Architekti Matúš Vallo a Oliver Sadovský realizovali projekt Městské zásahy.
Nešlo o nic jiného, než inspirovat kolegy a spřátelené architektonické ateliéry, aby se podívali oklo sebe a navrhli jednoduché zásahy do městské architektury tak, aby se lidem v metropoli žilo lépe.
Vloni proběhla výstava jejich nápadů Mestské zásahy v Bratislavě. Letos stejný koncept přenesli do Prahy.
Nápady bez hranic
Na výstavě Městské zásahy v galerii Dox Praha bylo k vidění osmdesát návrhů od velmi jednoduchých až po složité a finančně náročné.
Co byste řekli využití výdechu z metra u Hlavního nádraží jako ohřívárny pro bezdomovce? Zatravnění stěn i střechy garáží Slovan uprostřed Magistrály? Obří mušli nebo zahradnímu labyrintu na Staroměstském náměstí? Spojení pražských ostrovů pomocí lávek pro pěší?
Nás nejvíce zaujalo pět následujících projektů.
Jedna pražská vlna
Vorovou propust na Helmovském jezu u levého břehu mezi Štvanicí a Nábřežím Kapitána Jaroše by bylo možné trochu zúžit a mírně upravit její dno, aby vznikla stálá vlna na surfing. U Pravého břehu na druhé straně řeky již funguje umělý slalomový kanál. Surfové prkno by tak mohlo sloužit nejen na moři, ale také na řece. Takové úpravy jezů jsou ve světě běžné, velmi blízko je například Plattling, kde je jez pro freestyle na kajaku i na prkně. Architekti: Jan Kaláb, Tomáš Děták a Jan Kozák.
Strait Ride
Přeměna tunelu pro pěší pod Vítkovem na variabilní skateboardovou dráhu by nestála mnoho peněz. Stejně tamtudy chodí málokdo. Architektky: Beáta Kurajová a Ivana Mercellová.
Pláž
Přístavní molo Holešovického přístavu v Jankovcově ulici by se mohlo přeměnit na velkou pláž s pískem, slunečníky a zelení. Podobná pláž již funguje několik let na smíchovském břehu Vltavy. Architekti: Kristina a Jan Magasanikovi.
Kolem potoka
Nevzhledná kamenno-betonová navigace potoka Botič v Nuslích by šla ozvláštnit visutým chodníkem nad hladinou. Vyřešily by se tím dva zdejší problémy - nepříjemný a nebezpečný chodník v Křesmomyslově ulici by se přenesl mimo automobilovou dopravu a zároveň by chodci získali romantickou procházkovou trasu do parku Grébovka. Na Botiči se v tomto úseku za poslední léta dost změnilo. Voda se hodně vyčistila a ve starém vyzděném korytě přibylo několik malých meandrů díky stavebním zásahům. Architekti: Ida Čapunová a Jakub Chuchlík.
Love hotel Hroší lázně
Na podivné betonové plastice uprostřed dálničního spletence u Barrandovského mostu by mohl stát růžový hodinový hotel pro jednu mileneckou dvojici. Vtipné je, že sochu pojmenovala trojice lezců, kteří na ni udělali horolezecký prvovýstup, jenž se dodnes leze. Architekti: Eliška Slámová a Šimon Brabec.
Horizontální rozhledna
Obyčejnou rozhledu má skoro každé město a kdejaká vesnice. Co ale vertikálu zaměnit za horizontálu a místo rozhledny postavit vyhlídkovou lávku? Mohla by vést ze zahrady Na Valech na Pražském hradě nad malostranskými střechami až nad Vltavu. Podobné vyhlídky se budují už pár let nad alpskými srázy jako tak zvané skywalk. Architekti: Lenka Leššová, Martin Hejl a Ondřej Tichý.
Zobrazit místo Praha - město na větší mapě