Ještědský vysílač - národní kulturní památka

Ještědský vysílač - národní kulturní památka
Ještěd - originální hotel, restaurace a vysílač.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Ještědský vysílač s hotelem a restaurací vyhlásila vláda za národní kulturní památku roku 2005. Architekt Karel Hubáček za něj získal již v roce 1969 Perretovu cenu od Mezinárodní unie architektů. Jeho tutemští kolegové označili výraznou budovu za českou Stavbu století.

Ještědský vysílač - národní kulturní památka
Ještědský půlmaraton se pochopitelně nemůže vyhnout vrcholu Ještědu.
Autor snímku Kilpi
Jak na to

Ubytování v hotelu Ještěd

Booking.com

Hotel a televizní vysílač na Ještědu má tvar rotačního hyperboloidu. Byl postaven v letech 1966 - 1973 ve výšce 1012 m n.m. nad Libercem.

Liberecká identita

Je vysoký 100 metrů s kruhovým půdorysem o průměru 33 metrů. Jeho hlavním autorem je liberecký architekt Karel Hubáček. Konstruktérem technického řešení je Zdeněk Patrman a vnitřní prostory jsou dílem Otakara Binara. Na interiéru se podíleli významní designéři zaměření na užité umění. 

Stavba na Ještědu je součástí loga Liberce, znaku a vlajky Libereckého kraje, grafické prezentace Technické univerzity Liberec, znaku fotbalového klubu Slovan Liberec a dalších regionálních institucí.

Je dominantou krajiny viditelnou nejen z okolních hor i údolí, ale i z dalekého Polabí a také od hlavního města Prahy.

VIDEO Ještěd turistický

Manželé Haslerovi byli první hostinští na vrcholu

Ještěd byl navštěvovaný odedávna. Je to dobře dostupný vrchol. První turistické podnikání zde spustili manželé Barbara a Florián Haslerovi z Horního Hanychova. Všimli si, že když roku 1844 byl do Liberce umístěn vojenský oddíl, aby potlačil dělnické vzpoury spojené s rozbíjením textilních strojů, chodili vojáci na výlety a nevynechávali Ještěd (tehdy zvaný Jeschken). Podnikaví manželé vynosili nahoru pití a uzenky, postavili jednoduchý přístřešek a rozjeli prodej.

Jaroslav Róna: Mimozemšťan, Ještěd.

Lesník Hebelt nechal na vrcholu postavit dřevěnou chatu, kterou manželům Haslerovým roku 1847 pronajal. Domek po několika letech shořel, ale Haslerovi roku 1850 vybudovali kamenný přístřešek, opřený o skalní výklenek a se střechou z chvojí. Dalo se v něm už i přespávat.

Roku 1867 byla dostavěna silnice z Liberce do Horního Hanychova, přes Tetřeví sedlo (Výpřež) do Křižan. Na Výpřeži se vypřahaly koně, které pomáhaly běžným formanským vozům zdolat strmé stoupání.

 

V té době manželé Haslerovi vylepšili svoji chatu tak, že v ní začali ubytovávat hosty. Roku 1876 vedle ní byla postavena dřevěná pětimetrová rozhledna. Vydržela do roku 1889, kdy byla stržena a místo ní postavena nová o výšce osm metrů. Roku 1903 ji strhl vítr.

Mezi tím byla chata přejmenována na Rohanovu podle rodu Rohanů, kterým Ještěd patřil stejně jako zámek Sychrov v jižním podhůří. Roku 1885 ji Německý horský spolek pro Ještědské pohoří a Jizerské hory (DGV, Der Deutsche Gebirgsverein für das Jeschken- und Isegebirge) významně rozšířil o verandu s kapacitou 200 strávníků. Chata měla v té době 23 pokojů a  velkou společnou noclehárnu.

Ještěd v roce 1961.

Roku 1909 ji spolek koupil a přejmenoval na Nový Ještědský dům. Ernst Schäfer ji postavil ze dřeva. Od roku 1945 patřil Klubu českých turistů. Roku 1959 zde začalo televizní vysílání.

31. ledna 1963 Ještědský dům kompletně vyhořel kvůli neopatrnému rozmrazování vodovodního potrubí. Nepomohlo ani zoufalé vyvážení hasících přístrojů lanovkou. Roku 1964 z neopatrnosti shořela i vedlejší budova původní Rohanovy chaty, která sloužila jako ubytovna pro dělníky likvidující následky požáru Ještědského domu.

Moderní hotel a vysílač na špičce hory

Architektonická soutěž na podobu nového objektu na vrcholu Ještědu proběhla již v únoru 1963 v libereckém Stavoprojektu. Zúčastnilo se jedenáct týmů. Vítězný návrh Karla Hubáčka se od ostatních odlišoval, že spojil obě požadované funkce do jedné budovy - hotel a vysílač.

Návrh budovy vyvolal technické obtíže způsobené přírodními podmínkami panujícími na vrcholu Ještědu. Některé prvky (například kryt horní části věže z navíjeného laminátu, kyvadlo nebo tlumič příčného kmitání), které vyvinul statik budovy Zdeněk Patrman, byly využity na dalších stavbách. Známý je v tomto ohledu vysílač Cukrák.

Ještěd.

Slavnostní položení základního kamene proběhlo 30. července 1966. Ještě ten rok byla postavena chata Ještědka v sedle Černého vrchu, která sloužila jako dělnická ubytovna. Po sovětské invazi v srpnu 1968 odešli ze stavby dělníci z Anglie, kteří měli na budovu nanášet speciální tepelnou a antikondenzační izolaci. 1. května 1971 začal vysílač přenášet televizní signál. 9. července 1973 byla slavnostně otevřena celá budova.

Objekt v současné době patří firmě České Radiokomunikace, vlastněné australskou společností Macquarie Infrastructure and Real Assets. Restauraci a hotel provozovala až do loňska společnost Ještěd za podpory spolku Ještěd 73. Vloni na jaře prodělala během začátku koronavirové epidemie několik milionů korun a ubytování i stravování zavřela. Co se bude dít dále, není zatím jasné.

Ještěd.

Inovativní technické řešení je spojené s designem

Základ stavby tvoří kruhová železobetonová deska o tloušťce 1 metr a průměru 13,40 metru. Nosný prvek je tvořen dvěma soustřednými železobetonovými válci o vnitřních průměrech 4,4 a 12,5 metrů a tloušťkách stěny 30 centimetrů. Užší je 42,4 metrů vysoký, širší 22,5 metrů. Na tyto sloupy jsou na ocelových konstrukcích zavěšena jednotlivá patra stavby.

Na strojovně výtahu v 10. patře je upevněna svařovaná trouba z oceli, která tvoří 48 metrů vysoký anténní stožár s vnitřním točitým schodištěm. Na stožár je v jeho horní části připevněn další samonosný laminátový nástavec o délce 21 metrů. Zavřen je ocelovým víkem, na němž je zavěšeno prstencové kyvadlo o hmotnosti 800 kg, jež svým protipohybem tlumí příčné kmitání věže.

Ještěd.

Návrhy interiérů stavby a nábytku pochází od Otakara Binara. Nádobí a textil jsou podle Karla Wünsche. Sklo je od světové sklářské extratřídy Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Autorem mříže je Jaroslav Klápště. Keramické obklady navrhla Děvana Mírová. Tepané plechy v recepci udělal Miloš Koška. Tapiserii v salonku vytvořil Vladimír Křečan.

Doprava: autobus, auto, lanovky nebo vlastní nohy

Na Ještěd jezdí kabinová lanovka z Horního Hanychova, kam vede z Liberce tramvajová trať. Od Výpřeže (placené parkoviště, autobusová zastávka) lze přijet autem k Ještědce (placené parkoviště). Pěší turisty vede přes Ještěd červená turistická značka. Ještědu je cílem cyklotrasy číslo 3007 z Lužických hor.

Z vrcholu vedou lyžařské sjezdovky, běžkařské trasy a také bikeareál pro sjezdová kola..


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě  

Horydoly.cz Ještěd na Horydoly

HISTORIE Ještědský vysílač

LYŽAŘI Ještědský hřeben komplet

LYŽAŘI Ještěd na turistických lyžích

LYŽAŘI Ještěd plný sněhu a lyžařů

LYŽAŘI Nejnebezpečnější lyžování na Ještědu 

SKI NEWS Vánoční lyžování a Tvoje lyže mají známou tvář

HOROLEZCI Lezecké skalky na Ještědu

TURISTÉ Na sněžnicích přes Ještěd

TURISTÉ Vynášení sudu na Ještěd

TURISTÉ Oslavy Ještědu

CYKLISTÉ Na kole z ledové hory

CYKLISTÉ Z Chrastavy na Ještěd

CYKLISTÉ Ještěd, Ralsko a Kozákov

KOLOBĚZKY Z Ještědu do Kryštofova údolí

KOLOBĚZKY Z Ještědu do Mnichova Hradiště

KOLOBĚŽKY Na Silvestra na Ještěd na koloběžce

KOLOBĚZKY Na Ještědu prší, lanovka nejede

KOLOBĚŽKY Na koloběžce v zimě na Ještěd

KOLOBĚŽKY Liberec! Pořád mi stojí Ještěd

VODÁCI Nisa teče pod Ještědem

GEOCACHING Vořechovic powertrail pod Ještědem

GEOCACHING Stromové kešky pod Ještědem

BĚŽCI Zakletý Ještěd Sky

BĚŽCI Ještěd Sky (half) maraton

BĚŽCI Žhavý Ještěd připravil novou trať

BĚŽCI Z jiného soudku

BUSINESS Přimátor a TMR na Ještědu

AUTO Poprvé za volantem luxusního auta Mercedes

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Sedláček zemřel při sestupu z Lhotse před 12 lety, letos bylo nalezeno jeho tělo

Sedláček zemřel při sestupu z Lhotse před 12 lety, letos bylo nalezeno jeho tělo

ČERNÁ VDOVA Horolezec Milan Sedláček zemřel při sestupu z Lhotse (8516 m) roku 2012. V minulých dnech bylo nalezeno jeho tělo a po dvanácti letech sneseno z hory.... celý článek

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Jak strach z přírody překonat a strávit nezapomenutelnou noc pod širákem?

Rakouská řeka Steyr

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádství je stále oblíbenější způsob života lidí, kteří chtějí kombinovat práci s cestováním. Pro dobrodruhy může být zpracování zakázky z dodávky skvělým jobem, protože nabízí flexibilitu a svobodu. Je to jejich životní
Jak vybrat správné výživové doplňky

Jak vybrat správné výživové doplňky

V posledních letech se zájem o zdravý životní styl výrazně zvýšil. Lidé se více zaměřují na prevenci a hledají optimální způsoby, jak podpořit své zdraví a vitalitu. V tomto kontextu hrají výživové doplňky klíčovou roli.
Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Ve spoustě koktejlových receptur se objevují sirupy. Nejčastěji ten základní, z cukru a bez další příchuti, ale některé koktejly můžete oživit i ochucenými sirupy. Pokud rádi dotahujete své mixologické umění do posledního detailu
TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

Kotníčkové barefootové boty Xero Scrambler Mid dobře poslouží jako pohorky ve středních horách typu Fagaráš, Vysoké Tatry nebo Severní Vápencové Alpy, a také jako obuv pro volný čas v chladnějším jaru či
Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Představte si, jaký to je pocit, když stojíte na okraji letadla, cítíte adrenalin proudící celým tělem a vítr se vám opírá do tváře. A pak najednou vyrazíte volným pádem vstříc oblakům.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 22.-26.7. Horská kola 22.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Za čest krále Sovinec 27.-28.7. Hradní slavnost 27.7.
Pohár povodí Ohře Doubí Vodácký maraton 27.7.
Pojizerský kros Bradlec Běh 27.7.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Krušnoman Triatlon Most, Matylda   28.7.
High Jump Hřiměždice 2.-3.8. Skoky do vody 2.8.

Diskuse

INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků
INU Honza, 15.7.2024 20:48, 1 příspěvek
Faberlic zkušenosti Denhid, 15.7.2024 0:45, 4 příspěvky
Nehody automobilistú s cy... Bretislav Polák, 14.7.2024 18:21, 7 příspěvků
Pro někoho jsou tyto fayal, 14.7.2024 13:44, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38