Carský podvod aneb proč Češi emigrovali na Ukrajinu

Carský podvod aneb proč Češi emigrovali na Ukrajinu
Plynová princezna a teplárenský poskok. Dříve ukrajinská premiérka Julija Tymošenková a český premiér Mirek Topolánek.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

V polovině 19. století byla v Čechách veliká bída a proto tisíce lidí emigrovalo do Ruska a do Ameriky. Rusko se mnohým zdálo blíž. Svoji roli  sehráli také národní buditelé, kteří byli z bratrů Slovanů nadšeni. Škoda, že mí předci nešli směrem přes Hamburk a nepluli přes moře. Tohle mi vyprávěla maminka Antonie Nyklová:

Jak na to

Jaké muselo být rozčarování mé české rodiny na Ukrajině, když uviděli jen divočinu a bažinatá pole. Žádné cesty a vesnice, ze kterých se dalo přejít pěšky do další, tam nebyly. I se zdejšími lidmi to nebylo lepší. Přistěhovalí Češi byli pro ně buržousti, které rádi přepadali a okrádali. Nikdo Čechům neřekl, že Rusové mají blíž k mongolskému despotismu, než k osvícené Evropě. Národní buditelé, jako byli Palacký, Riegr a hlavně Ján Kollár, byli jen naivní snílci a emigranti v Rusku na to tvrdě doplatili.

Dodnes však mají na Ukrajině české vesnice s českými školami a většinou se hrdě hlásí k tomu, že jsou Češi. Velká část žije v dřívější ukrajinské Volyňské gubernii. Při posledním sčítání lidu roku 1989 se jen tam hlásilo k české národnosti na 10 000 občanů. To nemluvím o dalších tisících v guberniích na Krymu, Chersonu, Kyjevě, Podolí, Haliči a Černobylu. Na Volyni jsou dodnes větší česká města jako je Rovno, Dubno a Luck. O vesnicích ani nemluvě, těch je tam opravdu mnoho. Nejznámější jsou Malinovka a Zubovščina u Kyjeva.

"Náš rod Nyklů pochází z obce Levousy u Libochovic. Praděd Jan (v každé rodině tehdy musel mít prvorozený syn jméno Jan) Nickel byl přejmenován roku 1840 levouským farářem, dobrým Čechem, na Nykla s ypsilonem. Praděd měl u obce kousek políčka, dva krámy, ševcovský verpánek a spoustu dětí."

Ruský car pozval Čechy na Ukrajinu

Poněvadž se jim zdálo, že mají málo polí, a dostalo se k nim prohlášení ruského cara, že dá každému tolik země, kolik dokáže obdělat, rozhodli se, že pojedou na Ukrajinu. Stejně tak učinila hromada Čechů před nimi.

Tři jejich synové už byli na vojně na sedm roků, a tak vzali s sebou další tři dospívající děti a nejmladšího, 1 ½ roku starého -  mého pozdějšího dědu, to bylo v roce 1887. Zapřáhli do vozu dvě kravky, naložili co se dalo a jeli do neznámého Ruska.

V té době přibližně od roku 1870 žilo v Ukrajinské Haliči, ve Lvově a okolí už přes tisíc Čechů.

Strašlivé poznání: špatná půda a ještě horší lidé

Musela to být strastiplná a dlouhá cesta, ale všichni to přežili ve zdraví. Horší bylo, když se dostali na místo, kde byly jen lány divokých křovisek, břízy, kus neobdělané půdy a bažinatý porost. To znamenalo mnoho práce všechno odvodnit, vysekat křoví a vykácet stromy. Široko daleko kolem nebylo žádné obydlí. Nejblíže, několik kilometrů, to měli k pozemkům místního velkostatkáře.

Když měli první rok špatnou úrodu, museli jít prosit statkáře o osev. Za to u něj museli nechat nejstarší dítě sloužit. Za pár roků tam sloužily všechny děti a nejmenší pásl dobytek. Později po létech mi můj děda vyprávěl, co zkusil. Byli celkem tři pasáčci a pásli velké stádo krav a býků. Na noc rozdělali velký oheň, ale to nevadilo vlkům, ti se stejně připlížili a odnesli nejlepší jalovici. Za to pak byli všichni statkářem zbiti až do bezvědomí.

Krajem se toulaly tlupy loupeživých kozáků, kteří kradli a přepadávali usedlosti, hlavně ty české. Věděli, že tam vždycky něco najdou, buď plné sýpky nebo stáda prasat i jalovic. V těch ruských nebylo nic, protože mužici byli věčně opilí a neschopní pracovat.

Praděd také vyprávěl, jak byli mužici náchylní ke krádežím. Protože měl na nohou velké nehty na palci, udělal si do jednoho dírku, kterou protáhl řemínek a ten navázal na rukojeť nože za pasem. Kdyby mu ho někdo ve spaní chtěl ukrást, tak by to ucítil a mohl se bránit. Nůž a sekera byly velice žádané a mužici je kradli, aby měli na vodku.

Návrat domů přežili jen dědeček a prababička

Rodina byla na Ukrajině asi pět let, když otec začal postonávat a chtěl nazpět domů. Tak se sebrali, zapřáhli poslední kravku a vraceli se zpátky domů. Ve Lvově jim otec zemřel. Pohřbili jej na hřbitově do společného hrobu a pokračovali pěšky. Zbyla už jen matka s nejmladším mým budoucím dědem. Jak to dopadlo s ostatními sourozenci, už se nikdy nedozvěděl. Asi tam zůstali a zemřeli hlady.

Jan Nykl se pak vrátil do Libochovic, kde se vyučil ševcem. Po vyučení se oženil v Libochovicích s Františkou Panešovou, která byla jednou z dcer zdejšího šlechtického hraběcího rodu. Moje prababička Františka Nyklová - rozená Paneschová byla totiž vnučkou Barbary Panešové - rozené hraběnky Barbary von Czernin (Černínové ) z Roudnice.

První syn Libochovické rodiny Nyklů byl Karel, pak František a další syn, který se jim roku 1886 narodil, byl můj otec Antonín. Zde končí  vyprávění mé matky Antonie Nyklové o životě jejiho tatínka a mého dědečka Jana.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

zápisky z čechohradu

kdysi jsem měl v ruce úhledným písmem rukou napsané zápisky, psané tuším učitelem, který by první republikou vyslán do čechohradu, kde zůstal a se svobodovci se vrátil do československa. dost výživné čtení. a to se měli v čechohradu docela dobře, české vesnice v besarábii byly v roce 1941 odsunuty stalinem do kazakhstanu, kde během prvního roku zemřeli všechny děti a všichni staří lidé.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 13.4.2015 20:37
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Kříž na vrcholu hory není součástí naší alpské kultury - tvrdí Reinhold Messner, který je vůči vrcholovým křížům kritický.... celý článek

Roste počet žen, které cestují sólo

Turistická chata Prachov slaví 100 let

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Historie Jinonic a Butovic Praha, Na Bělidle 24 Přednáška 21.5. 17:15
Česká mykologická společnost - členská schůze Praha, Střední škola obchodní 21.5. 17:45
Den botanických zahrad Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.5.
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Setkání časopisu Cykloturistika Jinolice 24.-26.5. 24.5.
Concorso d'Eleganza Villa d'Este Itálie, Como 24.-26.5. Přehlídka veteránských aut 24.5.
Lezecký maratón HZS Tomášovský výhľad 24.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 25.5. 08:00
Bystřička - splutí Bystřička 25.5.
Petrbokův memoriál Praha, Nad Hliníkem Historická cyklistika 25.5. 10:00

Diskuse

kříž Horydoly, 20.5.2024 11:20, 4 příspěvky
kříž strašný news, 20.5.2024 10:39, 4 příspěvky
INU Horydoly, 19.5.2024 23:43, 4 příspěvky
INU Honza, 19.5.2024 20:40, 4 příspěvky
INU Honza, 18.5.2024 20:33, 1 příspěvek
Proč? Horydoly, 17.5.2024 12:57, 2 příspěvky
INU Michael Beranek, 17.5.2024 11:56, 2 příspěvky
Proč? Raputka, 16.5.2024 16:32, 2 příspěvky
Slované - takhle nějak to... Kuba Turek, 15.5.2024 18:46, 2 příspěvky
Slované JN, 15.5.2024 12:33, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20