Rostislav Nový, Jana Zachová a Jiří Sláma shromáždili, přeložili a vyložili všechno, co o Slavníkovcích ve středověku kdo napsal, nebo co napsali oni sami.
Kniha vyšla poprvé roku 1987 v nakladatelství Vyšehrad.
Z uvedených materiálů vychází všichni tuzemští i evropští vědci. Nic jiného se zřejmě už nenajde. Teď se tedy jen kombinují, srovnávají, zvažují a vysvětlují fakta.
Svatý Vojtěch a ti další
Z osob se týkají pouze svatého Vojtěcha, něco jeho bratrů Radima a Soběslava, mlhavě jejich otce Slavníka a matky Střezislavy.
Z událostí je důležitá vlastně jediná: téměř dokonalé vyvraždění rodu Slavníkovců na hradišti Libice 28. září 995 na soutoku Labe a Cidliny. Stalo se přesně 60 let po bratrovraždě svatého Václava a jeho svátek Slavníkovci právě slavili.
KOSMAS.cz: kupte si další knihy na téma Slavníkovci
Nic nevíme jistě
Slavníkovci ovládali nejspíš stabilně území mezi Libicí (kudy vedly pěší i vodní komunikace) a Malínem (kde se těžilo stříbro). V dnešní době je to okolí Poděbrad, Kutné Hory, Kolína a Nymburka. Slavník je roku 981 zmiňován také jako vládce Kladska.
Možná byli příbuzní pražských Přemyslovců, kouřimských Zličanů a saských Otonů, zvaných též Liudolfovci.
Vyvraždění Slavníkovců přežili jen svatý Vojtěch (byl jakožto český biskup na cestě do Říma), svatý Radim (který ho doprovázel) a hlava rodu Soběslav Slavníkovec (byl na cestě za císařem Otou III.)
Vojtěch byl později zabit na misijní cestě k Prusům 997. Soběslav přišel o život ve vojsku polského příbuzného Boleslava Chrabrého, který dobyl Pražský hrad a poté ustupoval 1004.
Kdo byl konkrétně pachatelem vražedného řádění na Libici (nebo snad Malíně?) není dodnes známo.
Mohl to být obyčejný loupežný nájezd na bohaté hradiště, ale také promyšlená masová vražda politické konkurence.
Mluví se o Vršovcích, kteří buď z vlastní vůle vraždili, nebo byli navedeni Přemyslovci. Ostatně sami dopadli v letech 1003 a 1014 úplně stejně. Motivem také mohla být náboženská vzpoura pohanů vůči vítězícímu křesťanství.
Vládnoucí Přemyslovec Boleslav II. Pobožný vyvraždění nechtěl nebo nemohl zabránit, neboť byl stižen mozkovou mrtvicí a nebyl schopen vládnout. Paradoxně to byl syn bratrovraha Boleslava I. Ukrutného a tedy zároveň synovec svatého Václava. Aspoň tak to píše Kosmas ve své kronice, která ovšem adoruje Přemyslovce jako vládnoucí rod.
PRUSKÁ MISIE: Vojtěchova poslední cesta
Pro turisty, výletníky, cykloturisty a vodáky je zajímavý pečlivě vedený rejstřík na konci pětisetstránkové bichle. Odkazuje na tak atraktivní středočeská místa, jako Libici, Kouřim, Malín u Kutné Hory, Poděbrady, Žitomíř, Vrbčany, potoky Výmolu a Brusnici, řeky Labe a Cidlinu, Tetín, pražský Břevnov a Pražský hrad, Vyšehrad neboli tehdy Chrasten, Levý Hradec a další. Tady všude se Slavníkovci dotkli historie.
Zobrazit místo Turistika na větší mapě
Oldies but Goldies
Eduard Štorch: Meč proti meči
Velká kniha o tomících a Skautské století
Horolezecká beletrie: 6 - 5 - 4 - 3 - 2 - 1