Kontaktní čočky na zimu do hor? Lyžaři a snowboardisté je ocení
Dolomity, Latemar. Obereggen Snowpark.
Kuba Turek
SDÍLEJ:
OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Lyžaři používají téměř výhradně kontaktní čočky místo dioptrických brýlí. Lyžování ve všech podobách je totiž velmi rychlý sport, často ve velmi špatných klimatických podmínkách. Sjezdaři, běžkaři, skialpinisté, snowboardisté a konec konců u obyčejní turisté na lyžích se vydávají do studeného počasí, očekávají sněžení, někdy i déšť, ostré slunce a vítr.
Jízda na lyžích se při tom všem velmi rychle mění nejen co do počasí - skialpinista chvíli stoupá v rozpálené sluneční výhni po sněhové pláni, aby za pár minut sjížděl studenými mraky do údolí - ale také co do dynamiky jízdy - ze strojově upravené stopy se běžkař dostane do strmého vydřeného koryta během pár okamžiků, o sjezdařích ani nemluvě, jak se musejí adaptovat během vteřin a ve velkých rychlostech na změny směru i sklonu tratě. A ještě o třídu výš jsou snowboardisté, kteří létají vzduchem, předvádějí triky na překážkách a stále musejí vidět, co a jak dělají.
To všechno lyžaři a snowboardisté vnímají především zrakem. Oči jim umožňují orientaci v prostoru.
Kdo špatně vidí, nemůže lyžovat. Dioptrické brýle lze samozřejmě nasadit a jezdit s nimi, ale není to pravé ořechové. Při rychlých pohybech nedrží na nose, mohou se po pádu rozbít, nevejdou se pod lyžařské brýle a černé sluneční brýle přes ně umístíte jen těžko.
A to ještě vynecháváme běžné "radosti" obrýlených lidí. Brýle se mlží, někdy se odřou, fouká pod ně, kapičky od deště nebo od potu znemožňují výhled a lepí se na ně sníh.
Někteří lidé se bojí používat své kontaktní čočky v zimě a mrazu. Obavy jsou ovšem zbytečné. Kontaktní čočky, které máte nasazené na očích, nezmrznou. Nezmrzne ani fyziologický roztok, který se k čočkám používá.
Čočky totiž vydrží v podstatě jakýkoliv myslitelný mráz. Roztok na čištění čoček se sice má uchovávat v pokojové teplotě, ale snáší i nulovou teplotu a krátkodobě je odolný vůči mrazu do -10° C. Pokud ho nosíte v kapse nebo v batohu, tak nízké teploty obvykle nedosáhnete. Snad pouze skialpinisté nebo zimní táborníci musejí počítat s tím, že roztok i čočky, pokud je na nos sundavají, patří do kapsy, kde jim nehrozí velký mráz. Ve spacím pytli je dost teplo, i když spíte ve stanu nebo rovnou pod na sněhu.
Při nízkých teplotách roztok nezmrzne, ale může se znehodnotit. Mohlo by dojít ke snížení jeho dezinfekčních účinků. Čočky by tak mohly po nasazení do očí pálit nebo řezat.
Periferní vidění je na sjezdovkách životně důležité
Kontaktní čočky neomezují periferní vidění oproti dioptrickým brýlím. V rychlé jízdě je to velmi důležité. Na sjezdovce je nutno vždy vědět, kdo jede vedle vás, kdo vás předjíždí, nebo koho předjíždíte vy a co přesně děláte. Srážky ve velké rychlosti jsou velmi nebezpečné, a proto na pravidla předjíždění i souběžné jízda po trati pamatují pravidla FIS (Mezinárodní lyžařská federace). Tato pravidla jsou platná i v Česku a řídí se jimi soudy, pokud někdo z lyžařů či snowboardistů zaviní úraz někomu jinému.
Běžkaři a skialpinisté potřebují vidět co nejlépe i za velmi špatných podmínek. Čočky s takzvanou asférickou plochou jim k tomu pomohou. Zlepšují ostrost vidění a člověk díky nim vidí ještě lépe, než přirozeně.
Každý, kdo vyrazí do divoké a opuštěné velehorské přírody to zná: buď pálí oslepující jarní slunce, nebo se valí černé lednové mraky plné sněhu, ráno a odpoledne jsou sněhové tvary nezřetelné, případně padne difuzní světlo, které úplně znemožní orientaci a ještě navíc se něm vypne spojení mezi očima a vnitřním uchem, což vyústí v naprostou zmatenost, zvracení a ztrátu orientace.
Pěší turisté, vyznavači sněžnic a zimního táboření nemají problémy s rychlostí, nebo orientací v prostoru, ale řeší jiné nepříjemnosti. Dlouhé hodiny nebo dokonce dny pobytu na sněhu jim znepříjemňuje vítr, zvláště pokud unáší drobné částečky sněhu či ledu. Vítr sám o sobě vysušuje oči, ale zhoršuje to ještě mráz, který způsobuje, že vítr je suchý, a sníh či led v něm rozptýlený. Přirozená reakce očí potom je, že slzí, aby se samy zvlhčily. Tuto nepříjemnost odstraňují kontaktní čočky.
Pro turisty je také nepříjemné, když v brýlích vstoupí ze zimy do tepla. Známe to všichni: Obrýlený člověk přijde v zimě do restaurace, na horskou chatu, nastoupí do autobus nebo do vlaku, a brýle se mu okamžitě zamlží. Kapesníkem si je potom musí otřít, jinak by přes zarosená či zamlžená skla nic neviděl. I tomu odpomohou kontaktní čočky, protože na nich se žádná mlha neusazuje.
Čočky a k tomu lyžařské brýle
Kontaktní čočky mají pro sportovce mnoho výhod zvláště v zimě, ale nelze kvůli tomu zapomínat na bezpečnost. Na slunci je třeba nosit tmavé brýle s UV filtrem a na ledovcích dokonce speciální ledovcové brýle s krycími bočnicemi a vysokým stupněm ochrany proti UV záření. Na sjezdovku a do snowparku je nutné nasazovat lyžařské brýle, které slouží nejen pro lepší vidění za jízdy, ale také k ochraně zraku před odstřikujícím sněhem zpod lyží či snowboardu a před sněhovými vločkami. Lyžařské brýle je vhodné nasadit i při freeridovém ježdění a při skialpinistických túrách, neboť hromady sněhu někdy doslova zavalují celou tvář. Nebezpečné jsou také větve a stromky, pokud lyžujeme v lese. Dokonce i běžkaři ve vánici nebo při mokrém sněžení nadsazují platový štít jako chránič celého obličeje včetně očí.
Když jsem se přihlašoval na svůj první Single maraton, neměl jsem žádná velká očekávání. Jako netrénovaný amatér, který obvykle končívá na chvostu startovního pole, jsem si myslel, že si prostě... celý článek
SKI GUIDE Že plánujeme skibidi tour, bylo zřejmé dlouho předem. Tři rychlé ženy a jeden rozvážný muž středního věku opustili své děti, manželky a partnery a vyrazili na skialpech do Totes Gebirge. Mrtvé
V Krkonoších nebo třeba na Orlíku bude v létě každý! Hledáte místo, kde si v létě odpočinout a zároveň se nebudete muset probojovávat davy? Jindřichův Hradec vás překvapí!
AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populární nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Stěhovací službu obvykle vnímáme, jen když se stěhujeme do nového bytu. Jenže daleko více se stěhují firmy. Do nových objektů se přesouvají kanceláře, dílny, obchody i celé továrny.
Právě teď: Stav sněhu v údolí (1740 m) 90 cm, na kopci (2313 m) 140 cm. Otevřeno všech 26 lanovek a vleků. Cena denní permanentky (dospělý/junior 17-19/dítě 6-16): 65/49/32,50 EUR.