Společnost Flow East založil v roce 1990 James Woolf, který má české kořeny, a po sametové revoluci se přestěhoval do Česka. Firma se zabývá investicemi do nemovitostí po celé České republice. V Praze vlastní například Richtrův dům, Palác Ericsson a hotel Jalta.
Budova s číslem 47 (číslo popisné 1601) stála na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Byl to normální barák, kterého chodec ani nevšimne, i když kolem něj chodí denně.
Na místě staré zástavby Koňského trhu byl postaven v roce 1880, jmenoval se dům U saského dvora nebo také dům U Turků. Roku 1920 dostal dvoupatrovou nástavbu. V roce 1956 byl pasáží propojen s moderním hotelem Jalta na Václavském náměstí.
Zbouráme zdravý dům v památkové rezervaci
Developer Flow East v minulých letech koupil nejen dům U Turků, ale také hotel Jalta postavený roku 1958 a dnes vedený jako kulturní památka, a k tomu budovu tiskárny v Opletalově ulici. Ta byla stržena již vloni. Postavili ji roku na středověkých základech a skládala se ze secesní administrativní části (1911) a konstruktivistické výrobní haly (1919). Sídlila zde významná redakce Národních listů.
Proč bourat zdravý barák, který leží v památkové zóně UNESCO? Proti tomu lze namítnout, že kdyby se v Praze nebouralo, nevznikla by řada krásných staveb.
Komentátor Jan Lipold z Aktuálně se postavil proti bourání: "Někdo se možná diví, proč tolik hluku kolem toho, že se místo jednoho baráku postaví druhý. Centrum přece není skanzen, a kdyby žili památkáři před dvěma sty lety, neměli by dnes co chránit, protože by nedovolili nic zbourat ani postavit. Tak co? Problém ale nespočívá v nějakých umanutých nostalgicích a milovnících staroby. Bourání jako to na Václaváku se dá číst jako návod, jak zacházet s minulostí. Při bourání nejde jen o stržení zdí, ale také ztrátu paměti, vztahů, kořenů. Češi, s historickou zkušeností starého Mostu nebo stovek vesnic v pohraničí a vojenských prostorech, to vnímají docela silně."
ZIMNÍ STADION: Ledové rekviem za Štvanici
Demolici naopak schválil památkový odbor pražského magistrátu, vedený Janem Kněžínkem. Pořad Reportéři ČT upozornil, že se stanovisko pražského magistrátu podezřele shoduje se stanoviskem investora a některé pasáže převzal doslova jako přes kopírák. Pusťte si záznam pořadu v šesté minutě a budete jen zírat.
MODERNÍ BUDOVA: Hotel Praha v Dejvicích pomalu mizí
Prezident českého komitétu Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS) Jan Štulc vyjádřil "znepokojení nad postupující erozí významných pražských památek". Bývalý prezident Václav Havel napsal tehdejšímu ministru kultury Jiřímu Besserovi (TOP 09 + Starostové): "Ještě větší než má lítost z bourání je můj strach z obludy, která bude na místě zbořených domů stát."
O něco později další odstupující ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09), těsně před svým odchodem rozhodla, že dům nebude kulturní památkou.
Diskuse, nediskuse, barák to má spočítané.
Čtěte knihy o Praze z knihkupectví Kosmas:
Zobrazit místo Turistika na větší mapě