Jestli se budete nudit na sjezdovkách ve Francii, nabízíme několik vysoce adrenalinových tras, které se jezdí na obyčejných sjezdových lyžích. Doporučujeme ve shodě s místními lyžařskými instruktory, abyste na nich používali lavinový hlásič, anebo aspoň recco destičky zašité do bundy či vlepené do přezkáčů.
Jak na to
Doporučené vybavení
Batůžek 10 l Nepromokavá a prodyšná bunda a kalhoty Čepice Funkční prádlo Fleecová bunda Rukavice Návleky na boty Lyžařská přilba Mapa, průvodce, GPS Hodinky s výškoměrem Nůž Zapalovač Turistický cepín Mačky Teplý nápoj v termosce Krém na opalování Tmavé brýle Lékárnička Lavinová výbava (pípák, lopata, sonda)
Na všech popsaných trasách totiž mohou padat laviny.
Od věci rozhodně parta kamarádů na případnou záchranu, a v každém batohu lopata, lavinová sonda, lékárnička a mobil.
La Plagne - žlab Roche Fendue
Z vrcholu Roche de Mio (2700 m) sjedeme sjezdovkou Inversens podél kabinkové lanovky k zasněženému hřebeni, který začíná na křižovatce čtyř dalších tratí. Po něm nejprve vodorovně a nakonec i pár metrů do kopce jedeme až do sedélko mezi skalami Roche Fendue, které vidíme přímo před sebou. Ze sedélka spadá na druhou stranu necelých pět metrů široký a velmi prudký skalnatý žlab. Jestli do něj vjedete, není už cesty nazpátek. Pozor na laviny a kamení, které padá ze zasněžená stěny po levé ruce. Helma je tady velmi žádoucí.
Courchevel - rokle Grand Couloir
Z konečné lanovky-vagónu na Saulire (2738 m) jedeme ostřím hřebene po uzoučké vyjeté stopě do sněhových kotlů. Divoký sjezd je tu značený směrovkami a posléze zapíchanými tyčemi. Najednou se pod námi objeví prázdno a trasa se láme prudce dolů do široké rokle zvané Velký kuloár. Směr je tedy jasný, teď tedy zbývá jen se odpíchnout a zkusit, jak prudký svah zvládneme. Nelze doporučit jízdy hned po ránu, kdy zde leží nově nafoukaný nebo napadaný sníh. Zkoušky, zda je lavinézní, může udělat někdo jiný, než zrovna vy.
Chamonix - údolí Valée Blanche
Klasický dvacetikilometrový sjezd vede od lanovky z Aiguille du Midi (3842 m n.m.) na ledovec Mer de Glace, jím do údolí Valée Blanche a nakonec lesní cestou do Chamonix. Pokud je dole málo sněhu, jede se z Montenvers vláčkem.
Důrazně doporučujeme najmout si na tuto trasu horského vůdce, protože ledovec je rozpraskaný trhlinami, místy padají celé ledové věže a v této změti není lehké se orientovat. Část trasy je někdy nutné sjíždět navázaní na laně a případného nešťastníka, který se do zdánlivě zasněžené trhliny propadne, vytáhnout na světlo boží.
Les Arcs - stěna Aiguille Rouge
Trasa pojmenovaná po tamní lyžaři Robertu Blancovi není sjízdná vždycky, protože buď na ní padají laviny nebo skálu pokrývá umrzlý led. Od lanovky na Ag. Rouge (3228 m n.m.) se na ni dostaneme sjezdovkou Arandeliéres. Na konci traverzové cesty vystřílené do skalního masivu, uhneme z upravené dráhy a vrhneme se přímo dolů. Pokud sjezd není projetý od někoho před námi, je ve stěně špatná orientace. Projíždíme totiž mezi skalami, úzkými žlaby a několika zasněženými kotly. Pokud se ocitneme na známé rekordní trati letmého kilometru, je jasné, že jsme se ztratili a jsme o jeden hřeben vlevo.
TIP HORYDOLY Reprezentativní fotografická kniha Krajinou domova navazuje na výborný dokumentární seriál České televize. Obsahuje desítky nádherných snímků české, moravské a slezské krajiny, místních zvířat, rostlin a celé přírody. Doplňují je dobře napsané doprovodné... celý článek
TIP HORYDOLY Tři díly výpravné knihy Zmizelá koleje, zmizelé nádraží, vyprávějí o významných železničních tratích, které byly zrušeny nebo přeloženy. Mnohé úseky železnic můžeme vystopovat v terénu ještě dnes.
AKTUALIZACE Zimní Polsko je lákavé především pro lyžaře, kteří bydlí nedaleko a zároveň chtějí poznat něco jiného. Nevýhodou polských svahů je menší množství sněhu. Jsou orientované nejčastěji na severní a tedy návětrnou
Online kasino Rabona je zajímavým místem pro milovníky hazardu, protože nabízí široký výběr her a atraktivní bonusy. Nicméně i ti nejzkušenější hráči se mohou dopustit chyb, které mohou ovlivnit jejich herní zážitek
V ranním oparu se tyčí silueta monumentálního hradu. Mrazivý vzduch štípe do tváří a pod nohama křupe čerstvě napadaný sníh. Karlštejn v zimě odhaluje svou jinou, tajemnější tvář. Zatímco v létě se zde musíte