
Dolní Střela, když teče dost vody
Řeka Střela má pro vodáky čtyři kouzelné úseky - horní potůček na přehradou Žlutice, meandrovitý potok do Rabštejna, kamenitá říčka do Mladotic a bytrá řeka ústí do Berounky. Letos jsme si vybrali splutí dolního toku, když se nahoře konaly každoroční podzimní závody.
STŘELA
Plasy - Liblín
Obtížnost: ZWC-WW 1, 18 km plavby, 3 hodiny jízdy
Charakter: Přehledná rychlá řeka.
Nebezpečí: Samozáchrana je bez problémů.
Doprava: V úvahu přichází jen auto. K řece se lze dostat na mostech Plasy, Nebřeziny, Dolní Hradiště, Borek a Liblín. S nafukovací kanoe je možné přijet vlakem či autobusem do Plasů a vrátit se autobusem z Liblína. Spoje jsou ovšem řídké.
Znalosti: Kormidelník musí bez potíží ovládat loď, všichni plavou.
Tábořiště: Zátiší a Máj Plasy, Na střelnici Liblín.
Půjčovny: H20, Půjčovna lodí, Vo-Fr, U Čerta Plzeň, Dronte Liblín
Doporučené vybavení: Plastová nebo nafukovací kanoe či kajak, pádlo, plovací vesta, helmy, házečka, neoprenové botičky, funkční prádlo, malý lodní pytel na drobnosti, mapa, mobil, vodovzdorné hodinky, lékárnička, mobil, jídlo na cestu, horký nápoj v termosce.
Na závody Českého poháru vodáků, který se koná na atraktivním skalnatém úseku Střely z Rabštejna do Mladotic, se vypouští voda z přehrady Žlutice na horním toku. Než nadlepšená hladina doputuje níže po řece, nějakou dobu to trvá.
Letos ve Žluticích otevřel kohouty v deset hodin večer a vlna dorazila za osm hodin, tedy v šest ráno. Pak už se jen plnilo koryto a závodníci se pouštěli do branek mezi vlnami jeden po druhém.
My jsme si počkali na odpoledne a vyrazili z Plas až ve tři hodiny odpoledne. Po třech hodinách pádlování jsme za soumraku dojeli na impozantní ústí Střely do Berounky.
Pořadatelé vodáckých závodů odhadují příchod nadlepšené vody na jednotlivých místech takto:
Žlutice 0 hod
Čichořice 4-5 hod
Rabštejn 8-9 hod
Mladotice 12-13 hod
Plasy 14-16 hod
ústí do Berounky 18-20 hod
VIDEO Dolní Střela na kajaku a kanoi
Na velkém bezplatném parkovišti u kláštera Plasy parkuje několik vodáckých dodávek, kombíků a přívěsných vozíků. Není tady tak plno jako v Rabštejně, ale o to příjemněji a veseleji. Tady nikdo nezávodí, všichni jsme jen vodní turisté, kteří se chtějí svézt na nepříliš těžké vodě.
Vklouzneme do řeky a pádlujeme po zakalené vodě. Hodně pršelo a do toho přišla voda vypuštěná z přehrady, která čistí koryto od letní špíny a prachu.
Ihned se noříme do lesů a mokrých luk, údolí se nenápadně, ale neúprosně prohlubuje. Rychlost proudu je příjemně velká, ale zároveň stále bezpečná. Těch několik málo padlých stromů stačíme dobře prohlédnout a všechny přejedeme, podjedeme, nebo objedeme.
Dva sjízdné jezy, jeden rozbořený a dva splavy
První povyražení poskytne amatérsky postavený splav na konci chatové osady, který jsme ani nenašli v oficiální říční kilometráži.
Hned za prvním mostem na nás čeká šikmý jez Nebřeziny. Dá se splout v podstatě kudykoliv, ale lepší je si předem najít proudnici mezi stromy a ostrůvky pod ním.
Následuje deset kilometrů plavby v opuštěném údolí, občas pobaví peřejka, meandr, nebo zúžení a zrychlení toku.
Za dalším mostem se zjeví Chaloupkův jez. Je podobný jako předchozí jez v Nebřezinách, ale na rozdíl od něj se dá splout opravdu kdekoliv. Prohlídka je samozřejmě doporučení hodná.
Zleva přiteče Kralovický potok a hned za ústím následují rychlé zatáčky doprava doleva, které po sobě zanechal protržený Piplův jez.
Za posledním mostem na Střele si můžeme naposledy pohrát s vlnkami na nízkém kamenném splavu pod Borkem. Pak už jenom rychle splujeme do Berounky. My jsme měli vysoký stav a Berounka na nás udělal velký dojem, jako široká řeka s rychlým proudem. Po kilometru plavby na Spojených rybnících berounských vystupujeme vpravo v Reggae kempu Na střelnici. Ze zdejší hospůdky by měl Bob Marley určitě radost a vůně trávy by si jistě užil i v uplakaném deštivém večeru.
Dolní Střela - kilometráž
16,5 Plasy, most silniční, klášter
14,7 splav
13,9 Kaznějovský potok ústí zprava
13,6 most silniční
13,4 Nebřeziny, jez výška 1,7 m
4,0 Dolní Hradiště, most silniční
3,4 Chaloupkův mlýn, jez výška 1,8 m
1,2 Kralovický potok ústí zleva
1,1 Piplův mlýn, zbytky jezu, peřej
0,6 Borek, most silniční
0,4 splav
0,0 Střela ústí do Berounky + 1 km Liblín (tábořiště) + 0,2 km most silniční
Diskuse
Diskuze k článku
Střela večer
Taky jsme to jeli ale přijeli jsme až za tmy k Piplovu mlejnu a tam jsme na mostě končili. Tak to dělá hodně vodáků.
- Autor vodák Marek
- Datum a čas 21.9.2016 00:56

Kryptoturistika: v čem spočívá tento zvláštní fenomén?
Velikonoční zvyky. Ježíš Kristus navazuje na pohany
Může se hodit
Nejčtenější články

Totes Gebirge skitour: Appelhaus a Pühringerhütte

Za snowbikovým guru do Obertauern
Kocába - vodácký průvodce

Vaše data a servery v bezpečí za ještě dostupnější cenu. Coolhousing snižuje ceny u služby server housing

Jaké herní příležitosti nabízí Pari-Match svým hráčům?
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Král Záhoria - cyklomaraton | Skalica | Horská kola | 19.4. | |
Krakonošovo Labíčko | Labe, Vrchlabí | Divoká voda | 19.4. | |
Půlmaraton | Pardubice | Běh, koloběžky, vozíčkáři | 19.4. | |
Jizerské hory Trail Run | Severák | 19.4. | ||
Mastník - splutí | Sedlčany, kasárna | 20.4. | ||
Pohár Plzeňského kraje XCO | Město Touškov | Horská kola | 20.4. | |
Velikonoce v hornickém domku | Příbram, muzeum | 7.-20.4. | 20.4. | |
Velikonoce | Česko | 21.4. | ||
Seakayak - fotovýstava | Praha, Leica | 4.3.-21.4. Fotografoval Martin Bouzek | 21.4. | |
Neznámá země | Zlín | 22.-30.4. Cestovatelský festival | 22.4. |
Diskuse
statia | StevenIdoca, 19.4.2025 7:17, 120 příspěvků |
Check this out of order | delta 9 gummies, 19.4.2025 6:21, 1 příspěvek |
Enquire about this out of... | delta 9 gummies, 19.4.2025 5:19, 13 příspěvků |
I would like to place an ... | CurtisTom, 19.4.2025 5:07, 1 příspěvek |
Smrt - upřesnění | Horydoly, 18.4.2025 16:58, 14 příspěvků |
Smrt | Anton, 18.4.2025 14:55, 14 příspěvků |
Smrt | Honza, 17.4.2025 15:49, 14 příspěvků |
Mobilní kasino | miroslavrybar, 17.4.2025 10:15, 12 příspěvků |
Labe | vodák Marek, 17.4.2025 1:00, 1 příspěvek |
Smrt | Horydoly, 16.4.2025 17:45, 14 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Trhy na Mariánském náměst... | Horydoly , 19.4.2025 2:52 |
Velikonoční speciály potě... | Horydoly , 19.4.2025 2:49 |
Velikonoce v jižních Čechách | Horydoly , 19.4.2025 2:44 |
Přihlaste se na Zažít měs... | Horydoly , 17.4.2025 2:28 |
Shrnutí lyžařské sezony 2... | Horydoly Open, 16.4.2025 18:28 |
Re: Pražský veletržní areál | Horydoly , 10.4.2025 0:45 |
Jak Bosch eBike Systems s... | Horydoly , 7.4.2025 11:00 |
Špindlerův Mlýn startuje ... | Horydoly , 5.4.2025 0:33 |