme. Skrze díru v plotě vjedeme do areálu rychlostní kanoistiky a veslování Labe aréna Račice. Okolo dvouapůlkilometrové dráhy vede dokonale rovná asfaltová vozovka. Jezdí po ní na kole nejen trenéři povzbuzující své svěřence při závodech, ale konají se zde také závody na kolečkových bruslích a také koloběžkové soutěže.
Labská a Vltavská cyklostezka
Ještě v Labe aréně se napojujeme na Labskou cyklostezku značenou číslem 2. Proti proudu veletoku jedeme téměř po rovině. Konečně se zase můžeme napít, protože až do tmy jsou otevřené stánky podél oblíbené cyklotrasy.
U starého mělnického mostu Josefa Straky se naposledy rozhodujeme, kam dojedeme. Přes značnou únavu a pokročilou denní dobu míříme do Vraňan na vlak. Nechce se nám stoupat do kopce přes starobylé náměstí v Mělníku na tamní nádraží.
Z Labské cyklostezky přejíždíme na Vltavskou cyklostezku číslo 7. Vypneme mozky, nasadíme stálé a poměrně rychlé tempo, skloníme hlavy a šlapeme proti zapadajícímu slunci. Naštěstí vede trasa v rovině po protipovodňových hrázích a kilometry odsýpají. Mohutné soliterní stromy zkrášlují lučinatou krajinu. Zezadu slyším funění proložené nadávkami. Raději neotáčím hlavu a jedu stále vpřed.
V Lužci nad Vltavou opustíme cyklotrasu a po silnici vystoupáme od Vltavy do obce Spomyšl a zastavujeme na nádraží Vraňany. Za 10 minut nám jeden vlak nazpět do Prahy. Je načase, právě přišla tma.
Říp na Horydoly
Nejčeštější hora Říp. Chce nám ji sebrat Slovák
Na kole i pěšky z Řípu do Prahy
Vánoční koloběh z Řípu do Prahy
Na kole do kopců a při tom po rovině
Na kole od soutoku Labe s Vltavou
Vybavení koloběžkářů
SCOOTER Koloběžka Crussis Urban 4.1, červená blikačka a bílé světlo, pumpička, nářadí a lepení.
EQUIPMENT Ledvinka Boll Nordic Runner / batoh Quechua NH 100, lékárnička, chytré hodinky, outdoorový mobil, lahev s pitím, svačina, peníze, doklady, platební karta.
OUTFIT ONA Funkční triko Devold Active, cyklistické rukavice Crivit Gear, štítek proti slunci, kraťasy noname, kalhotky, silné ponožky, dioptrické brýle s tmavými krytkami, tenisky noname.
OUTFIT ON Funkční triko noname, sportovní brýle noname, cyklistické rukavice Crivit Gear, kraťasy noname, ponožky Moira Trek, barefoot Xero Scrambler.
Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě
Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Trojský most (Praha), Z Kladna k Vltavě (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Koukolova hora a Kobyla (Beroun), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Podél Labe z Mělníka (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Přes Říp (Kralupy), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Sobotka - Mnichovo Hradiště - Krnsko (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice a Lom Kojetice (Neratovice), Pískovna Konětopy (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Manětín a Nečtiny (Plzeňsko), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Oppidum Stradonice (Nižbor), Přes Brdy od Litavky ke Klabavě (Rokycany), Z Brd do Zdic (Jince), Neumětely (Český kras), Podél Ploučnice (Děčín) Podél Dyje (Znojmo) Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Viničná cesta (Hejnice), Z Jizerek do Českého ráje (Tanvald) Praděd a Dlouhé stráně (Jeseníky), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).
Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz
Diskuse
Diskuze k článku
Mrazivé znovuzrození Anuraga Maloo
Kluziště na Vypichu v Praze
Může se hodit
Nejčtenější články
Zmizelé koleje, zmizelá nádraží
Lyžujeme v Polsku: spíš běžky než sjezdovky
Jak se vyhnout běžným chybám v online kasinu Rabona
PF 2025 Horydoly
Karlštejn v zimním hávu: Když císařský hrad šeptá do ticha
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
La Grande Odyssée | Francie, Haute Maurienne | 11.-23.1. Mushing | 11.1. | |
Šediváčkův long | Deštné v Orlických horách. | 21.-25.1. Psí spřežení a sněžná kola | 21.1. | |
Fitur - veletrh | Španělsko, Madrid | 22.-26.1. | 22.1. | |
Vídeňský ledový sen - bruslení | Rakousko, Vídeň | 23.1.-2.3. | 23.1. | |
Eis Total Festival | Rakousko, Pitztal | 24.-26.1. | 24.1. | |
Adventur - veletrh | Litva, Vilnius | 24.-26.1. | 24.1. | |
O dřevěného Krakonoše | Rokytnice nad Jizerou | Skialpinismus | 25.1. | |
Jilemnická 50 - běžky | Roudný | 25.-26.1. | 25.1. | |
Dunajec - zimný splav | Červený Kláštor | 25.1. | ||
Branické ledy - otužilci | Praha, kemp Kotva | 25.1. |
Diskuse
CBD | DouglasNuh, 21.1.2025 5:51, 1 příspěvek |
Sněžka historická | Horydoly, 20.1.2025 15:49, 5 příspěvků |
INU | Honza, 20.1.2025 14:07, 5 příspěvků |
Ještě stěna v Telči | Jenna Yaine, 20.1.2025 13:36, 118 příspěvků |
INU | Honza, 19.1.2025 13:57, 1 příspěvek |
Dotaz na přechod vrcholu | přechod, 17.1.2025 22:13, 12 příspěvků |
Popradské | Skiák, 16.1.2025 14:25, 2 příspěvky |
Popradské | pikovoda, 14.1.2025 22:11, 2 příspěvky |
trasa na běžkách | Jarda, 13.1.2025 10:24, 5 příspěvků |
trasa na běžkách | Kuba Turek, 13.1.2025 10:09, 5 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Závod rohaček – Memoriál ... | Horydoly , 21.1.2025 2:46 |
DECOLED | Horydoly , 9.1.2025 21:34 |
Češi začínají v lednu hub... | Horydoly Open, 9.1.2025 9:53 |
termíny testovaček lyží B... | Horydoly Open, 9.1.2025 9:50 |
Troja Florbal Cup | Horydoly , 8.1.2025 19:25 |
Re: Střední Čechy turistické | Horydoly , 6.1.2025 14:18 |
Novoroční virtuální běh p... | Horydoly Open, 2.1.2025 17:12 |
Nesmírně zásadní text, uk... | milan šupa, 27.12.2024 19:27 |