Černošice, čtvrť bohatých, zbohatlíků a předměstské chudiny, žije tento víkend Mariánskou poutí. Lákadlem pro milovníky středočeské vlastivědy je vila Tišnovských. Ne že by to byl architektonický skvost nebo historicky významná budova, ale ukazuje jak se žilo bohatým za kapitalismu, chudým za socialismu a jak je teď vytlačují úředníci.
Vila Tišnovských je otevřená právě teď pro veřejnost, protože po celý víkend v ní probíhá výstava nazvaná Černošice - vztah k místu.
Návštěvník si může prohlédnout nejen moderní umění umělců, kteří v Černošicích u Berounky kousek za pražskými hranicemi žijí, anebo k nim mají úzký vzah, ale také prostory po právě vystěhovaných nájemnících. Někteří zde dokonce ještě bydlí.
Upřímně: Na chodbách to nepěkně smrdí, úředníci se už nastěhovali do některých bytů za ošklivé papundeklové dveře a na zeď přitloukli píchačky. Umělecké artefakty mají velmi kolísavou úroveň. Výstava korporátního designu Černošic a architektonické studie na přestavbu vily Tišnovských jsou spíše prezentací radnice, co všechno pro obytele dělá. Stejně ale dům za návštěvu rozhodně stojí.
Kolaborant nebo vlastenec?
Vila Tišnovských byla dostavěná okolo roku 1930. Nechali si ji postavit Marie a Antonín Tišnovští od architekta Františka Kaňky a stavitele Františka Havla z pražského Smíchova.
Antonín Tišnovský zbohatnul jako špeditér, dnes bychom ho označili za majitele dopravní firmy. Asi využil stavebního boomu ve ve 20. letech v Praze a okolí.
Dům postavil nejen pro sebe a svoji rodinu, ale zároveň na výdělek. Velká dvoupatrová vila se zahradou byla projektovaná pro nájemní bydlení jako malý a útulný činžák.
Jenže potom přišla světová krize a z Antonína Tišnovského se stal černošický taxikář. V roce 1945, těsně po 2. světové válce, byl utlučen v místním hotelu Slánka k smrti. Důvodem bylo jeho údajné kolaboranství s nacisty.
Jiný příběh této události vypráví fotograf Petr Králík, který v Černošicích střídavě žije a na výstavě prezentuje své snímky místní spodiny: "Antonín Tišnovský se stal během války černošickým četníkem. Zaměstnancem státu. Chodila mu proto do rukou udání místních obyvatel mezi sebou - kdo načerno chová prase, kdo co řekl v hospodě a podobně. Četník Tišnovský se proto dohodl s nadřízeným gestapákem, že jsou to blbosti, o které se Říše nemusí zajímat, a házel všechna udání do koše. Je faktem, že nikdo z Černošic nešel za udání od souseda do vězení ani koncentráku. Jenže po válce se začaly vyřizovat účty, lidi překotně vstupovali ke komunistům, zamazávali staré hříchy z okupace a četník Antonín Tišnovský toho hodně věděl. Proto ho v hospodě sousedé umlátili k smrti."
RECEPT Domácí kuchařka Magdaleny Dobromily Rettigové vyšla 1868 v desátém vydání. V předmluvě píše Antonie Dušánková: "Podáno jest vše tak zřetelně a tak srozumitelnou řečí, že i pouhá začátečnice, zdravým rozmyslem nadaná, bez další... celý článek
TIP HORYDOLY Tři díly výpravné knihy Zmizelá koleje, zmizelé nádraží, vyprávějí o významných železničních tratích, které byly zrušeny nebo přeloženy. Mnohé úseky železnic můžeme vystopovat v terénu ještě dnes.
AKTUALIZACE Zimní Polsko je lákavé především pro lyžaře, kteří bydlí nedaleko a zároveň chtějí poznat něco jiného. Nevýhodou polských svahů je menší množství sněhu. Jsou orientované nejčastěji na severní a tedy návětrnou
Online kasino Rabona je zajímavým místem pro milovníky hazardu, protože nabízí široký výběr her a atraktivní bonusy. Nicméně i ti nejzkušenější hráči se mohou dopustit chyb, které mohou ovlivnit jejich herní zážitek
V ranním oparu se tyčí silueta monumentálního hradu. Mrazivý vzduch štípe do tváří a pod nohama křupe čerstvě napadaný sníh. Karlštejn v zimě odhaluje svou jinou, tajemnější tvář. Zatímco v létě se zde musíte