Nebojte se hromů, bojte se blesků!
Když uhodí hrom, počítejte vteřiny a jejich počet vydělte třemi. Vyjde vám vzdálenost bouřky v kilometrech. Když je od vás deset kilometrů (pomalu napočítáte do třiceti), máte obvykle ještě dost času, abyste se ukryli v domě, nebo aspoň utekli z hor do údolí. Pokud blesky práskají okolo vás, nezbývá než se modlit a udělat několik základních opatření, které sníží riziko změny vašeho těla na škvarek.
Bůh hromu se jmenuje různě, ale dělá stejné věci. V mytologických systémech patří mezi důležité bohy, není-li přímo nejdůležitější. Kromě bouřek mívá na starosti také války, ale i plodnost a ochranu. Když je chvíle nejtěžší, nezbývá než se k němu modlit:
Thor - Skandinávie
Donar - Německo a anglosaský svět
Perkunos (Perkele) - Pobaltí
Zeus - antické Řecko
Jupiter - antický Řím
Lei-gong - Čína
Thunderbird - Severní Amerika
Xolotl - Aztécká a Toltécká říše
Chaac - Mayská říše
Apocatequil - Incká říše
Tupä - Brazílie
Haikili - Polynésie
Blesk zabije každoročně v Česku několik lidí. To není moc v porovnání třeba s desítkami mrtvých cyklistů, stovkami utopených nebo tisícovkami bouraček se smrtelným koncem.
Přesto není radno tento úchvatný atmosférický jev podceňovat. Elektřina v atmosféře je silná, nevypočitatelná a mnohdy nedává šanci na přežití.
Existují zásady, které podstatně sníží riziko zásahu bleskem v přírodě, ale také mýty, na kterých není ani zbla pravdy.
Horolezci, (ne)odhazuje kovové vybavení
Traduje se, že kov přitahuje blesky. Horolezci by tedy měli před bouřkou odhodit své železné vybavení co nejdál, aby je nezasáhl blesk. To je s prominutím blbost.
"Napětí je tak obrovské, že nějaká karabina nehraje roli, jestli blesk uhodí právě do vás nebo ne," upozorňuje Martin Honzík z lékařské komise Českého horolezeckého svazu. "Na druhou stranu zbavit se kovového materiálu přímo z těla a odložit ho kousek vedle sebe má smysl, protože v případě zásahu menšími vedlejšími elektrickými proudy by se vašemu tělu nemuselo nic stát, ale kov by se rozpálil a vy byste utrpěli popáleniny."
Panicky zahazovat horolezecké vybavení ve stěně s příchodem bouřky tedy nemá význam, ale odložit ho, nebo pověsit na vedlejší skobu pár metrů daleko, lze jenom doporučit.
Turisté, neschovávejte se pod převisy
Když začne pršet, každý má starost, kam se schovat. Převis nebo jeskyňka se zdají to pravé místo, kde nepromoknete. Jenže to může být past na nic netušící oběti rozlobeného Thora.
Když si stoupnete až příliš hluboko pod převis ke skále, může vás zasáhnout boční výboj blesku. Jak je to možné? Elektřina si hledá cestu nejmenšího odporu a ta vede obvykle po mokré či vlhké skále. Blesk sice udeří do skály vysoko nad vámi, ale energie potom jede dolů po povrchu mokré skály po výčnělcích venku i do jeskyň a převisů uvnitř. Relativně bezpečná vzdálenost od skalních stěn je půl metru až metr.
Pokud si naopak stoupnete ke vchodu do jeskyně či převisu, hrozí vám přímý zásah bleskem. Ten by sice normálně sjel po povrchu skály do převisu a zase ven a tedy vlastně vám za zády, ale také se může stát, že si z vás udělá vodivý most mezi stropem a podlahou vašeho úkrytu. Skála je mokrá, vzduch je vlhký a lidské tělo je z velké část tvořeno vodou - to je ideální kombinace, aby si elektřina zkrátila cestu skrze vás doslova od hlavy k patě. Tak silný zážitek těžko přežijete. Relativní bezpečí vám poskytne pobyt nejméně metr od vchodu.
Jestli můžete, udělejte ještě jednu věc. Sedněte si pod převisem co nejdál od stěn i od vchodu, odložte kovové vybavení, obujte pevné boty se silnou gumovou podrážkou a sedněte si na suchý batoh nebo třeba horolezecké lano. Skrčte se do klubíčka. Udělali jste všechno, co jste mohli, abyste omezili možnost zranění nebo zabití bleskem. Teď už jen zbývá čekat, až bouřka přejde.
Turisté, nekoukejte z okna
Podobně jako pod převisem se chovejte také na horské chatě, ale třeba i na chalupě nebo doma. Úzkostlivě dodržujte tato bezpečnostní opatření především ve vrcholových chatkách, v plechových bivacích a horských salaších.
Kovové konstrukce se totiž chovají jako Faradayovy klece, a proto jste uvnitř v bezpečí, pokud náhodou po zásahu bleskem nezačne objekt hořet. Blesk do nich uhodí, ale sjede po jejich povrchu neškodně do země. Rána sice může být tak silná, že vám praskne ušní bubínek, ale to je tak všechno. Přežijete.
Nebezpečí hrozí, pokud otevřete okno, vykloníte se a budete sledovat úžasnou podívanou na blízkou bouřku. Nebo z otevřených dveří budete vyhlížet zlepšení počasí. V obou případech se můžete stát právě oním mostem pro elektřinu. Když blesk nemůže proběhnout málo vodivým vzduchem v okně či dveřích, vybere si právě vás a udělá si z vás přemostění pro elektrony.
Samozřejmostí je za bouřky neběhat ven pro vodu nebo na záchod, nedotýkat se hromosvodů a kovových upevňovacích lan, případně dalších kovových věcí před chatou, jak jsou vrcholové kříže, meteorologické budky, sloupy, pomníky, geodetická zařízení a podobně. Bouřka sice může vypadat, že je daleko, ale zbloudilý blesk se může objevit z čista jasna kdekoliv a kdykoliv.
Výletníci, schovejte deštníky a trekové hůlky
Jakýkoliv předmět, který vyčnívá nad terén, je více ohrožený zásahem blesku než okolí. Proč je tomu tak, nikdo neví, a některé statistiky dokonce zpochybňují i fakt, že převýšená místa dostávají větší příděl blesků.
Vy se ale držte zásady, že v otevřeném volném terénu se přikrčíte, sbalíte deštník, z batohu sundáte trekové hůlky, v zimě lyže, a pokusíte se být malí, menší a nejmenší, aby si vás blesk nevšiml.
V extrémním případě, třeba na krasové planině nebo ve velkém poli, kdy je okolí těhotné elekřinou, zalehněte do nejbližší prolákliny, skrčte se jako mimino v matčině lůně a modlete se, abyste nedostali smrtelnou dávku elektřiny.
Ferátisté, zdrhejte z hromosvodu
Feráta je obrovský hromosvod. Prokop Diviš by se divil, jak efektivně dokážeme lovit blesky na kovová lana připnutá k úbočí vysokých hor.
V bouřce na ferátě je každá rada drahá. Vlastně jediná možnost, jak se z této situace dostat se zdravou kůží, je zdrhnout do údolí, ještě než to začne.
Když to nejde jinak, nezbývá než se od kovového lana odepnout a dostat se od něj co nejdál. To má ovšem také velká rizika. Ve stresu se můžete zřítit ze skály, podjede vám noha, pustíte se rukou, uklouznete na trávě.
Nebo vás zasáhne bludný slabý proud, vy se leknete nebo dokonce na chvilku ztratíte vědomí a zabíjete se. Případně si stoupnete do žlábku, kterým protéká dešťová voda a právě ten si vybere blesk, protože voda je jen o trochu méně vodivá než ocelové lano.
Houbaři, cyklisté a vodáci, neschovávejte se pod stromy
Kdo se pohybuje v přírodě, občas zapomene v teplém dni na nepromokavé oblečení a v náhlém dešti pak rychle hledá úkryt. Nabízí se rozložité stromy. U jejich mohutných kmenů se dá přečkat kdejaký liják.
Jenže stejně jako v případě skalních převisů je to past. Blesky si často vybírají právě velké stromy za své cíle. Míří přesně!
Buď odseknou velkou větev nebo rovnou celou korunu a choulící se osazenstvo pod nimi zabijí pádem těžkého dřeva, nebo se stejným výsledkem vyvrátí celý strom, případně jenom sjedou po kmeni do kořenů a zabijí lidi také.
Kdo měl štěstí a takový blesk přežil, vzpomíná na brnění po celém těle a vstávající vlasy, případně Eliášův oheň světélkující ve větvích.
Čtěte o bouřce v Tatrách: Světelné divadlo desetiletí
Krokové napětí číhá všude!
Pokud vás bouřka zastihne venku a musíme ji přežít v otevřeném terénu, rozmístěte se co nejdál od sebe. "Minimálně čtyřicet metrů," doporučuje předsedkyně lékařské komise Českého horolezeckého svazu Jana Kubalová. "Kdyby jednoho zasáhl blesk, aby ostatní zůstali nezraněni a mohli mu pomoci."
Ale pozor! Pokud bouřka není úplně pryč, je problematické se ke zraněnému vůbec dostat. Neviditelný nepřítel totiž stále číhá. Říká se mu krokové napětí. Na vzdálenost jednoho kroku totiž může být rozdíl elektrického napětí na zemi nebo ve vzduchu tak velký, že skrz vás proskočí jiskra a třeba vás omráčí.
Krokové napětí hrozí pouze v čase úderu blesku, tedy po dobu, kdy se blesk "ztrácí" do země, což je okamžik. Důležité je nedržet se za ruce, protože krokové napětí vzniká i mezi jednotlivci a mezi nimi bývá většinou větší vzdálenost než je délka kroku.
To samé se může stát, pokud byste se plazili nebo se pokoušeli někam dostat po čtyřech. Nejlepší je proto postupovat malými krůčky. Ani to vás však nemusí zachránit.
První pomoc
Pokud už někoho zachraňujete po zásahu bleskem, tak bývá zpravidla zastavené jeho srdce. Málokdo shoří na škvarek, nebo se mu uvaří mozek. To se stává je ve velmi malém procentu případů a v hororech na filmovém plátně.
Pokud zraněný nedýchá a netluče mu srdce, okamžitě zahájíte srdeční masáž. Na dýchání z úst do pst se vykašlete, protože mu nepomůže a vy se zdržíte. Každá sekunda hraje roli, zde bezvědomí přežije, a pokud přežije, zda bez postižení do konce života.
Pokud má křeče, jen mu podržte hlavu, aby si ji nerozbil, případně zajistěte jeho tělo proti pádu do hloubky. "Křeče během vteřin až několika minut odezní," připomíná Jana Kubalová.
Více v rubrice ZDRAVÍ a BEZPEČNOST
Nebojte se hromů, bojte se blesků!
Výšková nemoc je zákeřná potvora
Diskuse
Diskuze k článku
stromy
Jako lezec a fyzik musímpoznamenat, že část o stromech platí pouze pro osamělé stromy. Naopak je vhodné se za bouřky schovat do lesa, kde je stromů hodně, takže se pravděpodobnost zásahu konkrétního velmi snižuje.
Krokové napětí
Milý Waltře, díka za cennou připomínku! Hned jsem ji zapracovala do textu.
Pokud jde o captchu, bohužel ji musíme držet složitou, protože jinak ji prolomí čínské a ruské spamovací roboty a budou hrnout nevyžádané reklamy do diskusí. Takhle je udržujeme spolu s ruční kontrolou v přijatelných mezích.
Abyste pokaždé nemusel opisovat captchu, doporučuji se přihlásit na Horydoly pomocí Facebooku nebo se registrovat jako stálý uživatel (obě možnosti jsou na každé stránce vpravo nahoře v hlavičce našeho webu). Od té doby se Vám nebude capcha zobrazovat a dokonce budete mít převyplněné jméno v diskusním příspěvku.
- Autor Horydoly - Andrea Černá
- Datum a čas 10.9.2014 18:06
Krokové napětí
Doplnil bych větu: "....Pokud bouřka není úplně pryč, je problematické se ke zraněnému vůbec dostat. Neviditelný nepřítel totiž stále číhá. Říká se mu krokové napětí. ..."
Krokové napětí hrozí pouze v čase úderu blesku. Resp po dobu, kterou se blesk "ztácí" d země, což je opravdu mžik.
Důležité je nedržet se za ruce, protože krokové napětí vzniká i mezi jednotlivci a mezi nimi bývá většinou větší vzálenost než je délka kroku.
P.S. Chaptcha kód je tak obtížný, že bych se nedivil, že výrazně redukuje počet příspěvků do diskuse. Captcha kód zadávám už potřetí
- Autor Walter
- Datum a čas 10.9.2014 15:57
Blesk a nebezpečí být sežrán žralokem
Statistika platící pro západní polokouli říká, že:
pravděpodobnost že zahynu při silničním provozu, je 1 : 8 000
pravděpodobnost že mne potrefí smrtelný pracovní úraz, je 1 : 43 500
pravděpodobnost, že zahynu při srážce vlaků, je 1 : 500 000
pravděpodobnost, že mne zabije padající satelit, je 1 : 700 000
pravděpodobnost, že mnevyeliminuje přírodní katastrofa, je 1 : 1 000 000
pravděpodobnost, že sepřimotám do teroristické akce, je 1 : 1 000 000
pravděpodobnost, že zemřu pádem z postele, je 1 : 2 000 000
pravděpodobnost, že se zřítím s letadlem, je 1 : 2 800 000
pravděpodobnost, že umřu po kousnutí hadem, je 1 : 3 500 000
pravděpodobnost, že mne zabije blesk, je 1 : 20 000 000
pravděpodobnost, že mne usmrtí lidožravý žralok, je 1 : 300 000 000
- Autor Michael Beranek
- Datum a čas 9.8.2012 10:58
8 TIPŮ Kouzelná místa na svatbu ve středních Čechách
TEST Columbia Arctic Crest Sherpa Hooded
Může se hodit
Nejčtenější články
Perušič se Schweinerem budou příští rok obhajovat titul mistrů světa
Průmyslové mixéry: k čemu se používají?
Jak se dokonale připravit na běžecké lyžování
Personalizace řízená AI: Klíč k moderní zábavě
Chyba metodiky Českého horolezeckého svazu: jištění dvěma lany v jedné karabině je smrtelná past
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Touristik a Caravaning - veletrh | Německo, Lipsko | 20.-24.11. | 20.11. | |
Betlémy - výstava | Karlovy Vary, muzeum | 20.11.-19.1. | 20.11. | |
Międzynarodowe Targi Turystyczne - veletrh | Polsko, Varšava | 21.-23.11. | 21.11. | |
Czechbus - veletrh | Praha, Letňany | 19.-21.11. | 21.11. | |
Laviny v Česku - křest knihy | Vrchlabí, Krtek | Skialpinistická expedice | 21.11. | 18:00 |
CIBTM - veletrh | Barcelona | 19.-21.11. | 21.11. | |
Mezinárodní festival outdoorových filmů | Chvalkovice na Hané | 21.-23.11. | 21.11. | |
Irák a Írán - diashow | Pardubice, Východočeské muzeum | Přednáší Jindra a Daniel Dubských | 21.11. | 18:00 |
Mezinárodní festival outdoorových filmů | Frenštát pod Radhoštěm, kino | 21.-24.11. | 21.11. | |
Life - veletrh | Brno, Výstaviště | 22.-24.11. | 22.11. |
Diskuse
Криптовалюта digibyte | Davidjzm, 21.11.2024 12:43, 3 příspěvky |
Блокчейн сделки с недвижи... | Davidryi, 21.11.2024 12:36, 1 příspěvek |
nasrat@hovno.ch | pikovoda, 21.11.2024 11:28, 4 příspěvky |
Ta informace o zedníkovi ... | Honza, 20.11.2024 23:57, 8 příspěvků |
plechovka pohoda | Honza, 20.11.2024 23:44, 4 příspěvky |
plechovka pohoda | Huze, 20.11.2024 16:28, 4 příspěvky |
Ta informace o zedníkovi ... | Kuba Turek, 19.11.2024 13:14, 8 příspěvků |
Ta informace o zedníkovi ... | Andy, 19.11.2024 12:55, 8 příspěvků |
Ta informace o zedníkovi ... | Michael Beranek, 19.11.2024 9:10, 8 příspěvků |
nasrat@hovno.ch | Lukas B., 19.11.2024 9:07, 4 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Regionální muzeum Mělník | Horydoly , 19.11.2024 18:24 |
Svatba | Horydoly , 18.11.2024 14:12 |
Litr balené vody obsahuje... | Horydoly Open, 6.11.2024 23:42 |
Podzim ve Velkých Karlovi... | Horydoly , 6.11.2024 2:28 |
Metropolitní trail Motols... | Horydoly , 1.11.2024 0:17 |
Das war der Cybathlon 2024 | Horydoly , 30.10.2024 23:53 |
Bike sraz na Vysočině 2025 | Horydoly , 29.10.2024 22:57 |
sezona výlovů | Horydoly , 26.10.2024 23:13 |