Nepochybně k tomu přispěla i existence uranových dolů, spojených s trestaneckými lágry, ve kterých si své prožilo i množství nevinných, jen z politických důvodů odsouzených muklů. Názvy jako Bytíz, Lešetice, Vojna dodnes pamětníkům naženou husí kůži.
Jako někdejší geolog na Bytízu živě pamatuji, jak šedesátiletí političtí vězni museli smekat a zdravit dvacetileté příslušníky Vnitřní stráže ministerstva vnitra, odpočítávali se a pochodovali prostorem, obehnaným elektrickými a ostnatými dráty.
Nutno nezapomínat. Avšak na druhou stranu se tu dnes můžeme toulat Chráněnou krajinnou oblastí Brdy.
Stradočeské zázraky přírody
Odborníci nazávají Brdy ostrovem horské přírody uprostřed Čech a charakterizují: krajina, v jejímž středu neobjevíte žádné stavby. Oblast pramenná, v jejíchž čistých tocích se třou mihule potoční a vranky obecné a pod jejímiž balvany se schovávají raci kamenáči. S příchodem léta se zdejší louky zamodrají květy kosatců sibiřských, později pak lokality Tok a Jordán zfialovějí květy vřesu. Zdejší rozlehlé lesy si za svůj domov vybral orel mořský nebo čápi černí.
Ocenění Brd jako přírodního skvostu dokládá i zařazení do soustavy chráněných území Natura 2000. Je zde vymezeno celkem 16 významných lokalit, zajišťujících ochranu přírodních stanovišť živočišných a rostlinných druhů.
Příroda však není vše, co nás může v Brdech zaujmout. Chráněná krajinná oblasti Brdy je zajímavá i pro zájemce o geologii a geomorfologii, svérázné je také zdejší lidová architektura.
Lidová architektura a stará řemesla
Ze dřeva, hlíny a slámy vznikaly stavby, některé dochované až z 18. století. Najdeme je v Nových Mitrovicích, Mítově, či Železném Újezdu. S osídlením souvisejí i tradiční řemesla, vesměs navazující na těžbu dřeva. Kromě samotného kácení tu probíhala výroba dřevěného uhlí v milířích, ale i dehtu a kolomazi.
Z dřevěného popela se získávala potaš, užívaná při výrobě skla. Kromě lidové architektury můžeme v oblasti obdivovat také památky architektonické a církevní, například ve Spáleném Poříčí.
Rekonstruovaný hotel Brdy Spálené Poříčí
Tady se nabízí také možnost ubytování - ať už dorazíme na víkend, či na celou dovolenou.
Nedávno tu byl uveden do provozu rekonstruovaný Wellness hotel Brdy, vhodný jak pro odpočinek, tak jako východisko pro pěší i cyklistické výlety, poznávání přírody i historie a památek.
Čerstvě rekonstruovaný objekt nabízí komfortní pokoje, restaurant v původně barokním prostoru a kavárnu s vlastními pamlsky. V nejbližší době přibude i wellness se vším, co k tomu patří. Management hotelu disponuje i dopravní společností, takže veškeré nároky na dopravní služby může řešit vlastními kapacitami. Může tak nabídnout zájemcům několik typů pobytových balíčků, určených pro různé skupiny, jako zájmové kluby, seniory, školní, firemní, či odborné skupiny.
Hotel je situován prakticky ve středu města, jen pár stovek metrů od náměstí s kostelem svatého Mikuláše, zámku Spálené Poříčí, fary a děkanství, kde pobýval Jindřich Šimon Baar, židovského hřbitova a dalších pozoruhodných objektů.
Přes dvůr naproti hotelu zve k prohlídce Špejchar Ve Dvoře. Budova z 18. století bývala součástí zámeckého velkostatku a k původním účelům sloužila až do konce 20. století. Dlouho chátrala, a teprve v letech 2004 - 2010 došlo k rekonstrukci, jež vytvořila prostory k výstavám a stálé expozici historické zemědělské techniky i života v kraji v minulých staletích.
Opravdový unikát - soubornou výstavu kresleného humoru z ateliéru Jiřího Wintera Neprakty najdeme v nejvyšším podlaží.
Spálené Poříčí je současně vhodným východiskem k celé řadě vycházek a výletů – například Za mlynáři od Bradavy, Loukou i lesem za pohádkou, či stezkou, nazvanou Spálené Poříčí – práh Středních a Třemšínských Brd. Další hosty do Wellness hotelu Brdy přiláká jistě i samotné léto, nebo třeba úroda hub.
Zobrazit místo Turistika na větší mapě