Rozhledna Blahutovice patří do systému Silesianka, která zahrnuje 34 rozhleden v českém i polské Slezsku. Vstupné se neplatí.
Byla postavena roku 2021 podle návrhu architekta Tomáše Kudělky poblíž Blahutovického vrchu (331 m). Vyhlídkový ochoz je umístěn ve výšce 15 m.
"Rozhledny se mají stavět i v nížinách," je přesvědčený Tomáš Machýček, starosta nedaleké obce Jeseník nad Odrou. "Lidé pak vidí krásu své krajiny pod nohama a více si jí váží."
SILESIANKA: 34 rozhleden ve Slezsku
Doprava, jídlo a pití
Pod rozhlednou je malé parkoviště pro osobní auta a motorky. Pod rozhlednu lze dojet také na kole nebo dojít z Blahutovic po značené Františkově cestě odkazující na křesťanské tradice. Nejbližší autobusová zastávka je v Blahutovicích na návsi (linka z Nového Jičína). Nejbližší vlaková stanice je v Polomu (na trati z Ostravy do Hranic na Moravě).
Pozor! Nikde v okolních obcích není otevřená restaurace ani hospoda. Jídlo je nutné vzít s sebou do batohu. Pitný pramen Rynka vyvěrá v Blahutovicích. Ubytování je možné v komunitním centru Klášter v Blahutovicích.
Rozhlednu ročně navštíví patnáct tisíc lidí. "Nejčastěji jsou to lidé z okolních obcí - staré i mladé dvojice a také rodiny s většími dětmi, někdy i cyklisté," uvádí Tomáš Machýček. "Párkrát za rok přijede autobusový zájezd s turisty. Typicky jsou to důchodci, kteří vystoupí v Jeseníku, udělají si pěší okruh po okolí a vystoupají na rozhledu."
Rozhledna je otevřená v létě i v zimě.
Výhled na průmysl, města i hory
Nedaleko rozhledny stojí pod mohutnými stromy Boží muka.
Blahutovice a okolní vesnice byly původně výhradně německy mluvící. To se změnilo po odsunu Němců z Československa po 2. světové válce.
Za komunismu vyrostl v okolí těžký průmysl. Důkazem je pohled z rozhledny k Hranicím na Moravě, kterému dominuje obrovská cementárna. Dobře je vidět také město Odry, hradní vrch Starý Jičín a obzoru dominuje hora Kelčský Javorník s rozhlednou na temeni.
Od 80. let minulého století se uvažuje o výstavbě jaderné elektrárny Blahutovice, protože okolní Oderské vrchy mají dostatek vody na chlazení elektrárny a zároveň patří mezi geologicky nejstabilnější území v Česku. Proběhlo zde mnoho různých měření (autor textu se ho zúčastnil jako zeměměřič na přelomu 80. a 90. let minulého století) ale výsledkem je prozatímní odvolání dalších prací. Okolí ovšem oficiálně zůstává rezervním územím pro velkou energetickou stavbu.
"O tom místní lidé ale raději nemluví," říká tajemník Euroregionu Silesia Roman Tománek. "Je to pro ně neustálá hrozba."
JESENÍK NAD ODROU: Designová cyklostezka
Rozhledny na Horydoly
Bára Barborka Bismarckova věž Blahutovice Blatenský vrch Bor u Tachova Císařský kámen Děčínský Sněžník Doubravka Eliška Háj Jarník Ještěd Karlův most Klínovec Kopanina Krásenský vrch Máminka Milíř Miloňová Nedvězí Nová Ves Petřín Praděd Růženka Salaš Skalka Strážník Studený vrch Šibenice Štěpánka Tábor Velká Buková Vrátenská hora Žalý
Zobrazit místo Turistika na větší mapě