Blatenský vrch (1043 m) leží v Krušných horách nad městečkem Horní Blatná. Rozhledna je vysoká 21 metrů.
O letních prázdninách je rozhledna přístupná denně od 9 do 17 hod, mimo letní sezonu ve stejných časech pouze o víkendech.
Poblíž Blatenského vrchu můžeme navštívit mohutné pozůstatky důlní činnosti - Vlčí jámy (propady po těžbě), Blatenský příkop (přívod vody), bystré oko uvidí sejfy (kopečky z povrchové těžby) a nedaleko stojí Horní Blatná (významné horní město). Těžilo se zde železo a cín.
Železo a cín v Horní Blatné
První písemná zmínka o Horní Blatné je z roku 1518. Roku 1532 zde bylo na příkaz saského vévody Jana Fridricha založeno horní město u rudných ložisek. Roku 1547 se město stalo součástí Českého království a o rok později bylo jmenováno královským horním městem s mnoha právy a striktními povinnostmi.
To se stalo za Ferdinada I. Habsburského. Připomeňme, že kromě české, uherské a chorvatské koruny vládl také v Rakousku a Španělsku, hlavně byl ale císařem Svaté říše římské. Je považován za tvůrce habsburské monarchie. Slibné karty mu vložil do ruky osud a také dobrá politika jeho děda Maxmiliána I., který dohodl s Vladislavem Jagellonským spojení dvou nejmocnějších evropských rodů Jagellonců a Habsburků. Když Vladislav Jagellonský padl v bitvě u Moháče roku 1526 a nezanechal mužského potomka, všechna moc padla rukou Habsburkům. Ti ji udrželi až do 1. světové války, tedy téměř čtyři století.
Před rokem 1600 žilo v Horní Blatné dva tisíce lidí, převážně horníků a zpracovatelů rudy. Za Třicetileté války (1618-1648) protestanti emigrovali do sousedního Saska a živobytí našli v novém horním městě Johanngeorgenstadt. Důvodem nebyla ovšem pouze víra, ale také fakt, že lehce dostupné rudné žíly na české straně byly vytěženy a nové se našly na druhé straně hor.
Další velký exodus zažila Horní Blatná po 2. světové válce, protože odsud bylo vyhnáno téměř veškeré obyvatelstvo, což byli téměř výhradně Němci. Městečko se komunistům poté podařilo horko těžko dosídlit asi na polovinu původního stavu. Dnes v něm trvale žije necelých čtyři sta obyvatel.
Jak se tam dostat
Blatenský vrch je přístupný ze tří směrů.
Nejkratší cesta vede po červené značce od silnice mezi Horní Blatnou a Božím Darem. Od rozcestí Pod Blatenským vrchem je na vrchol tři čtvrtě kilometru.
Nejzajímavější trasa vede po naučné stezce z Horní Blatné okolo Vlčích jam a měří kilometr.
Nejsportovnější výstup je po žluté značce z Potůčků, kterou kopíruje modrá cyklotrasa č. 2001. Délka je šest kilometrů a převýšení čtyři sta metrů.
Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě