Nejoblíbenější tažný motor českých lyžařů je pes. Pojem skijöring sice zahrnuje disciplíny, při kterých lyžaře táhne kůň, psí spřežení, motorka, auto, nebo třeba i sněžný skútr, ale co si budeme povídat – pes je nejlevnější. A k tomu se dá nejlépe ovládat. Když to umíte, samozřejmě!
Nejrychlejší psi do zápřahu jsou v evropských podmínkách krátkosrstí ohaři. Běhají až šedesátkou. Utáhnou v zimě běžkaře a v létě jsou ochotni spolupracovat s cyklistou, jezdcem na koloběžce i obyčejným běžcem.
Jejich majitelé tedy mají o zábavu postaráno po celý rok. Ohaři jsou vyšlechtěni k lovu a díky tomu jsou rychlí, silní, ovladatelní a přátelští k lidem. Zároveň potřebují neustálý pohyb. Nepořizujte si je tedy, pokud ji nemůžete zaručit každodenní pravidelný běh. Čím více ho mají, tím se cítí lépe.
"Na závodech v současné době vítězí prakticky jen němečtí krátkosrstí ohaři nebo chrti," připomíná musher Michal Tobiášek, který patří do evropské špičky. "Jsou neunavitelní."
Klasický skijöring se jezdí pouze s královským zvířetem. Nechat se táhnout koněm ale není jen tak. Musíte ho umět řídit. Zpoza jeho zadku je to ještě těžší než ze sedla.
Zatímco za psy se zapřahají běžkaři do speciálních postrojů, za koňmi se jezdí pomocí dlouhých opratí na sjezdových lyžích.
Doménou koňského skijöringu je jeho pravlast Skandinávie. Závody se ovšem jezdí také v amerických a alpských mondénních lyžařských střediscích jako švýcarském Svatém Mořici nebo italské Madonně di Campiglio.
Kdo se nechce starat o koně ve stájích, ale má raději stádo koní v garáži, vyžívá se v motoskijöringu. Lyžař na sjezdových lyžích, v integrální přilbě a s chráničem po celém těle se chytí za lano, které připojí k terénní motorce nebo autu, a dá pokyn řidiči.
Hned po startu se rozpoutá bílé peklo, které skončí až v cíli. Jezdí se na sněhovo-ledových tratích, hrubé terénní pneumatiky vytrhávají kusy ledu a zvedají neprůhlednou clonu prašanu, rychlost se blíží ke sto kilometrům za hodinu, jezdci i motorky se tlačí do jednoho chumlu a stehna pálí od námahy jako čert.
Tohle je zábava jen pro zkušené a odolné lyžaře. Řidiči se často o svých spolujezdcích vyjadřují, že jsou to bezmozci. Určitě by neměnili volant či řídítka za lyže.
Čeští reprezentanti opět potvrdili, že v zimním triatlonu patří k těm nejlepším. Na mistrovství světa v italském lyžařském středisku Cogne vybojovala Aneta Grabmüller v závodě žen stříbro, bronz slavili Helena Karásková a Marek Rauchfuss.... celý článek
Legendární dálkový běžecký závod Krkonošská 70 oslaví 8. března jubilejní 70. ročník. Jeden z nejstarších tuzemských lyžařských závodů na běžkách se poprvé uskutečnil v roce 1955. V současnsti je součástí seriálu Stopa pro