Doprava
Autem (15 km) z Chebu přes hraniční přechod Svatý Kříž do Waldsassenu a na Münchenreuth, kaple stojí 1 km před obcí. Vedle kaple stojí zájezdní hostinec, u něho je parkoviště pro auta i autobusy.
Na horském kole (12 km) z Chebu do Dolního Pelhřimova, podél řady rybníků doleva a lesní cestou do Svatého Kříže. Přes hraniční přechod po silnici a před mlýnem Hundsbach (první křižovatka) doprava lesní silničkou do Münchenreuthu a ke kapli.
Poutní kostely v okolí
* Bazilika kláštera ve Waldsassenu (Německo)
* Loreta nad Starým Hrozňatovem (Česko)
Kaple Svaté trojice nad Münchenreuthem spadá do oblasti působení velkého a známého cistercáckého kláštera Waldsassen.
Hrdě odcházejí na frontu
Na klenbě kostela je jedna ze tří hlavních fresek věnovaná wehrmachtu. "V mnoha publikacích je její obsah označován za zobrazení tělesných a duchovních sil milosrdenství," říká průvodkyně cestovní kanceláře z nedalekých Mariánských Lázní Libuše Vernazzová, která sem vozí své německé i české klienty. "Ve skutečnosti vidí návštěvník německé vojáky v typických přilbách a uniformách, kteří hrdě odcházejí na frontu, zranění se vracejí z boje a nakonec hrdinně umírají v rukách statečných ošetřovatelek."
Fresková výzdoba kostela pochází z druhé poloviny třicátých let minulého století a byla dokončena v roce 1940. "Dílo je zcela ojedinělým kulturním počinkem," napsal tehdy místí sudetský deník Bayerische Ostmark, který byl hlásnou troubou nacistických myšlenek.
Malbami se nechlubí
Další renovace celého kostela, které bylo nutno udělat v šedesátých a sedmdesátých letech, na fresce nic nezměnily. Ač je samotný kostel zobrazen v mnoha publikacích, nikde tento obraz nelze najít.
V kapli platí zákaz fotografování. Zájemcům o tuto historickou kuriozitu tedy nezbývá nic jiného, než se sem vypravit osobně. Kromě nacistického obrazu však stojí za shlédnutí i celý poutní kaple vévodící z vrcholu plochého kopce dalekému okolí.
Stavěla se od roku 1684 na místě mnoha dřevěných kaplí, které tu od začátku dvanáctého století stavěli lidé spjatí s waldsassenským klášterem, aby je po krátké době vždycky zničily války o panování v okolní krajině zvané Stiftland. Převalily se tudy totiž husitské hordy, loupeživé tlupy i landshutské armády ve válce o dědické pořadí.
Dienzenhoferovo dílo
Architektem současné podoby kaple byl Georg ze slavné pražské rodiny architektů Dienzenhoferů. Jak bylo v barokní době zvykem, komponoval celou stavbu na základě mystického čísla tři. Podle pověsti promýšlel plány na břehu nedaleké říčky Wondreb (v Čechách se jmenuje Odrava) a náhle spatřil starou jívu, z jejichž kořenů rostly tři kmeny. V tu chvíli ho prý napadla základní dispozice kostela. Postavil tedy tři kulaté věže vyrůstající z jednoho základu, klenbu rozdělil na tři části, po stranách postavil ve výklencích tři oltáře. „A to všechno velebí trojjediného boha,“ dodává místní německý průvodce.
Zobrazit místo Turistika na větší mapě
Duchovní turistika na Horydoly
Vojtěchova poslední cesta
Švédská patronka svatá Brigita
Svatojakubská pouť očima dvou žen
Santiago de Compostela na kole
Santiago de Compostela pěšky
Mnich na hrotu
Kam chodí sudetský Mikuláš
Cesta andělů Nečtiny
Kaplička Františka z Assisi u Erlebachovy boudy
Dřevěný kostelíček v Hervartově stojí pět set let
Panenka Marie ukazuje do hospody v Brixenu
Veselá křížová cesta v Horním Maršově
Johánek má v Dolních Počernicích novou sochu
Je v Rumunsku Palestina?
Rumunské chrámy
Svatý týden ve Fontfroide
Chorál zní v ústech, srdci, uších, duši
Klášter Matky Boží v Novém Dvoře
Nejohroženější památky a nejkrásnější obce
Nakladatelství žaluje poslance
Zapadlá ves Prackov
Velikonoce na Korsice
Altenburg, barokní kosmos benediktinů
Do Mariazell za vírou a perníkem
Nacistická freska v kapli v Münchenreuthu
Normandie v drobnostech
Staronová kašna svatého Jakuba v Pelhřimově
Jak to bylo s ukrutnými loupežníky na Chlumu