19. listopadu
Karlovarský kraj: Tipy na rodinné výlety
Karlovarský kraj vydal brožuru s návrhy na 74 výletů, které mohou podniknout rodiče s dětmi. Najdete v ní přírodní zajímavosti, sportovní areály, bazény a koupaliště, skiareály a středověké doly. Brožura je zdarma k dostání v turistických infocentrech.
13. listopadu
Hornická krajina
Letošní vyhlášení hornické krajiny v Krušných horách za památku UNESCO na německé i české straně hranice, poukázalo na zajímavou průmyslovou historii Krušných hor, Krušnohoří a Podkrušnohoří. K tomu vyšly mnohé turistické průvodce. Česko-německý text provází jednotlivými lokalitami v brožované publikaci Hornické památky, kterou vytiskl Montanregion - Erzgebirge. Popisuje těžbu a zpracování mnoha surovin v Krušných horách. Druhou brožuru pouze v češtině pod názvem Hornická města a obce vydalo Muzeum Sokolov. Popisuje region složený z geoparků Egeria (Karlovarsko), GeoLoci (Slavkovský les) a Bayern-Böhmen (okolí Bayreuthu).
7. listopadu
Perninské rašeliniště
Přirozenou tvorbu rašeliny obnovují Lesy České republiky na 66 hektarech Perninského rašeliniště v Krušných horách při silnici z Perninku do Abertam. Krajina opět zadrží vodu a vrátí se typická vegetace i živočichové. "Důležité je zamezit odtoku vody, protože rašeliniště vzniká pouze na trvale silně zamokřeném území. Nejdříve tedy odstraníme náletové a nevhodně vysazené dřeviny. Poté se rašeliniště přehradí a vymodeluje reliéf těžené plochy,“ uvedl Miroslav Rozner, ředitel Krajského ředitelství v Karlových Varech. Přes mokřiny nově vede dřevěný povalový chodník, zbuduje se pozorovatelna a molo s informačními tabulemi. "Perninské rašeliniště bylo v roce 2015 vyhlášeno evropsky významnou lokalitou v soustavě Natura 2000 a je chráněnou přírodní památkou." Projekt by měl skončit v listopadu. Z původního rašeliniště se zachovalo jen 20 %. Zanikly například lokality klikvy maloplodé a rojovníku bahenního. Stávající vegetaci tvoří klikva bahenní, kyhanka sivolistá, šicha černá, rosnatka okrouhlolistá, všivec mokřadní či plavuň pučivá. K vidění jsou tu také vzácné druhy motýlů, zejména vymírající žluťásek borůvkový nebo bekasina otavní, ale i tetřívek obecný či bramborníček hnědý. "Rašeliniště jsou unikátním ostrůvkem severské přírody ve střední Evropě. Potoky pramenící v živých rašeliništích ani za největšího sucha nevysychají," vysvětluje přírodovědec Vladimír Melichar, který lesnické práce dozoruje.
16. září
Mostecko - mapa zaniklých obcí
Mapu zaniklých obcí kvůli těžbě uhlí na Mostecku vydalo Centrum rozvoije turismu Mostecka. Zahnuje území od Mostu přes Litvínov až k Českému Jiřetínu. Mapa v měřítku 1:60 000 poslouží nejem milovníkům historie, ale také turistům a vykloturistům, protože zobrazuje aktuální stav dolů a výsypek.
12. září
Horní města a kulturní poklady
Bohatá naleziště nerostů na německé straně Krušných hor lákají horníky už nejméně tisíc let. Publikace nazvaná Horní města a kulturní poklady mapuje památky po hornické činnosti v podzemí i na povrchu - zpřístupněné štoly, zpracovatelské provozy, historická města a muzea. Zdarma ji vydalo v češtině turistické sdružení Erzgebirge. K dostání je v místních turistických centrech. Saské dny v Praze se konají 13.-14. září na Malé Straně.
28. května
Stezka v korunách stromů
Město Boží Dar se postavilo proti plánované výstavbě Stezky v korunách stromů na Klínovci. Přes zastupitelstvoi neprošla ani zmenšená a snížená verze této ohyzdné turistické stavby.
Region Krušné hory: 2017-2016-2014-2013-2012-2011-2010