Černošice, čtvrť bohatých, zbohatlíků a předměstské chudiny, žije tento víkend Mariánskou poutí. Lákadlem pro milovníky středočeské vlastivědy je vila Tišnovských. Ne že by to byl architektonický skvost nebo historicky významná budova, ale ukazuje jak se žilo bohatým za kapitalismu, chudým za socialismu a jak je teď vytlačují úředníci.
Vila Tišnovských je otevřená právě teď pro veřejnost, protože po celý víkend v ní probíhá výstava nazvaná Černošice - vztah k místu.
Návštěvník si může prohlédnout nejen moderní umění umělců, kteří v Černošicích u Berounky kousek za pražskými hranicemi žijí, anebo k nim mají úzký vzah, ale také prostory po právě vystěhovaných nájemnících. Někteří zde dokonce ještě bydlí.
Upřímně: Na chodbách to nepěkně smrdí, úředníci se už nastěhovali do některých bytů za ošklivé papundeklové dveře a na zeď přitloukli píchačky. Umělecké artefakty mají velmi kolísavou úroveň. Výstava korporátního designu Černošic a architektonické studie na přestavbu vily Tišnovských jsou spíše prezentací radnice, co všechno pro obytele dělá. Stejně ale dům za návštěvu rozhodně stojí.
Kolaborant nebo vlastenec?
Vila Tišnovských byla dostavěná okolo roku 1930. Nechali si ji postavit Marie a Antonín Tišnovští od architekta Františka Kaňky a stavitele Františka Havla z pražského Smíchova.
Antonín Tišnovský zbohatnul jako špeditér, dnes bychom ho označili za majitele dopravní firmy. Asi využil stavebního boomu ve ve 20. letech v Praze a okolí.
Dům postavil nejen pro sebe a svoji rodinu, ale zároveň na výdělek. Velká dvoupatrová vila se zahradou byla projektovaná pro nájemní bydlení jako malý a útulný činžák.
Jenže potom přišla světová krize a z Antonína Tišnovského se stal černošický taxikář. V roce 1945, těsně po 2. světové válce, byl utlučen v místním hotelu Slánka k smrti. Důvodem bylo jeho údajné kolaboranství s nacisty.
Jiný příběh této události vypráví fotograf Petr Králík, který v Černošicích střídavě žije a na výstavě prezentuje své snímky místní spodiny: "Antonín Tišnovský se stal během války černošickým četníkem. Zaměstnancem státu. Chodila mu proto do rukou udání místních obyvatel mezi sebou - kdo načerno chová prase, kdo co řekl v hospodě a podobně. Četník Tišnovský se proto dohodl s nadřízeným gestapákem, že jsou to blbosti, o které se Říše nemusí zajímat, a házel všechna udání do koše. Je faktem, že nikdo z Černošic nešel za udání od souseda do vězení ani koncentráku. Jenže po válce se začaly vyřizovat účty, lidi překotně vstupovali ke komunistům, zamazávali staré hříchy z okupace a četník Antonín Tišnovský toho hodně věděl. Proto ho v hospodě sousedé umlátili k smrti."
CLIMBING GUIDE Pět horolezeckých cest vede na Čertovu skalku poblíž rozhledny Bára nad Chrudimí. V levé části vedou borháky zajištěné cesty, které končí masivními slaňovacími řetězy. Pravá část je lámavá a neleze... celý článek
RIVER GUIDE Klabava je středně velká řeka, která stéká z nejvyšších hřebenů Brd do Berounky pod Plzní. Vodácky je velmi zajímavá na všech částech, ale bohužel se na ní rychle mění průtok.
Cestování lze v současné době chápat z mnoha různých perspektiv a úhlů. Někdo má raději cestovat sólo například autostopem, jiný si vychutnává drinky na pláži v tropické destinaci. Tak či onak je dobré se
Chata či chalupa je místem klidu a úniku od civilizace. Ať už jde o rodinné dědictví nebo váš vysněný útočiště v přírodě, dříve nebo později přijde čas na renovaci. Po letech používání se
Legendární dálkový běžecký závod Krkonošská 70 oslaví 8. března jubilejní 70. ročník. Jeden z nejstarších tuzemských lyžařských závodů na běžkách se poprvé uskutečnil v roce 1955. V současnsti je součástí seriálu Stopa pro