Doporučené vybavení
Kromě houbařské výbavy je třeba na výpravách za houbami myslet také na outdoorové vybavení: pohorky lépe kotníkové, případně pevné holiny, čelovka, lékárnička, mobil s instalovanou aplikací Záchranka, čepice, dlouhé kalhoty a nepromokavá bunda, funkční prádlo, ponožky, fleece nebo softshell, horké pití v termosce, jídlo na svačinu. Mohou se hodit trekkingové hole, ve vlhku jsou dobré návleky na boty, oceníte fotoaparát.
"Každý rok v průběhu houbařské sezóny jsme nuceni vyhlásit několik pátracích akcí. Obvykle se jedná o seniory, kteří u sebe nemají mobil, a často jsou také nevhodně vybaveni a obuti. Někdy dokonce dochází i ke zbloudění houbařů z řad místních obyvatel," komentuje okolnosti většiny hledacích akcí Miroslav Güttner, náčelník Horské služby Krušné hory.
"Upozorňuji všechny houbaře, ať místní, či návštěvníky hor, že by měli mít u sebe vždy mobilní telefon a neměli by se osamoceně vydávat do složitého terénu,“ apeluje Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.
Krušné hory: Boží Dar 23. srpna
73letá žena vyšla na houby se psem a v nevhodné obuvi. Dcera na ni marně čekala u zaparkovaného auta na kraji Božího Daru.
"Podle jejích informací šla maminka jen v žabkách na kraj lesa na houby a sebou měla malého psa," popsal okolnosti Jan Šimeček, zasahující člen Horské služby. "Hned jsme začali lokalitu prohledávat pěšky, na terénních čtyřkolkách a v autech."
Pátrání bylo zpočátku neúspěšné a Horská služba se domnívala, že se žena vydala do rašelinišť. Vyžádala si tedy spolupráci policistů a hasičů. Dva policejní psi, 13 záchranářů, hasiči a policisté utvořili rojnici, která prošla obtížně schůdnými stezkami skrze rašeliniště. Poté přiletěl vrtulník s termovizí, ale ani ten nebyl úspěšný.
"Až nás turisté, kteří věděli, koho hledáme, upozornili, že ztracenou paní spatřili na kraji silnice za prohledávaným prostorem. Byla v pořádku," uvedl Jan Šimeček. "Když zabloudila, snažila se využít cest mezi rašelinou a postupně se vymotala ven."
Slovenský houbař měl letos méně štěstí: Ve Velké Fatře zkolaboval 68letý Slovák v údolí Richtárová nedaleko Starých Hor.
Krkonoše: Špindlerův Mlýn 28. srpna
70letá obyvatelka Špindlerova Mlýna se vydala sama na houby. Při tom upadla a nebyla schopná vstát. Horskou službu požádala Policie o spolupráci po desáté hodině večer.
"Paní vyrazila na houby kolem páté odpoledne. Šla prý jen do lesa u jejího bydliště. Vyhlásili jsme proto pro okrsek Špindlerův Mlýn poplach a začali jsme prohledávat cesty v terénu na čtyřkolkách a procházet cesty a jejich okolí pomocí našich psovodů se psy," uvedl Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.
Jiná skupina záchranářů vytvořila rojnici a začala prohledávat les od bydliště pohřešované osoby. Policisté mezitím projížděli cesty v širším okolí. Problém byl v tom, že žena sice měla u sebe mobilní telefon, ale na volání nereagovala.
"Záchranáři v rojnici zhruba po hodině hledání paní našli. Zjistili, že upadla a byla natolik vysílená, že nemohla vstát," popsal pátrání Pavel Jirsa. Ženu převzala Zdravotnická záchranná služba a převezla ji do nemocnice.
Krkonoše: Pec pod Sněžkou 29. září
Starší houbařka se k večeru ztratila na Dlouhém hřebenu mezi Horním Maršovem a Malou Úpou. Pátrali po ní členové rodiny, záchranáři a policisté. Právě Policie se v pozdních hodinách obrátila na Horskou službu v Peci pod Sněžkou s žádostí o součinnost.
"Podle informací od rodiny se paní ztratila na Cestníku kolem půl šesté večer. Jde o hustý lesní porost, místy těžce prostupný," uvedl Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.
Nejdříve pátrali příbuzní, pak do akce vyrazili policisté a nakonec se do terénu vypravilo šest členů Horské služby. "Pátrání se kromě terénních záchranářů zúčastnil i jeden z našich psovodů, v pohotovosti byli další dva. Ztracenou houbařku jsme hledali v lese, na cestách a lesních svážnicích."
Na jedné svážnici nakonec ztracenou paní nalezl ve 22:45 rodinný příslušník v terénním autě. Ženu vyšetřila posádka sanitky a předala ji do domácího ošetřování.
VIDEO: Dlouhý hřeben v Krkonoších během zimy