Pevnosti Orlických hor

Pevnosti Orlických hor
Protitankové zátarasy zpřes 2. světové války v Orlických horách.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Dobrošov, Hanička a Bouda jsou synonyma pro opevnění Orlických hor, které Československá republika budovala jako obranu před německou rozpínavostí. Vzorem jim byla Maginotova linie ve Francii, která měla ironií osudu navlas stejnou historii.

Jak na to

Trasa: Náchod (zelená turistická značka) - Jiráskova chata – Dobrošov (modrá) - Kozí hřbet - Borová - Dlouhé (červená) - Olešnice v Orl. Horách - Vrchmezí - Bukačka - Šerlich - Velká Deštná - Jelenka - Homole - Tetřevec - Kunštátská kaple - Pěticestí - Komáří vrch - Anenský vrch - Hanička - Přední Vrch - Zemská Brána - Čihák - České Petrovice (cesta přes kopec) - Mladkov (žlutá) - Vysoký kámen (červená) - Bouda (zelená) - Lichkov

Pochodová vzdálenost: 100 km

Pochodových dní: 4

Pozor: V pevnostech je vlhko a chladno (6°C). Připravte se na to! V úseku od Olešnice na Haničku není kde nabrat vodu. Naberte s sebou 2 až 3 litry na osobu!

Němci ji na začátku druhé světové války bez boje obešli a naopak sami se v ní pokoušeli zachytit při ústupu přes spojenci. Mezi tím na kvalitním betonu jednotlivých bunkrů zkoušeli průraznost svých děl.

Výchozím bodem výpravy po nejvýznamnějších československých předválečných válečných tvrzích je Náchod (a tedy nedokončená pevnost Dobrošov), poté se pokračuje přes hřeben Orlických hor na pevnost Hanička a končí se ve vesničce Lichkov (po prohlídce tvrze Bouda na stejnojmenném vrchu).

Při čtyřdenní túře vychází na každý den pětadvacet kilometrů v kopcovitém terénu. Je to tedy fyzicky náročné putování zachovalou přírodou od bunkru k bunkru.

Březinka je plně vybavená

Okolo desáté hodiny vystupujeme z vlaku na Náchodském nádraží. Vydáváme se směrem k Dobrošovu. Míjíme nově zrekonstruovanou Jiráskovu chatu s rozhlednou a před polednem dorážíme k dělostřelecké tvrzi. Trošku pojíme a zakoupíme lístky na prohlídku (studenti za dvacet korun po předložení jakéhokoliv studentského průkazu). Baťohy si schováváme v místnosti průvodců, kteří jsou velmi ochotní.

Pevnost Dobrošov nebyla nikdy dokončena, vstupní objekt zde není a dovnitř se tedy dostáváme dělostřeleckým srubem. Uvnitř nás čeká několik vývěsek s informacemi o pevnosti i o situaci v předválečné Evropě. Sestupujeme do podzemí, kde jsou k vidění v podstatě jen betonové chodby. Prohlídka však umožňuje vytvořit si představu o postupu prací na opevnění i o jeho mohutnosti. Z podzemí se dostáváme v blízkém srubu, na kterém Němci zkoušeli speciální střely proti opevnění. V konfrontaci s kvalitním českým betonem však nebyli příliš úspěšní.

Získáváme informaci o nedalekém zrekonstruovaném samostatném pěchotním srubu Březinka. Příznivci válečného opevnění z Náchoda mají nyní v držení objekty Lom a výše zmíněnou Březinku. V Lomu je umístěna expozice různých předmětů z války, k shlédnutí je zde asi patnáctiminutové video o opevnění. Vstupné je dobrovolné a slouží na pomoc při rekonstrukci. Asi o půl kilometru níž se nachází Březinka. Je plně rekonstruována původním vybavením, zbraně jsou osazené, zásoby uskladněny a vymalováno.

Vracíme se k Dobrošovu a po krátkém občerstvení vyrážíme dál. Počasí nevypadá dobře, a proto po několika kilometrech začínáme vyhlížet místo k přespání. Jdeme okolo Kozího hřbetu, když nás přepadá bouřka. Napravo je krpál dolů, nalevo krpál nahoru. Nedá se nic dělat, rozbíjíme tábor přímo na cestě. Stan stojí během minuty a my se cpeme dovnitř. Později déšť trochu polevuje,vydáváme se ven trochu se protáhnout a najíst. Potom už se ukládáme ke spánku a bouřlivou noc přečkáváme v suchu.

Stoupání na Vrchmezí

Ráno už neprší, ale kapání ze stromů nám znemožňuje usušit stan. Balíme ho tedy mokrý. Scházíme do údolí a podél hranic se dostáváme až do Olešnice v Orlických horách. Je vlhko a mlha. Kousek před Olešnicí nám kontrolují doklady. S tím se lze v poslední době okolo horských hranic s Polskem setkat poměrně často. V městečku si dáváme oběd a doplňujeme zásoby. Po odpočinku se vydáváme po červené značce na Vrchmezí (1084 mn.m.). Ke konci je stoupání prudké, a tak za tři kilometry vyjdeme pět set výškových metrů. Na vrcholu si krátce vydechneme a pokračujeme po hřebenu přes Polomský kopec (1050), rezervaci Bukačka s unikátními zakrslými buky, Masarykovu chatu na Šerlichu až na nejvyšší hory Velkou Deštnou (1115). Sto metrů pod vrcholem má přístřešek Horská služba a my jej využíváme k přespání a usušení věcí. Večer opět přichází bouřka, ale tentokrát nám ani v nejmenším nevadí. Nařizujeme budík na ráno, chceme shlédnout východ slunce.

Orientační večer

Východ slunce skutečně stojí za to. Cáry mlhy se válí přes šerlišské sedlo, slunce se statečně prodírá ranním oparem.

Posnídáme a vyrážíme na cestu. Bohužel, opar nechce ustoupit, a tak z krásných výhledů z hřebene Orlických Hor toho mnoho nemáme. Krátce si odpočineme v turistickém přístřešku na Pěticestí. Je mlha a drobně mrholí. Vyrážíme dál a počasí se přece jen zlepšuje. Zakrátko dorážíme na Anenský vrch. Nachází se zde předsunuté opevnění, což jsou dva pěchotní sruby na vrcholu. Mezi nimi, ale i přímo na samotných srubech jsou krásná tábořiště.

Sestupujeme z kopce a dorážíme na odbočku k pevnosti Hanička. Zde je cena vstupného pro studenty třicet korun. Hanička byla dokončena, ale po válce ji zabralo ministerstvo vnitra ČSSR a započalo přestavbu na protiatomový kryt. Komplex měl sloužit tehdejšímu vrchnímu velení. Ještě před začátkem přestavby provedl národní podnik Kovošrot několik výpadů a zlikvidoval všechny pancéřové zvony i další vybavení pevnosti. Kryt nikdy nebyl zcela dokončen, ale podle místních průvodců to na Haničce vypadá podobně jako na modernizovaných pevnostech ve Francii a Řecku, kde jsou tyto objekty stále užívány armádou.

Po prohlídce si vyzvedneme batohy, které jsme opět nechali u průvodců, a vyrážíme dál. Po dvou kilometrech přicházíme k samotě Hanička, po níž byla pojmenována i betonová pevnost. Je zde několik chalup, kiosek, autobusová zastávka a silnice z Rokytnice do Bartošovic. Pokračujeme dál po červené a po dalších dvou kilometrech potkáváme křižovatku. Odbočujeme doleva směrem k objektu R-70. Na jeho úrovni se vydáváme do lesa a přes mýtinu k objektu R-69. Narážíme na hranici lesa a jdeme tedy po ní. Mineme zelenou značku a asi pěti stech metrech za ní rozbíjíme na rovném plácku u lesa tábořiště. I když opět prší, noc probíhá celkem klidně.

Nejzachovalejší pevnost

Ráno snídáme a balíme stan, třebaže mokrý. Zase ho není kde usušit. Vracíme se k zelené a vydáváme se směrem na Rokytnici. Na rozcestí asi kilometr vzdáleném se vracíme na červenou, kterou jsme včera opustili, a směřujeme přes Žamberské lesy na Zemskou bránu.

Zde Divoká Orlice opouští státní hranici s Polskem a ostrým zákrutem směřuje do vnitrozemí. Řeka je lemována skálami a v řečišti je spousta balvanů. Přecházíme přes most a opět stoupáme. Jdeme přes ves Čihák do Českých Petrovic. Zde se nachází poměrně dobře zásobený obchod a my naposledy doplňujeme zásoby. Nakupujeme hlavně tatranky. Vyrážíme dál po červené, ale asi po dvou stech metrech odbočujeme polní cestou do kopce. Přes samotný vrch Adam nemůžeme, protože se zde nachází stejnojmenná pevnost, sloužící armádě jako muniční sklad. Přecházíme tedy hřeben a sestupujeme prudkým kopcem dolů do Mladkova. Zde se vydáme po žluté značce směrem k vrchu Bouda. Během výstupu potkáváme cedule naučné stezky, které jsou vítaným odpočinkem. Za Vysokým Kamenem narážíme na červenou značku a po ní se dostáváme až k pevnosti. Ve značení je zde trošku zmatek, takže pozor po které červené jdete.

Bouda je nejzachovalejší pevností, kterou máme možnost navštívit. Byla dostavěna a dovnitř se tedy dostáváme původním vchodovým objektem. Na Dobrošově nebyl postaven, na Haničce přestavěn. Vstupné je opět třicet korun. Vevnitř jsou k vidění zbytky úzkokolejné dráhy. Vozíky s municí tlačili vojáci, žádné mašinky zde nejezdily. Zajímavostí je šachta na otočnou výsuvnou dělostřeleckou věž o průměru deseti metrů. Toto zařízení bylo osazeno stejnými houfnicemi jako dělostřelecké sruby, mělo však být schopno během několika sekund vyjet, vystřelit a opět se schovat. Před okupací však existovaly pouze dva nedokončené prototypy a poválečný Kovošrot se postaral o to, aby se nám nedochovaly. Možná si všimnete, že pevnost je postavená kus pod vrcholem. Je to z důvodu znesnadnění ostřelování nepřátelskými jednotkami.

Po prohlídce následuje v naší turistické trojici krátká porada. Původní plán byl dojít přes Suchý vrch do Červené vody, ale z časových důvodů zamíříme do Lichkova. Na místní nádraží dorážíme v 18:47. V 18:53 nám jede vlak.

Doporučené vybavení

Nepromokavé kotníkové pohorkybatoh 50 l s pláštěnkou, spací pytel, karimatka, turistický stan, nepromokavá bunda a kalhoty, funkční prádlo, čepice nebo šátek, teplé oblečení na večer, vařič, nádobí, lžíce, nůž, zapalovač a potřeby na vaření, jídlo, 2 l lahev na vodu, mapa, busola, GPSlékárničkapeníze na cestučelovka, doklady. Mohou se hodit trekkingové hole.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Horydoly.cz Hřebenovka Orlických hor

LYŽAŘI Ze Šerlichu do Říček

CYKLISTÉ Okolo Orlických hor

CYKLISTÉ Z Deštného na Velkou Deštnou

TURISTÉ Pevnosti Orlických hor

TURISTÉ Na přechod Orlických hor stačí jeden den

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Vaše postřehy z návštěvy
Dobrý den,vaše postřehy z návštěvy nechávejte na adrese http://www.military.cz/opevneni/postreh_bunkru.asp?ID=414&typ=postrehDěkuji
  • Autor Václav Bartoš
  • Datum a čas 30.8.2006 15:47
Reaguj
Re: Jeďte tam hned
Ano, je to pravda. Dobrošov je tak nějak nejvíc na ráně. Pro ostatní pevnosti to ale tolik neplatí - horší dostupnost a tak. Jen je o prázdninách nebezpečí, že tam zároveň s Vámi dorazí nějaký tábor nebo něco ještě horšího :o)). Během školního roku by jste museli mít smůlu, aby jste potkali školní výlet nebo něco podobného...
Reaguj
jeďte tam hned
Bunkry doporučuji navštívit co nejdřív, kdy tam není moc lidí. protože v létě se na Dobrošově stály fronty na vstupenky.
  • Autor Anna Hochová
  • Datum a čas 10.4.2003 09:10
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Nová lezecká oblast vznikla u Mnichovic ve třech starých lomech pod Budíkovem. Miniaturní lezení poskytne vše, po čem prahne horolezcovo srdce v bezútěšné krajině bez skal.... celý článek

Průzkum digitálního světa her a sportovního sázení ve Frumzi a dalších kasinech

Vinicius je novou legendou Realu a vycházející světovou hvězdou

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Etapák - koloběžky Javorník 16.-19.5. 16.5.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 17.-18.5. 17.5. 17:00
Den fascinace rostlinami Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.5.
Cidlina - splutí Žehuň 18.5.
Silesia - cyklomaraton Opava Horská kola 18.5.
Berounka - vodácký maraton Dolany   18.5.
Běhej lesy Brdy Skořice 18.5.
Závody ve šplhu Křivoklát 18.5.
Leontýn - den otevřených dveří Křivoklát, Leontýnský zámeček 18.5. 13:00

Diskuse

Earnesthaide OLanebal, 19.5.2024 23:05, 25 příspěvků
Shanebal Timsothyenush, 19.5.2024 22:40, 43 příspěvků
dflfvrve generic, 19.5.2024 22:10, 43 příspěvků
feafncoq drug, 19.5.2024 21:44, 207 příspěvků
iyckjdab pharmacy, 19.5.2024 21:28, 24 příspěvků
IsmaelEvirm Earnestmar, 19.5.2024 21:23, 25 příspěvků
jrpvaotl tablets, 19.5.2024 20:55, 207 příspěvků
Dichaelrerce Stephenjense, 19.5.2024 20:52, 43 příspěvků
INU Honza, 19.5.2024 20:40, 1 příspěvek
axcuulnl drug, 19.5.2024 19:23, 26 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20