Péče o zdraví s pomocí přírodních produktů není vlastně nic nového. Lékaři, lékárníci a babky kořenářky znají už tisíce let účinky mnoha rostlin i minerálů, neboli organických i anorganických látek. Dnešní doba pouze klade důraz na jejich získávání z přírodních zdrojů místo chemické výroby.
Místní znalci se orientují především na domácí rostliny. Celý svět ovšem hledá látky s nejlepšími účinky na všech kontinentech. V hledáčku odborníků i spotřebitelů je právě teď Jižní Amerika.
V peruánských Andách a amazonských pralesích roste celá řada zajímavých rostlin, které byly dlouhá léta používány pouze místním domorodým obyvatelstvem. Poznatky o účincích těchto bylin jsou natolik přesvědčivé, že se dostaly do standardního sortimentu e-shopů s přírodními produkty.
Obtížné vyhledávání, speciální zpracování a doprava ze vzdálených končin ovšem něco stojí a jihoamerické produkty nejsou nejlevnější. Mnohé obchody proto nabízejí svým zákazníkům odložené platby MALL Pay. Tento systém umožňuje okamžitý nákup a platbu až po dvou týdnech. Nakupující si tedy může zboží objednat, doma si ho prohlédnout a vyzkoušet, a teprve potom zaplatí. Na speciální webové stránce si můžete přečíst kde využít odloženou platbu MALL Pay.
Jihoamerické léčivé rostliny
Nejznámější a v posledních letech nejpopulárnější je kořen Maca (Lepidium peruvianum). Připomíná malou řepu, peče se jako brambory, nebo se rozvařuje na džem. Peruánci znají maka jako běžnou potravinu a zároveň vědí, že výtažky z kořene celkově podporují zdraví a v neposlední řadě také sexuální touhu.
Achiote (Bixa orellana) se všeobecně používá jako přírodní barvivo na základně karotenu. V Jižní Americe je považováno za léčebný prostředek lidové medicíny se širokým záběrem.
Caigua (Cyclanthera pedata) je silný spalovač tuků a cholesterolu. V Peru ho pokládají za potravinový doplněk s malou výživovou hodnotou, ale s vysokým zdravotním přínosem.
Graviola (Annona muriatica) se v Jižní Americe a Karibiku využívá úplně celá. Z plodů se lisuje šťáva. V lidovém léčitelství se používá kůra a listí při křečích v trávicím traktu, snižuje se tím krevní tlak a omezují jaterní problémy. Olej z listů a nezralých plodů se přidává do obkladů při revmatismu a artritidě.
Chanca piedra (Phyllanthus), u nás známá jako keř smuteň, odstraňuje močové a ledvinové kameny. Uvolňuje hladké svalstvo a kaménky díky tomu opustí tělo přirozenou cestou.
Manayupa (Desmodium adscendens ) čistí krev od chemických látek, odstraňuje jedy z organismu močovými cestami a zlepšuje funkci jater a ledvin.
Sangre de drago (Croton lechleri), česky označovaný za dračí strom, dává pryskyřici, která je vnitřně užívána proti průjmům a zvenku při hojení ran.
Uňa de gato (Uncaria tomentosa), podle české terminologie řemdihák plstnatý a lidově označovaný kočičí dráp, je amazonská liána, která se hodí k léčbě zánětů, revmatu, žaludečních vředů, k posílení imunity a léčbě nemocí způsobených parazity (virózy, mykózy, kandidózy). Populárně-naučná literatura tuto liánu označuje za svatou rostlinu Inků.