Jak fotit v zimě a chladu

Jak fotit v zimě a chladu
Thorsten Milse.
Autor snímku ARCHIV Canon
SDÍLEJ:

Profesionální fotograf Thorsten Milse se zúčastnil expedice Světového fondu na ochranu přírody (WWF) do Arktidy na plachetnici. Kromě nádherných snímků z ní vytěžil osm zásadních rad, jak fotografovat přírodu v extrémní zimě a nepřízni počasí. 

Jak na to

Thorsten Milse měl s sebou na palubě Arktického racka dva fotoaparáty Canon EOS-1D X a Canon EOS 5D Mark III. Používal objektivy EF 600mm f/4L IS II USM a EF 300mm f/2.8L IS II USM pro fotografování zvířat a EF 8-15mm f/4L Fisheye USM, EF 16-35mm f/2.8L II USM, EF 50mm f/1.2L USM a EF 70-200mm f/2.8L IS II USM pro ostatní fotografie. Dále měl s sebou telekonvektor, blesk Speedlite a místo stativu objektivy Canon se stabilizátorem obrazu pro zachycení ostrých snímků na houpající se lodi.

WWF věří, že síla obrazu pomůže ukázat, jaký je stav rychle se měnící Arktidy. Thorsten Milse se proto připojil k expedici v Grónsku a přes Upernavik dorazil do Qaanaaq. Pracoval po boku expertů a vědců z týmu WWF a dokumentoval arktické prostředí, aby pomohl zvýšit povědomí o nutnosti ochrany životního prostředí.

"Fotografie jsou často slyšet více než slova," dodává Thorsten Milse k dokumentární fotografii. "Pokud se nám podaří ukázat, co je třeba chránit, divák nakoukne do světa, který by jinak neviděl. Jsme více ochotni chránit to, co máme rádi."

"Tentokrát byla cesta do arktického regionu jiná, důraz nebyl kladen na zvířata žijící v oblasti, ale na barvu a texturu krajiny," říká Thorsten Milse. "Bylo nutné zvolit jiný přístup. Když jsem fotografoval polární medvědy nebo tulení mláďata, byl jsem na jednom místě dlouhou dobu, pozoroval jsem, jak se chovají. Během tohoto projektu jsme se neustále plavili podél pobřeží, takže jsem tomu musel přizpůsobit styl práce."

Thorsten Milse radí ostatním fotografům, kteří se zajímají o ochranu přírody, jak překonat problémy při fotografování v ledovém, vlhkém a stísněném prostředí na lodi i na břehu.

1. Nepoužívejte stativ

Je skoro nemožné použít stativ na palubě malé lodi. Zvlášt, když se přes palubu prohánějí vlny. Lepší jsou objektivy se stabilizátorem obrazu.

2. Používejte mřížku ve fotoaparátu

Na malém člunu není snadné fotografovat s rovným horizontem. Mřížka ve vybraných modelech fotoaparátů zajistí, že všechny snímky bylou rovné.

3. Vezměte pevné pouzdro

Při fotografování v chladném nebo vlhkém prostředí používám pevné pouzdro. Obal se dokáže vyrovnat s chladem, je vodotěsný a chrání před vlhkostí.

4. Nezapomeňte na rukavice

V chladných podmínkách používejte rukavice nebo aspoň rukavice bez prstů. Bohužel práce s nimi je těžší.

5. Pozorně sledujte přírodu

Zvířata na západním pobřeží Grónska jsou extrémně vzácná. S trochou štěstí uvidíte velryby a ještě vzácnější jsou lední medvědi. Vzhledem k rostoucímu počtu lidí v regionu, jsou zvířata velmi plachá a je těžké je spatřit a vyfotografovat.

6. Střídejte fotoaparáty

Když jste na moři, není vždy jednoduché nebo vůbec možné vyměnit objektiv. Proto je jednodušší mít po ruce více těl fotoaparátů.

7. Sbalte se nalehko, mějte věci zavřené, ale při ruce

Na malém prostoru kajuty či paluby je nutné mít přehled a dobře uložená všechna zařízení a zároveň být připraven zachytit snímky ve správnou chvíli.

8. Vyspěte se, když můžete

Když je světlo 24 hodin denně, nevíte, kdy bude ta pravá atmosféra a příležitost na focení. To znamená, že se pořádně nevyspíte. Tomu také přispívá, že každý na palubě má svůj úkol – sledovat kotvu a led, plachtit a tak dále

INFO: Thorsten Milse - web a  Thorsten Milse - fotogalerie a Poslední ledová oblast 

Polární medvědice s medvíďaty v Arktidě.

Thorsten Milse se narodil roku 1965 v německém Bielefeldu. Vystudoval grafiku, ale nakonec se rozhodl pro dráhu profesionální fotografa. Jeho specialitou je fotografování krajiny a divoké zvěře, kde se zaměřuje na ohrožené druhy a ochranu životního prostředí. Od roku 1990 pracoval na různých tématech, od gepardů, lvů a leopardů v Africe až po klokany a koaly v Austrálii; od tygrů v Indii a císařských tučňáků na Antarktidě po mrože a polární medvědy v Arktidě. Snímky publikoval v 25 zemích v prestižních časopisech, jako Geo, BBC Wildlife, Illustreret Videnskab a Nature’s Best Photography. Jeho skvělé fotografie získaly několik mezinárodních cen, včetně BBC Wildlife Photographer of the Year (chování zvířat) a ocenění Grand Prize Winner at Nature’s Best Photo Competition. Od roku 2004 do 2008 navštívil polární regiony a strávil tam týdny, aby zachytil působivé snímky. Na začátku 2010 fotografoval na Bali dlouhoocasé makaky a vydal knihu Afrika je poslední divočina: Namibijské pobřeží koster (Afrikas letzte Wildnis: Namibias Skelettküste). Na konci roku 2011 vyšla jeho epická kniha Polární svět, která je výsledkem šestileté práce na Antarktidě a Arktidě. 

Horydoly.czFotografování v těžkých podmínkách

Čtyři úrovně fotografování, čtyři přístupy k focení

Alex Luczy: Jak manipuluje fotograf?

Vítek Ludvík: Skládej si fotku v hlavě

Libor Uher: Kompakt! Hlavně co nejmenší

Jan Hodač: Uhelné safari Hory-Doly

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Rathova olympijská myšlenka po 100 letech: do Paříže po Seině

Rathova olympijská myšlenka po 100 letech: do Paříže po Seině

V roce 1924 byla na olympijských hrách poprvé představena kanoistika. Na počest této události dopádloval do Paříže český sportovec Emerich Rath. Jeho cesta v kajaku po Seině činila 400 km.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Sedláček zemřel při sestupu z Lhotse před 12 lety, letos bylo nalezeno jeho tělo

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádství je stále oblíbenější způsob života lidí, kteří chtějí kombinovat práci s cestováním. Pro dobrodruhy může být zpracování zakázky z dodávky skvělým jobem, protože nabízí flexibilitu a svobodu. Je to jejich životní
Jak vybrat správné výživové doplňky

Jak vybrat správné výživové doplňky

V posledních letech se zájem o zdravý životní styl výrazně zvýšil. Lidé se více zaměřují na prevenci a hledají optimální způsoby, jak podpořit své zdraví a vitalitu. V tomto kontextu hrají výživové doplňky klíčovou roli.
Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Ve spoustě koktejlových receptur se objevují sirupy. Nejčastěji ten základní, z cukru a bez další příchuti, ale některé koktejly můžete oživit i ochucenými sirupy. Pokud rádi dotahujete své mixologické umění do posledního detailu
TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

Kotníčkové barefootové boty Xero Scrambler Mid dobře poslouží jako pohorky ve středních horách typu Fagaráš, Vysoké Tatry nebo Severní Vápencové Alpy, a také jako obuv pro volný čas v chladnějším jaru či
Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Představte si, jaký to je pocit, když stojíte na okraji letadla, cítíte adrenalin proudící celým tělem a vítr se vám opírá do tváře. A pak najednou vyrazíte volným pádem vstříc oblakům.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 22.-26.7. Horská kola 22.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Za čest krále Sovinec 27.-28.7. Hradní slavnost 27.7.
Pohár povodí Ohře Doubí Vodácký maraton 27.7.
Pojizerský kros Bradlec Běh 27.7.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Krušnoman Triatlon Most, Matylda   28.7.
High Jump Hřiměždice 2.-3.8. Skoky do vody 2.8.

Diskuse

fvcjhvox tablets, 23.7.2024 0:06, 117 příspěvků
Zapomenutá celebrita Michael Beránek, 22.7.2024 22:06, 1 příspěvek
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků
INU Honza, 15.7.2024 20:48, 1 příspěvek
Faberlic zkušenosti Denhid, 15.7.2024 0:45, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38