MIPS dokáže škodlivé síly, vyvolané šikmým nárazem, účinně eliminovat. Využívá k tomu stejných principů jako lidský mozek v lebce.
Co je MIPS?
Zkratka MIPS znamená Multi-directional Impact Protection System, tedy Systém ochrany před vícesměrným nárazem. Jde o technologii, která při pádu a šikmém úderu do hlavy eliminuje vzniklé rotační síly, které by mohly poškodit mozek.
Podobný ochranný systém existuje v lidské lebce. Pokud je lebka v vystavena šikmému nárazu, mozek se může "sklouznout" po membráně na vnitřní straně lebky, což redukuje sílu působícího nárazu. V helmě tuto membránu nahrazuje vrstva s nízkým třením, která je zabudována mezi vnější skořepinu a vnitřní výstelku helmy. Při šikmém nárazu dovolí tato vrstva malý rotační pohyb skořepiny vůči výstelce, čímž dojde k významné redukci sil působících na mozek.
Jak MIPS vznikl?
MIPS má dnes za sebou patnáct let vývoje. Jeho historie se začala psát v 1997, kdy se švédský neurochirurg Hans von Holst začal zajímat o to, jak vlastně fungují ochranné přilby. Během své praxe se totiž často setkával s případy, kdy ani helma nezabránila při pádu vážným zraněním mozku. Statistiky jasně ukazovaly, že nejčastějším následkem pádu při sportu je šikmý náraz, který vede k poškozujícím rotačním silám působícím na hlavu a mozek.
Von Holst si uvědomil, že standardní helma neposkytuje proti těmto silám dostatečnou ochranu, což mělo pro mnoho lidí doslova katastrofální následky. Standardní helmy totiž byly konstruovány tak, aby vyhověly testům. A testy hodnotily schopnost helmy odolat pouze vertikálnímu nárazu, k němuž v praxi ovšem téměř nikdy nedochází.
Proto se von Holst spojil s Peterem Handlinem ze švédského Královského technologického institutu, aby se společně pokusili vyvinout technologii, která by nabídla účinnější ochranu. Jejich vizí bylo zaměřit se na anatomii a fyziologii lidské hlavy a okopírovat ochranný systém lidského těla. A tak vznikl MIPS, který poskytuje zcela unikátní a skutečně efektivní ochranu mozku při lyžování, ale i dalších sportech, například jezdectví, motorismu, apod.
Testování MIPS
MIPS byl samozřejmě testován, a to nejen standardními testy, které sledují účinnost helmy proti vertikálnímu nárazu, ale také zcela novými metodami, jež byly vyvinuty pro testování účinku proti šikmým nárazům. Výsledky ukázaly, že MIPS redukuje nežádoucí síly působící na mozek o více než 40 % při nárazu v úhlu 45 stupňů. Helmy s MIPS přitom bez potíží vyhověly požadavkům standardních testů na vertikální úder.
Které helmy mají MIPS
Technologii MIPS najdete u lyžařských helem předních výrobců. Jmenujme například POC Receptor Backcountry, Scott Chase nebo Scott Rove.Systém MIPS je vhodný nejen pro lyžování, ale i pro další sporty. V České republice ho najdete hlavně u helem na cyklistiku (například vybrané přilby Scott, Lazer, TSG, nebo už zmíněný POC). Pokud to tedy s ochranou hlavy myslíte opravdu vážně, může být pro vás tahle technologie zajímavá. Helmy s MIPS poznáte jednoduše - podle malého žlutého kolečka s logem MIPS přímo na skořepině helmy.
Čtěte také: Vybíráme lyžařskou helmu