Město Český Brod, které udiví svými památkami, založil pravděpodobně již v první polovině dvanáctého století na Trstenické stezce biskup Jan I.
Brod přes Šemberu
Šlo o trhovou osadu na důležité cestě spojující Prahu s jižní a východní Evropou. Volba místa byla naprosto logická. Brod přes říčku Šemberu, den cesty z Prahy i do Kouřimi. Kolem roku 1268 se město jmenovalo Biskupův Brod.
Historické jádro ukazuje domy středověkého původu, mnohé mají sklepy a přízemí gotické, zdivo prvních pater již renesanční. Podzemní prostory jsou jednou z největších zajímavosti. Jeho nepatrná část je přístupná z městského informačního centra, někdejší radnice.
Kam vedou podzemní chodby?
Můžete poznat asi sto padesát metrů katakomb, které zpřístupnila parta místních nadšenců. Kamenné klenby, patrně z patnáctého století, tajemně mlčí. Nic neprozradí ani plány podzemí; do dneška se nezachovaly. Jen malý náznak chodby směřuje kamsi ke kostelu svatého Gotharda.
Dnešní gotický chrám navazuje na původně románský kostelík. Nemá kryptu, ani žádné jiné podobné prostory. V případě významného chrámu je to podivné. Na další odkrytí chodem nejsou peníze, a tak až čas ukáže, zda nenápadná chodba z radnice vede skutečně kamsi pod kostel.
Bitva u Lipan
Nedalekou Lipskou horu známe všichni z hodin dějepisu. 30. května 1434 zde došlo ke známé bitvě, kde se ustkala vojska katolické i kališnické šlechty s polním vojskem sirotků a táborů. Údajně při ní zahynul Prokop Veliký. Jsou i náznaky, že Prokop koncem bitvy nenápadně zmizel a panská jednota ho, spíše náhodou, možná i zradou, zajala až kdesi za Úvaly.
Na vrcholu kopce stojí od roku 1881 pískovcová mohyla. V roce 1939 byla svědkem přísahy věrnosti vlasti, kterou skládali dvacet tři generálové Československé armády. Patnáct z nich se osvobození od německých okupantů nedožilo. V okolí památníků je klid jakoby vyzývající k tichému zamyšlení. Nejen nad husitskými válkami, ale i nad všemi dalšími. Panoramatická vyhlídka od Českého Středohoří přes Říp až po Krkonoše náladu k úvahám o všemožných souvislostech nenápadně podporuje.
Druhá světová válka
V budově českobrodského gymnázia podepsali 8. května 1946 představitelé německé brané moci definitivní kapitulaci. Méně známá epizoda z konce druhé světové války připomíná vojáky v jeepech s bílými hvězdami na kapotách.
Pololegální mise vojáků US army dorazila 8. května 1945 časně ráno do východočeských Velichovek s cílem kontaktovat polního maršála Ferdinanda Schörnera a přesvědčit ho o nesmyslnosti dalšího odporu pozemních vojsk. Nezastihli ho, neboť "hrdinný velitel" krátce před příjezdem Američanů z lázní uletěl soukromým letadlem.
Pří zpáteční cestě konvoj třiceti vozů projížděl Českým Brodem. Celkem snadno se vojákům podplukovníka Roberta Pratta podařilo zabránit vyvraždění padesáti obyvatel města a okolí. "Stateční bojovníci SS," kteří hromadnou vraždu připravovali, neměli chuť k nějakému většímu střetu s Američany. Typické pro roky po vítězném únoru 1948 je, že se poznámka o zásahu Američanů jakousi záhadou ztratila z městské kroniky.
Šumavské fotky od Českého Brodu
Český Brod stojí za návštěvu nejen kvůli historii. V okolí objevíte i překvapivě zajímavou krajinu. Třeba horní tok říčky Šembery. Romantická divočina připomíná Šumavu a řeku Vydru. Říká se, že na Šembeře vznikla nejedna profesionální fotografie, která později ozdobila nástěnný kalendář. Popisky vyprávěly o šumavské bystřině.
Zobrazit místo Turistika na větší mapě