Doprava
Vlakem nebo autobusem, protože obec leží na hlavních tratích. Autem až k rybníku pod Zelenou horou, kde je dost místa k parkování. Nahoru na Zelenou horu vede žlutá turistická značka.
Kam jinam
Ve vesnici Veselíčko pět kilometrů od Žďáru si můžete poslechnout jeden z posledních orchestrionů. Tato dřevěná almara stará před sto padesát let stojí v místním hostinci a na přání vám zahraje osm písniček.
Přinášíme internetové odkazy, které jsme mu zaslali a mohly by mu být k užitku.
Krátká vycházka a dlouhá prohlídka kostela vás čekají na Zelené hoře u Ždáru nad Sázavou. Tady na Vysočině, daleko od dnešních kulturních center, vyrostla v roce 1720 stavba, která se o necelých tři sta let později dostala do seznamu celosvětového kulturního dědictví UNESCO.
Číselná magie
Od zámku ve Žďáru stoupáme do prudkého kopce, až se před námi zjeví bíle omítnutá zeď a nad ní špičatá věž. Vejdeme dovnitř a ocitáme se jakoby v jiném světě. Architekt Santini tu stvořil na základě čísla pět dokonalé dílo. Pěticípá hvězda je půdorysem kostela, který obkružuje deseticípá chodba ambitu s pěti branami a pěti kaplemi.
A to ještě nevidíme na první pohled všechno. Projekt byl tak promyšlený, že kdybychom vztyčili nad ambitem imaginární polokouli, její pól by byl v místě pěticípé hvězdy na věži kostela. Jediný zdánlivě rušícím prvkem je anděl, který se dívá skrze dalekohled někam bokem. Ani směr jeho pohledu ovšem není náhodný. Sleduje totiž Polárku, jedinou hvězdu na obloze, která nemění během roku svoji pozici na nebi.
A proč ono číslo pět? Nejde o kabalu, židovskou hvězdu nebo nějaké tajné znamení, ale o atribut Jana Nepomuckého. Když ho jako zpovědníka, který nechtěl vyzradit tajemství, shodili z Karlova mostu do Vltavy, prý se ve vodě objevilo právě pět hvězd.
I deset rohů ambitu má svůj smysl. Symbolizuje deseticípou mariánskou hvězdu a zároveň tedy sepětí kláštera ve Žďáru a dnes zaniklého kláštera v Nepomuku. Ve výzdobě při pečlivé obhlídce najdeme i osmicípé hvězdy, které odkazují na zde usazený cisterciácký řád.
V barokní době, ze které pochází kostel na Zelené hoře, Jan Nepomucký načas nahradil v roli českého patrona svatého Václava. Nebylo to nadlouho, ale z jeho kultu zbyla pozoruhodná památka.
Dopis prezidentovým spolupracovníkům Jiřímu Weiglovi, Ladislavu Jaklovi a Petru Hájkovi:
"Vážení pánové, pro doplnění znalostí o Janu Blažeji Santinim-Eichlovi, který postavil kapli svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, kláštery Plasy, Kladruby, Želiv a Sedlec u Kutné Hory a který je jedním z nejoriginálnějších zjevů české architektury vůbec, doporučuji následující internetové odkazy:
- Dílo J. B. Santiniho
- Obsáhlá monografie
- Stručné uvedení do tematiky a životopis
- Cyklotrasa Po stopách Santiniho
- Santini na Wikipedii
Věřím, že tato malá rešerše bude panu prezidentovi k užitku, aby mohl vhodným způsobem dát do pořádku onu nepříjemnou záležitost, která se stala nedávno ve Žďáru nad Sázavou."
Prezident republiky Václav Klaus totiž podle internetového serveru iDNES při nedávné návštěvě Žďáru nad Sázavou uvedl, že pro něj je Zelená hora u Nepomuku neznámá, a podivil se, proč o tak krásné památce neví.
Zobrazit místo Turistika na větší mapě