Doprava
Městečko Zbiroh leží na rychlíkové železniční trati Praha - Beroun - Plzeň. Z nádraží v Kařezu je to na náměstí šest kilometrů. Další kilometr chůze do kopce po červené nebo zelené značce nás dovede k hradu. Do Zbiroha lze přijet také autem či autobusem po dálnici. Parkoviště je kousek od zámecké brány.
V roce 1469 byla v hradní kapli vyhlášena církevní klatba na krále Jiřího z Poděbrad.
V roce 1621 po bitvě na Bílé hoře zde byli vězněni čeští pánové, kteří později přišli na Staroměstském náměstí o hlavy.
Slavné české rody
Zbiroh patřil během staletí nejslavnějším českým rodům Drslaviců, Rožmberků a Kolowratů. Po Kolowratech přišli Šternberkové, Lobkowicové a také sám císař Rudolf II.
První písemná zmínka o hradě pochází z roku 1230. Je ovšem velmi pravděpodobné, že kamenný hrad Zbiroh stál již okolo roku 1150 a možná ještě dříve. Napovídá tomu neobvyklá strážní věž typu bergfrit. Tímto způsobem se stavělo především v dalekém Sasku.
Nejhlubší a nejtvrdší studna
Kromě staré věže je největší zajímavostí Zbiroha studna. Její hloubka 152 metrů ji řadí mezi nejhlubší středověké studny v Evropě. Při tom je ražena v jednom z nejtvrdších nerostů buližníku.
Pověst říká, že je spojená tajnou chodbou s kilometr vzdáleným rybníkem Flusárem. Hydrologové chodbu nenašli, ale odhadují, že vody rybníku a studny jsou propojené.
A ještě jedna pověst se ke Zbirohu váže. Je to jedna z lokalit, kde by mohla být ukryta Jantarová komnata, kterou Němci ukradli za druhé světové války v Rusku.
Novodobá historie je pestrá
V roce 1868 byl Zbiroh spíš zámkem než obranným hradem. V té době ho koupil železářský a železniční podnikatel baron Bethel Henry Strousberg. Razantně jej přestavěl během let 1869–70. Předhradí bylo nově postaveno v novorenesančním stylu berlínským architektem Augustem Orthem.
Baron Strousberg však brzy zkrachoval a zámek byl věřiteli vydrancován. Dokonce byly některé jeho části, například oranžerie, rozebrány a odvezeny.
V roce 1879 prázdný zámek koupili Colloredo-Mansfeldové, v jejichž držení byl až do roku 1945. Bydleli zde však jen občas. Zato malíř Alfons Mucha s rodinou obýval celé patro ve východním křídle v letech 1912 až 1928. Ve velkém sálu namaloval slavnou a kontroverzní Slovanskou epopej.
V letech 1943–1945 byl zámek sídlem štábu německých vojsk SS. Po roce 1945 se do něho nastěhovala Československá lidová armáda. Komunističtí vojáci pod sovětským velením ho opustili až v roce 1991. Poté byl předán městu Zbiroh a to jej prodalo současnému majiteli Gastro Žofin.
Čtěte o dalším výletu: Zbiroh a tajemný zámek
HOROLEZECTVÍ Ztracená skalka u Zbiroha
Zobrazit místo Turistika na větší mapě
Hrady a zámky na Horydoly
Andělská hora
Bělá pod Bezdězem
Berštejn
Bezděz
Bormio (Itálie)
Budyšín/Bautzen (Německo)
Carcassonne (Francie)
Děvín
Eilean Donan (Skotsko)
Falkenburk
Falkenstein (Rakousko)
Firmian (Itálie)
Herštejn Starý
Hořovice
Chillon (Švýcarsko)
Choustník
Kadaň
Kamenice nad Lipou
Kostelec nad Černými lesy
Kostelní Bříza
Klenová
Košťálov
Křivoklát
Kuřivody
Leontýnský zámeček
Líšno
Lužany
Neuschwanstein a Hohenschwangau (Německo)
Nottingham (Anglie)
Nový hrad Kunratice
Pecka
Písek
Přimda
Rabí
Ralsko
Skokloster (Švédsko)
Staatz (Rakousko)
Sychrov
Sion
Světce
Tetín
Tower (Anglie)
Vadstena (Švédsko)
Valdek 1
Valdek 2
Zbiroh 1 a Zbiroh 2
Zborov (Slovensko)