Nejvyšší kopec příbramské pahorkatiny Vojna (667 m), osada Vojna na jeho úpatí a nedaleká říčka Litavka se staly němými svědky československé komunistické zvůle pod vedením sovětských zločinců.
Tábor Vojna byl vybudován pro německé válečné zajatce, kteří zde byli od roku 1947 do 1949. Ihned po odjezdu poražené německé armády do vlasti ho nastupující komunistický režim využil jako tábora nucených prací a později vězení pro politické vězně. Vězni byli nuceni k otrocké práci při těžbě uranové rudy v příbramských dolech. Všechen uran odtud, stejně jako z ostatních českých a moravských ložisek, byl odvezen do Sovětského svazu.
Arbeit macht frei = Prací ke svobodě
Nejprve byli na Vojně internováni vězni bez soudu a pouze z politických důvodů. V roce 1951 byl Tábor nucených prací Vojna přeměněn v Nápravně pracovní tábor Vojna a ten fungoval do roku 1961. Byli sem umístěni podle dobového tisku "...nejnebezpečnější, zvláště státně bezpečnostní zločinci...". Ve skutečnosti se sem dostali stoupenci demokracie odsouzení nejednou ve vykonstruovaných procesech na 10 a více let, nejčastěji za velezradu, pokus o velezradu, napomáhání k velezradě, vyzvědačství, pokus o nedovolené opuštění republiky a podvracení lidově demokratického zřízení. K nim soudy posílali vězně kriminální, retribuční a odsouzené za černý obchod. Po celou dobu stoupal počet vězňů na Vojně od pěti set do patnácti set.
Později byl nedaleko Vojny vybudován dvakrát větší tábor Bytíz. Sloužil ke stejnému účelu otrocké práce na uranu jako Vojna a byli v něm zavřeni stejní lidí. Díky úbytku vězňů po amnestii byla Vojna roku 1961 zrušena a zbytek vězňů byl převelen na Bytíz.
INFO: Památník provozuje Příbramské hornické muzeum a Mrtví na Bytízu a Vojně
Návštěvní doba památníku Vojna
leden–březen: úterý–pátek 9–16 hodin, poslední prohlídka v 15 hodin
duben: úterý–neděle 9–17 hodin, poslední prohlídka v 16 hodin
květen–červen: úterý–pátek 9–17 hodin, poslední prohlídka v 16 hodin; sobota–neděle 9–18 hodin, poslední prohlídka v 17 hodin, do vybraných expozic v 17.30 hodin
červenec–srpen: úterý–neděle 9–18 hodin, poslední prohlídka v 17 hodin, do vybraných expozic v 17.30 hodin
září–říjen: úterý–neděle 9–17 hodin, poslední prohlídka v 16 hodin
listopad–prosinec: úterý–pátek 9–16 hodin, poslední prohlídka v 15 hodin
Koncentrační tábory na Horydoly
KOMUNISMUS Jáchymovské peklo a Doktor Máj z lágru (Jáchymov)
KOMUNISMUS Památník Vojna (Příbram)
KOMUNISMUS Jeden malý zapadlý komunistický koncentrák (Sýrovice)
NACISMUS Krvavá dozorkyně, dříve bavorská selka (Svatava)
NACISMUS Malý eficientní koncentrák a Česká socha vítá (Mauthausen)
NACISMUS Pieta v terezínském koncentráku (Terezín)
NACISMUS Schindlerův seznam (Krakov)
Více k tematu: Nový fenomén dark tourism a Nejtemnější turistický cíl
Zobrazit místo Turistika na větší mapě