Na přechod se ženy obvykle netěší, i tak se ale musí s jeho příchodem vnitřně nějak vyrovnat. Každá žena je jiná, takže i menopauzu každá z nás vnímá a snáší trochu jinak. Zatímco u některých žen má poměrně pohodový průběh a téměř o ní neví, další do ní skočí rovnýma nohama a v průběhu dne je trápí nespočet návalů horka a pocení.
Jelikož si na příznaky menopauzy a na změny, které toto období v životě žen přináší, musíme zvyknout, je docela dobře možné, že nebudete chtít podnikat aktivity, na které jste se v minulých dobách těšily. Pokud tímto způsobem přemýšlíte o svém přechodu i vy, rychle na tyto myšlenky zapomeňte a raději hledejte cesty, jak se můžete věnovat trekingu i ve zralém věku.
Jde to, jen se hodí znát pár užitečných tipů, na které se podíváme níže.
Co je klimakterium a jak dlouho trvá
Kdy začíná menopauza a jak ji zvládnout zajímá stále více žen. Jak už ale bylo řečeno v úvodu tohoto článku, tělo každé ženy je trochu odlišné, proto nic jako jednotný věk vstupu do období menopauzy neexistuje. Obecně se uvádí, že tento čas nejčastěji přichází mezi 45-50 lety. Co se týče její délky, opět jde o velmi nespecifický údaj. Některé ženy mohou mít přechod kratší, ale intenzivnější. (Například v řádu měsíců.) Další mohou mít příznaky mírnější, ale mohou trvat i po dobu několika let.
V tomto čase dochází k útlumu funkce vaječníků, které již nezvládají každý měsíc uvolňovat nejkvalitnější vajíčka, jež jsou vhodná k případnému oplodnění. Ve své podstatě tedy ženy postupem času ztrácí svoji plodnost. Vzhledem k tomu, že v průběhu klimakteria dochází k poklesu estrogenu, tento propad hormonů mívá řadu negativních symptomů.
Menopauza a její příznaky
Příznaky menopauzy jsou poměrně dost pestré. Opět ale platí, že ne každá žena se s těmito symptomy setká. Hodně individuální je i jejich intenzita.
Nejčastěji se setkáváme s:
- Návaly horka a pocení
- Nespavostí
- Přibíráním na váze
- Náladovostí a podrážděností
- Horší kvalitou vlasů a pokožky
- Infekcemi močových cest
- Vaginální suchostí a bolestí při styku
- Únavou
A s mnoha dalšími jevy, které mohou zahrnovat i větší depresivitu a nástup úzkosti.
Jak ovlivňuje fyzický výkon?
Řada žen, které prochází menopauzou, pociťuje zvýšenou únavu. Na své koníčky tedy nemusí mít dostatek energie. Ke zlepšení situace navíc nepřispívá mnohdy ani to, že ženy mohou během menopauzy hůře spát. Spolu s poklesem fyzických sil také může docházet k větší zapomnětlivosti a ke snížení schopnosti se soustředit, takže vám najednou nemusí jít ani plánování tras a podobně.
V neposlední řadě, pokud se necítíte být po fyzické stránce dlouhodobě fit (například kvůli návalům horka a pocení) s největší pravděpodobností se budete raději zdržovat v pohodlí svého domova. A pokud ne, tyto faktory vás mohou během výletů o něco zpomalit.
4 tipy, jak zvládnout menopauzu během horské túry
Realistické cíle
Možná jste v mládí zvládaly několikadenní výpravy do hor a ani jste nemrkly. Situace se ale změnila, takže je důležité jí přizpůsobit své cíle. Například místo třiceti kilometrů můžete pro začátek vyzkoušet jen deset nebo patnáct. Jakmile budete mít alespoň přibližnou představu o tom, kolik toho zvládnete, další túry do hor pro vás budou mnohem předvídatelnější a jednodušší.
Dostatek odpočinku
I když se to někdy snadno řekne, snažte se před trekingem pořádně odpočívat, ať naberete dostatek sil. To znamená, že si nebudete vyčítat trochu delší spánek a podobně. Zbytečně se tedy během svého pracovního dne nepřepínejte a šetřete energii na výlet.
Pomocníci na cestě
Aby vás tolik netrápily vedlejší příznaky menopauzy někde na horách, můžete vyzkoušet několik dalších užitečných tipů. Například kofein může zhoršovat zrychlený tlukot srdce, návaly horka a pocení. Proto se mu snažte při výšlapech raději vyhnout. Dále se snažte snížit příjem soli a omezte některé druhy koření, protože mohou opět podporovat návaly horka a pocení. (Třeba kari, pepř a pálivé papričky.)
Když vás nějaký nával horka a pocení přepadne přímo na cestě, mějte u sebe dostatek vody, něco na převlečení a ideálně vějíř/něco, co vás dovede vnitřně trochu zchladit. (Například kousky nakrájeného jablka s trochou arašídového másla.) Rozhodně nic nepokazíte ani tím, když si na túru vezmete ručník a láhev s vodou strčíte před výletem na několik hodin do mrazáku. Pokud to situace a roční období dovoluje, během výletu si můžete zchladit nohy a ruce v potůčku.
Bylinky na menopauzu
V neposlední řadě také nesmíme zapomínat na dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy pro menopauzální ženy, které obsahují komplex několika bylinek, jež se tradičně spojují se zmírňováním příznaků přechodu. V jejich složení se snažte hledat smldinec chlupatý, červený jetel, ploštičník hroznatý, drmek obecný, ženšen a mnoho dalších, včetně lnu setého. Tyto doplňky stravy by se měly užívat každý den po dobu několika měsíců.