Verdikt Horydoly ****
* zhola zbytečná publikace
** je dobře, že to vyšlo
*** za ty peníze to stojí
**** výborná a poučná publikace
***** to musíte mít
Knihu koupíte v knihkupectví Martinus.
KNIHY POD STROMEČEK Když Ota Rambousek vydal svoji knížku Jenom ne strach, jakoby vybuchla bomba. Roku 1990 otisklo Nezávislé tiskové středisko (později se z něho vyvinuly umělecká Revolver revue a politický Respekt) vyprávění Ctirada Mašína o divokém útěku bratří Mašínů do Západního Berlína.
Od té doby zná každý příběh otce Mašína bojujícího proti nacistům a jeho synů proti komunistům. Jejich boj byl stejný - nelidské diktatury provokovali, trochu ji škodili a hlavně zastrašovali jejich stranické špičky. Otec v tomto nerovném boji padl, synové se prostříleli na Západ.
Připomeňme jen v krátkosti, že Josef Mašín (1896-1942) dezertoval za 1. světové války z rakousko-uherské armády k Rusům a později vstoupil do Československých legií. Tam přestoupil na pravoslaví. Bojoval ve většině významných bitev - například u Zborova, u Bachmače a také na Transsibiřské magistrále. Po návratu do Československa sloužil v armádě. V Ruzyni odmítl vydal zbrojní sklad nacistům, kteří nás právě okupovali. Hodlal ho vyhodit do povětří, ale v tom mu zabránili nadřízení.
Za 2. světové války byl členem odbojové organizace Obrana národa tvořené převážně bývalými vojáky. Společně s Josefem Balabánem a Václavem Morávkem vytvořili zpravodajskou skupinu Tři králové. Vysílačkou předávali exilové vládě v Londýně informace o životě v Protektorátu a zároveň prováděli sabotážní akce. Nakonec byl dopaden a po krutém mučení zastřelen na Kobyliské střelnici. In memoriam byl povýšen na generálmajora.
Ctirad Mašín (1930-2011) a Josef Mašín mladší (*1932) byli synové Josefa Mašína. Ctirad se ocit na dva roky v jáchymovských uranových dolech za menší politický prohřešek. Na začátku 50. let zorganizovali odbojovou skupinu bratří Mašínů, která prováděla sabotážní akce. V roce 1953 se pět jejích členů vydalo do západní zóny. Dramatický útěk do Západního Berlína se podařil jen oběma bratrům a zraněnému Milanu Paumerovi, kteří obratem vstoupili do americké armády. Zbyněk Janata a Václav Švéda byli v Československu popraveni.
Jan Novák napsal objemný román Zatím dobrý podle skutečných událostí. Vyšel roku 2004 v nakladatelství Petrov.
Tímto románem se inspiroval výtvarník Jaromír 99 a pod stejným názvem Zatím dobrý nakreslil výpravný komiks, který vydala nakladatelství Argo a Paseka.
Pokud chcete vědět, co je to opravdu "outdoor" přečtěte si všechny tři knihy. Každá se na legendární útěk díva poněkud jiným pohledem a v hledáčku má jiné priority. V každém případě byla ovšem jejich cesta za svobodou impozantní: od 2. října do 2. listopadu 1953 cestovali z Poděbrad do Západního Berlína, většinou v noci. spali venku, absolvovali několik přestřelek, po stopách jim šly stovky českých policajtů a desetitisíce jejich německých kolegů. Šli na sever bez mapy jen s kompasem. Na závěr prošli sovětským vojenským táborem a projeli hranici mezi kapitalismem a socialismem pod podlahou vlaku.
Doporučujeme napřed přečíst Rambouskovu novelu a Novákův román, protože pokud byste četli rovnou komiks od Jaromíra 99, mohli byste se v dějové lince ztratit. Výtvarník nevykresluje událost krok po kroku, ale vybírá si klíčové věty, klíčové okamžiky a dokresluje je dobou atmosférou.
Praha, Argo a Paseka 2018. Vázané. Komiks. Orientační cena 375-400 Kč.
Knihy pod stromeček
Jan Novák a Jaromír 99: Zatím dobrý
Jiří Štekl: Rozhlednovým rájem 2019
Stanislav Melek: Skaipinismus
Anton Marec: Po stopách tatranských názvov
Petr Jan Juračka: Ze života fotografa
Ondřej a Matěj Turkovi: Tak tomu bylo