Verdikt Horydoly **
* zhola zbytečná publikace
** je dobře, že to vyšlo
*** za ty peníze to stojí
**** výborná a poučná publikace
***** to musíte mít
Publikaci získáte u vydavatele na webu Gymnasion.org.
Editor Ivo Jirásek je dlouholetým spolupracovníkem Allana Gintela, zakladatele legendární Prázdninové školy Lipnice. O tématu i osobnosti tedy ví velmi mnoho, stejně jako pětatřicet autorů, kteří přispěli krátkými texty.
Bohužel tato osobní angažovanost i znalost prostředí není ku prospěchu knihy. 250 stran potištěného papíru je ve skutečnosti poněkud zmatený sborník nesourodých článků, ze kterých nezasvěcený čtenář nedokáže rozpoznat, kdo to vlastně Allan Gintel je a jak významnou roli sehrál ve vzdělávání a výchově.
Kde jsi Jestřábe?
Při tom Allan Gintel je přímým nástupcem Jaroslava Foglara a jeho role pro dospívající slečny a mladíky na přelomu komunismu a kapitalismu je obrovská. Ne že by byl někdy skautem, ale myšlenky čestnosti, altruismu a přátelství rozvinul ve skautském duchu v nové době. Na začátku 70. let spustil projekt Gymnasion, na něj koncem 70. let navázal založením Prázdninové školy Lipnice. V ní spojil psychologii, pobyt v přírodě, morální hodnoty a hry do fascinujícího mixu.
Tak se zrodila obrovská popularita zážitkové pedagogiky v Československu. Trvá dodnes.
Svědčí o tom dlouhý seznam lidí, kteří Prázdninovou školu Lipnice absolvovali a nesou si z ní zážitky na celý život, nebo se dokonce stali vedoucími jednotlivých kurzů. Jejich jména najdete v nejvyšším vedení největších firem, mezi majiteli podniků, ale také v mnoha neziskových organizací. Jen namátkou - Miloš Zapletal (teoretik her v přírodě), Vladimír Smékal (profesor Masarykovy univerzity), Jiří Oberfalzer (senátor), Jan Neumann (docent Univerzity Karlovy), Jaro Křivohlavý (psycholog), Petr Kříž (PricewaterhouseCoopers), Pavek Kafka (Siemens), Michal Hrdlička (přednosta dětské psychiatrie Motol), Marek Eben (moderátor), Zdeněk Hajný (malíř), Jan Herzmann (Factum Invenio)...
Člověk v době přechodu
O další kariéře Allana Gintela se spoluautoři autoři knihy zmiňují jen letmo a stydlivě. Není divu, protože jsou to jeho známí a kamarádi, a je jim tedy nepříjemné rozpitvávat finanční a organizační neúspěchy firem, agentur a nadací, které Gintel založil nebo vedl.
Allan Gintel je určující postava pedagogiky v době, kdy nikdo neřešil peníze, a mohl dělat bez větších omezení to, co považoval za vhodné. A dělal to nejlépe ze všech lidí v Československu. Jeho práce našla nejen vděčné konzumenty, ale také následovníky. Recenzent se však obává, že kniha mu dělá medvědí službu a zároveň nepomůže těm, kdo Lipnici ani Gintela sami nezažili.
Mimochodem i kniha o Allanu Gintelovi byla zaplacena z dotací, a tedy vydavatelé nevěřili, že by si na sebe vydělala.
O ČEM JE ŘEČ: Prázdninová škola Lipnice
Univerzita Palackého, Olomouc 2013. Vázané. Na vyžádání vážných zájemců je kniha zdarma.